PDF Print E-mail
Pearls of Nikopol'schina - Аpplied art
Sunday, 27 March 2011 16:04
There are no translations available.

Таужнянська Т.І.
Вчителька
м. Київ, Україна
Біографія

Матеріал надано в авторській редакції

Виготовлення декоративного панно

Декоративне панно здебільшого використовується для створення затишку у кімнатах з великою площею. Набуло воно широкого застосування і в оформленні шкільних кабінетів та класних кімнат.

Спосіб виготовлення такого панно лише вимагає терпіння та фантазії.

Якщо ви не вмієте малювати, але вам сподобався якийсь сюжетний малюнок, ви можете його збільшити по клітинках до потрібних вам розмірів. Спочатку малюнок олівцем переносять на папір. Потім його копіюють за допомогою копіювального паперу на картон (бажано застосувати тонкий картон). Ножицями вирізають з картону кожну окрему деталь. Вирізати потрібно у певній послідовності. Якщо до сюжету входять фігури людей, тварин, то їх вирізаємо першими.

Кожну з вирізаних деталей обклеюємо відповідною тканиною.

Волосся у людей можна обклеювати лляними мотузами, замшею, хутром, (потім постригти його). У панно «Сірко» використано справжній бісер, але можна взяти і нитки ірис (панно «Лисиця та Журавель»). В українському одязі часто застосовують вишивку або вибиту тасьму. У тих місцях де робота з нитками ускладнюється, можна окремі елементи підмалювати олівцем, ручкою, фломастером.

Вінок. Вінок - невід`ємний елемент в українському одязі. Він символізує життя, красу, єдність. Його сплітають із штучних квітів. Такі квіти неважко виготовити на саморобному пристрої - на патичку з чотирьох рожків. Береться рівний шматочок дерева м`якої породи діаметром 1 см, довжиною 10-15 см. Ножем, або маленькою пилочкою прорізають навхрест і зачищають наждачкою місця зрізу. Виходить чотири ріжки. У голку затягують нитку і обмотують нею спочатку 2 ріжки вісімкою, а потім перевертають патичок і обмотують інші два ріжки. Нитку вузликом закріплюють і обрізають. Виходять маленьки квіточки з чотирма пелюстками. Якщо потрібний маленький віночок, то можна нарізати дрібненько ножицями нитки та наклеїти їх на картон.

Тварини. Вони, як правило, вирізаються та наклеюються із сукна або хутра, а очі з паперу, злегка підмалювавши білки (панно «Лисиця та Вовк», «Сірко», «Лисиця та журавель»).

Птахи. У природі тіло птахів вкрито пір`ям. Максимально відтворити легкість пір`я, його густоту та білизну допомагає папір. Папір еластичний і його можна вигнути у будь-яку форму. Робиться це так: на вирізаний з картону контур птаха наклеюють білий папір. У тих місцях, де потрібно показати об`єм, форми тулуба, підтінюємо синім олівцем чи фломастером. З паперу вирізаємо тулуб з окремими пір`їнками і наклеюємо зверху. Таких шарів може бути кілька (панно «Лисиця та Журавель»).

Хати. Як правило, на Україні хати вкривалися соломою, а стіни мастили білою глиною. Стріха хати виглядатиме більш реально, якщо на картон (шаблон даху) наклеїти у 2 ряди лляні нитки. (Панно «Лисиця та Журавель»). Білу тканину наклеюють на шаблон і вирізають. Вікна можна вирізати з блакитної обкладинки зошита. Рами на вікна виклеюють темними нитками.

Ліс, паркан.
Їх можна виготовити із соломки, або із тканини так само як і стіни хати. Фарбою або фломастером їх підтінюють, надавши виробу об`ємності (Панно «Несе Галя воду»).

Дерева. Стовбури старих дерев вирізають без шаблону, довільно. Якщо дерево займає велику площу полотна, то зелень можна робити у три прийоми:
  1. Із зеленої тканини (темного кольору) вирізають криву площину, яку потім розрізають довільно на кілька і розклеюють на гілках по всьому дереву.
  2. По краям площин наклеїти окремі листочки такого самого кольору або іншого відтинку.
  3. Середину площини в окремих місцях засипаємо або заклеюємо дрібно нарізаними шматочками зелені. Можна використати і дрібно нарізані вовняні нитки. (Панно «Село»). Якщо дерево квітує, то на зелень приклеюють маленьки засушені квіточки (бузини, тмину). Для суцвіть кущів використовують дрібно нарізані білі нитки. Краще всього взяти нитки з вовни. Але якщо малюнок малих розмірів - краще застосувати бавовняні нитки.
Трава, земля. Виготовлення землі та трави відбувається у три прийоми:
  1. Уся площина землі заклеюється однотонною тканиною. Колір тканини підбирають, зважаючи на те, що необхідно відтворити (чорнозем, зелений луг, піщаний берег, тощо).
  2. У тих місцях, де небо з`єднується із землею, слід вирізати смужку тканини такого самого кольору і порізати довільними зубчиками. Таким чином вдається уникнути різкої лінії переходу. У тих місцях, де це необхідно, ми залишаємо усе без змін.
  3.  Щоб відтворити буйнотрав`я можна використати такі три прийоми:
  • Із тканини вирізають уже готові квіти або листки зелені і наклеюють на вже готову основу.
  • Використовують засушені квіти (ромашку, фіалку, тмин, бузину тощо) та листочки (Панно «Лисиця та Журавель», «Несе Галя воду»).
  • Тканину або нитки різного кольору дрібно нарізають і наклеюють.
Гори. Їх вирізають без шаблону, довільно такої форми, яка потрібна. Якщо пейзаж малих розмірів і вимагає більшої точності, виготовляють шаблон. Гори можна вїдтінити фарбами або фломастерами. Сніг на горах наклеюють тонким шаром вати або білою тканиною. Якщо треба показати рослинність біля підніжжя гір, то краще використати засушені рослини (Панно «Трембіта»).

Річка. Залежно від того, яку необхідно показати річку - темну чи світлу, зимову, літню чи осінню - добираєте однотонну тканину. Щоб надати річці природності її вирізаємо з вигнутими берегами. Лінію дотику річки з землею максимально заховують. Це легко зробити застосувавши засушені рослинки. Добре вписуються у малюнок квіточки з сухого тмину. На зимову річку «спускають» в окремих місцях кригу (матеріал - білий папір або тканина). Якщо необхідно показати заболочене озеро або болото, їх зарослі береги, їх виготовляють із тканини та засушених рослин. В окремих місцях відтінюють фарбою (Панно «Лисиця та Журавель»).

Дим, пар, туман. На картинах вони зустрічаються рідко. Здебільшого їх уникають, не враховуючи того, що вміло зображені дим, пара або туман надають картині живості. Для їх відтворення використовують вату, пух тополі, пір`я, бавовник і пух осоту та кульбаби. Залежно від того, що необхідно зобразити, відповідно обирають матеріал. Якщо у вас на малюнку дим, то матеріал накладається товшим шаром. І, навпаки, коли треба показати ледь помітний дим, то кріпляться тонкі волокна.

Клеїти їх не бажано, бо вони втрачають свою легкість.

Небо. Небо легше наклеїти по всій площині з однотонної тканини. Та коли її немає, наклеюють білий папір. В окремій посудині розводять слабий розчин блакитної фарби і пензлем малюють хмари. Їх залишають білими, а решту площини замальовують фарбою. Слід пам`ятати, що небо біля лінії горизонту світліше. Чим ближче до центру малюнка, тим воно темніше. Хмарки можна вирізати їз білого паперу. Небо підтінюють кольоровими олівцями - коли необхідно показати схід або захід сонця (Панно «Лисиця та Журавель»).

Сніг. Якщо на вашій картині сніг вкриває всю землю, то всю землю потрібно заклеїти білим папером. Потім змащуємо клеєм папір і посипаємо дрібно натертим пінопластом. Коли треба зобразити снігопад, то використовують це й же спосіб, але наклеюють пінопласт уже зрідка, як на небі так і на всьому малюнку.

Дерева взимку можна зобразити за допомогою засушених трав.

Сухі трави. Використання засушених рослин на великих панно надають картині живості. Вони легко вписуються в будь-який пейзаж. Надають йому неповторного колориту. Для зображення снігу використовують розтерті в порошок шкаралупки яєць.
 
 
Панно "Лисиця та Журавель"
Робота Таужнянської Т.І.
 
 
Last Updated on Sunday, 03 April 2011 16:32
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting