On-line

We have 79 guests online
Besucherzahler singles
счетчик посещений


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
PDF Print E-mail
Memorable dates and holidays - November
Wednesday, 10 November 2021 11:44
There are no translations available.

11 листопада - День народження Федора Михайловича Достоєвського

 

Федір Михайлович Достоєвський (рос. дореф. Федоръ Михайловичъ Достоевскій, рос. Фёдор Михайлович Достоевский; 30 жовтня (11 листопада) 1821, Москва, Російська імперія - 28 січня (9 лютого) 1881, Санкт-Петербург, Російська імперія) - російський письменник. Визнаний класиком російської літератури та одним з найкращих романістів світового значення, вважається першим представником персоналізму в Росії.

Творчість письменника мала вплив на світову літературу, зокрема на творчість ряду лауреатів Нобелівської премії з літератури, становлення екзистенціалізму і фройдизму. До найвидатніших творів письменника відносять романи «великого п'ятикнижжя». Романи «Злочин і покарання», «Ідіот», «Біси» і «Брати Карамазови» включені в список 100 кращих книг Норвезького книжкового клубу 2002 року. Багато відомих творів Достоєвського багаторазово екранізувалися та інсценувалися в театрі, ставилися балетні та оперні постановки...читати далі

 


  

Цікаві факти про Достоєвського

 1. Достоєвський мав дворянське походження, але він про це так ніколи і не дізнався, що цей факт виявився, коли складати генеалогічне древо письменника початку його дружина вже після його смерті.
 2. Юний Достоєвський вчився читати з релігійних книг.
 3. Своїм улюбленим літератором Федір Достоєвський вважав Пушкіна. Більше того, неабияку частину його творів він знав напам’ять.
 4. Достоєвський дуже любив міцний чорний чай, і пив його настільки часто, що для нього завжди тримали напоготові гарячий самовар.
 5. У романі «Біси» Достоєвський описав революціонерів з гуртка Петрашевського. За цю непривабливу правду його дуже не любив в. І. Ленін.
 6. За листування з опальним Бєлінським і публічне зачитування його листів Достоєвський у 1949 році був засуджений до страти, але в підсумку вирок був замінений на каторжні роботи. На каторзі письменник провів більше чотирьох років.
 7. Обидва сина Федора Достоєвського пішли по стопах батька і теж стали письменниками, хоча батько наполягав на професії інженерів, вважаючи її надійною і прибутковою.
 8. Рідний брат Достоєвського також був літератором. Вони разом видавали два журналу, але після смерті брата письменнику залишилася величезна купа боргів, які йому довелося виплачувати майже до кінця життя.
 9. В «Злочині і покарання» Достоєвський описує реально існуючі в Петербурзі місця. Натхнення він знаходив, гуляючи по місту.
 10. Всі свої найвідоміші романи Достоєвський написав протягом останнього десятка років життя.
 11. Протягом усього життя Достоєвський мав пристрасть до азартних ігор.
 12. Знаменитий роман «Гравець» був написаний Достоєвським рівно за три тижні. Тоді він гостро потребував грошей, і мотивом до написання роману послужило бажання заробити.
 13. Федір Достоєвський був, за свідченнями сучасників, людиною дуже вразливим, і не раз падав в обморок.
 14. Іван Тургенєв іноді називав Достоєвського «російським маркізом де Садом» з-за його своєрідних пристрастей.
 15. Письменник суттєво змінив свій образ і став розсудливим, коли в 45 років одружився вдруге. Його дружині було 20, і вона його просто обожнювала.
 16. Після смерті Достоєвськго його дружина зберегла йому вірність до кінця свого життя.
 17. У джерелах, що описують біографію Федора Достоєвського, згадуються його моторошні ревнощі. Він не раз, приходячи додому, починав обшарювати шафи і підсобки, намагаючись знайти неіснуючих коханців дружини.
 18. За свої рукописи Достоєвський отримував втричі менше, ніж Тургенєв — 150 рублів проти 500. Сам він вважав, що його творчість коштує дорожче.
 19. Будучи досить пихатою людиною, Достоєвський неодноразово влаштовував публічні читання своїх творів для всіх бажаючих.
 20. Першим серйозним романом Достоєвського, написаним їм незабаром після звільнення з армії, була книга «Бідні люди». Критики сприйняли її прихильно.

Джерело: Цікаві факти

 


 

 Експрес урок: Достоєвський «Злочин і кара»

 

Ф.М. Достоєвський. Злочин та кара. Аудіокнига

 

Ф.М. Достоєвський. Біси. Аудіокнига

  


 

 

Книга дня: «Біси» Федора Достоєвського

Про що думав Федір Достоєвський зимою 1850 року, стоячи на Семенівському плацу за лічені хвилини до розстрілу? Переосмислював свої погляди, жахався тому факту, що за читання заборонених книг в таємному гуртку людину можуть засудити до страти, жахався самого усвідомлення того, що зараз він помре? Чи залишався впевненим в тому, що соціалістичні ідеї правильні, а до відмови від них прийде згодом на каторзі, якою і замінять несправжній розстріл? Питання цікаве, над ним можна розмірковувати довго, що є безумовно справою корисною, але, на жаль або на щастя, справою без можливості в точності реконструювати вир думок російського письменника за мить до смерті, точніше за мить до не-смерті. Зрозуміло одне – день, коли Достоєвського мало не розстріляли, вплинув на його життя, світогляд і творчість надзвичайно сильно. Через 20 з лишком років він напише роман «Біси», в якому вже з консервативних позицій спробує розкрити суть російського нігілізму, в результаті з’ясувавши, що російський нігілізм, власне, і є самим російським повсякденням. Один з персонажів роману водночас трагічно і захоплено стверджує, що «в Росії можна все!»...читати далі


 

Ф. Достоевский "Идиот"

Роман в четырех частях

Часть первая

I

В конце ноября, в оттепель, часов в девять утра, поезд Петербургско-Варшавской железной дороги на всех парах подходил к Петербургу. Было так сыро и туманно, что насилу рассвело; в десяти шагах, вправо и влево от дороги, трудно было разглядеть хоть что-нибудь из окон вагона. Из пассажиров были и возвращавшиеся из-за границы; но более были наполнены отделения для третьего класса, и всё людом мелким и деловым, не из очень далека. Все, как водится, устали, у всех отяжелели за ночь глаза, все назяблись, все лица были бледно-желтые, под цвет тумана...читати далі

 

 

 

 

 

Last Updated on Wednesday, 10 November 2021 14:44
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting