On-line

We have 87 guests online
Besucherzahler singles
счетчик посещений


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
PDF Print E-mail
Personalities - Шор Осип Беньяминович (1899-1978 рр.)
Sunday, 07 February 2010 16:43
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог, краєзнавець
м. Нікополь, Україна
Біографія

Матеріал надано в авторській редакції

 
Осип Шор
або
Пристрасті по Остапу
«Свидетельство. Дано сие отъ меня Никопольскаго общественнаго Раввина въ томъ, что въ метрической книге о родившихся евреяхъ по м. Никополю Екатеринославскаго уезда и губерніи за 1899 годъ подъ номеромъ 41 написанъ актъ следующаго содержания: 1899 года, мая, 30 дня у Брацлавскаго 2-й гильдии купеческаго сына Беньямина Хаимовича Шора и жены его Куни родился сынъ Осипъ. В чемъ подписью съ приложениемъ казенной печати удостоверяю».
 
 
Свідоцтво про народження Осипа Шора
 
У далекій Іспанії більше двох десятків міст продовжують вести суперечку за право називатися батьківщиною Дон Кихота - Лицаря Сумного Образу, героя роману Мігеля Сервантеса, створеного більше чотирьох сторіч тому. Слов'янам, звичайно, до темпераменту іспанців далеко, але герой, порівнянний по своїй популярності з благородним ідальго, на пострадянському просторі все ж таки є. І це, без сумніву, герой сатиричних творів Іллі Ільфа і Євгенія Петрова. Версій з цього приводу з кожним роком в електронних та друкарських виданнях з'являється все більше.


Пітерський слід

У Санкт-Петербурзі, культурній столиці Росії, до питання про визнання за собою статусу батьківщини Остапа Бендера підходять найбільш послідовно, слідуючи, так би мовити, всім відомим європейським сценаріям і розробкам. З 1995 р. в місті на Неві діє «Народний літературний музей Остапа Бендера», у 2000 р. на Італійській вулиці встановили пам'ятник Великому Комбінатору і в урочистій обстановці відзначили його сторічний ювілей. Декілька місяців після був створений «Міжнародний фонд шанувальників Великого Комбінатора» з штаб-квартирою і Інтернет-центром. Музей, пам'ятник, фонд - все це, звичайно, добре, але тільки немає головного доказу, здатного переконати весь світ в тому, що Остап Бендер (або його прототип) корінний петербуржець. І хоча в тій же Іспанії для доказу свого права на звання батьківщини Дон Кихота часто поступали саме за цим сценарієм (відкриття музею - встановлення пам'ятника - створення фонду), певні сумніви в праві Петербургу на звання батьківщини Великого Комбінатора все ж таки є. Більш того, називаються різні прототипи і дати їх народження.
 
 
 
Санкт-Петербург. Кінець ХІХ ст.
Фото: www.emc.komi.com
 
Найчастіше в ролі прототипу головного героя творів Іллі Ільфа і Євгенія Петрова пітерськими журналістами називається Остап Бендера, син прикарпатської красуні Єлизавети Бендера і підданого Османської імперії Фарруха Оваджу, який народився в травні 1898 р. на борту пароплава «Кола», що виходив із Стокгольма до Петербургу. Виходить, якщо дотримуватися цієї версії, прототип літературного героя корінним пітерцем не був. Більш того, Федір Морозов (газета «Новий Петербург») відзначає: «У паспорті місцем його народження був вказаний Гельсингфорс» (сучасне фінське місто Хельсінкі). Добре, з місцем народження Остапа Бендери, схоже, все з'ясовано, але, можливо, він дійсно міг послужити прототипом головного героя творів Іллі Ільфа і Євгенія Петрова? Після ознайомлення з його біографією у мене виникли серйозні сумніви із цього приводу.

Судіть самі. У статті «Остап мріяв про Петербург» Федір Морозов пише: «У 1913 році Остап Бендера зробив в лічені дні казковий достаток грою в шахи». Далі розповідається, як «15-річний гросмейстер Остап Бендера» «взув» на 847 тисяч рублів золотом великих князів Миколу і Петра Миколайовичів Романових. Дивно, адже герой Ільфа і Петрова знав всього один хід: «е2-е4». Читаємо далі: «У 1914 році Остап несподівано виходить на сцену... ресторану Вітебського вокзалу як виконавець сатиричних куплетів...». Про вокальне дарування Остапа автори «Дванадцяти стільців» і «Золотого теляти» чомусь теж нічого не повідомляють. А далі зі все тієї ж статті ми дізнаємося і про те, що передбачуваний прототип літературного Остапа був «махровим чорносотенцем» (монархістом). Після революції 1917 р. він взагалі емігрував до Фінляндії! Так чи могла ця людина стати прототипом головного героя романів, дії яких розвиваються в кінці 20-х – на початку 30-х років?! Ймовірно, ні. Та і самі Ільф і Петров у якості прототипу літературного Остапа називають зовсім іншу людину.

 
Одеський слід

- У якому місті народився прототип Остапа Бендера?
- Звичайно, в Одесі!
 
 
 
 Одеса. Початок ХХ ст.
 
Думаю, не помилюся, якщо скажу, що саме так відповість вам буквально кожен одесит. На всі сто відсотків у цьому упевнений! А чому, власне, в Одесі? А хоча б тому, що тільки тут існують і єдиний в світі Золотий Дюк, і єдині в світі Потьомкінські сходи, і знаменитий «Привіз». А ще, якщо ви забули, Одеса - столиця гумору! І звичайно ж, самий кращий в світі гумор - одеський. Ну, так в якому ж ще місті, крім Одеси, міг народитися прототип Великого Комбінатора? До речі, Остапу Бендеру в «перлині біля моря» пам'ятник встановили. Правда, «за своїми розмірами» і красою одеський Остап все ж таки поступається пітерському, але тільки спробуйте сказати про це одеситам вголос!

Безумовно, одесити люблять своє місто, без сумніву, вважають Остапа Бендера своїм земляком, але справжнього документа, підтверджуючого одеське походження прототипу Великого Комбінатора просто немає. Інакше, думаю, його б вже давно не тільки всім показали, але і надрукували. Замість нього є ствердження астрологів Якова Учителя і Федора Тутчева (учнів Павла Глоби) про те, що «Великий Комбінатор з'явився на світ 25 липня 1900 року, в середу, в 20 годин 15 хвилин по Грінвічу, в Одесі». Звідки така феноменальна точність визначення дати народження головного героя «всіх часів і народів»? Виявляється, астрологи просто обчислили її по наявних в романах Іллі Ільфа і Євгенія Петрова... «уривчастим тимчасовим відомостям». Такий метод складання гороскопів, звичайно, далеко не ідеальний, тим більше, літературний герой та його реальний прототип – не та ж сама людина. Врешті-решт, і самі астрологи стверджують, що це всього лише їх версія, але... За цю версію вже вхопилися не тільки в Одесі, але і далеко за її межами. Так, російська газета «Версти» прокоментувала їх «відкриття» великим заголовком: «Встановлені точний час і місце народження Остапа Бендера!».


Нікопольський слід

Відразу скажу, що відношуся з великою симпатією до жителів міста на Неві, які приклали стільки сил і старань для закріплення за культурною столицею Росії звання батьківщини Остапа Бендера. У моїй пам'яті назавжди залишаться світлі спогади про фестиваль гумору, який проходив біля пам'ятника Великому Комбінатору і проведеному в рамках програми святкування 300-річчя Санкт-Петербургу. З неприхованою пошаною відношуся я і до одеситів, до їх гумору, до їх зовсім не показної любові до свого рідного міста, чарівної і оспіваної поетами «перлини біля моря». Без сумніву, і Одеса, і Санкт-Петербург могли б гордо назвати себе батьківщиною Великого Комбінатора. Могли б, якби на Землі не існувало скромного містечка з назвою Нікополь, де 30 травня 1899 р. в сім'ї купця 2-ої гільдії народився Осип (Остап) Шор - справжній прототип знаменитого Остапа Бендера. Саме це ім'я як прообраз Командора називають Ільф і Петров, а також їх «хрещений батько» письменник Валентин Катаєв.
 
 
Нікополь. Початок ХХ ст.
Фото: авторський проект  Костенко О."Никополь. Страницы истории" 
 
Справжній прототип літературного Остапа прожив яскраву і повну цікавих пригод життя. Уродженець Нікополя Осип Шор в 1917 р. поступає на перший курс Петроградського технологічного інституту , але вчитися йому там майже не доводиться. Починаються революція, а слід за нею і громадянська війна, усюди лютують голод і епідемії. У 1919 р. Осип Шор відправляється до Одеси, де він до революції закінчив приватну чоловічу гімназію. Цей шлях розтягується майже на два роки і супроводжується безліччю пригод, про які він потім повідає Валентину Катаєву, Євгенію Петрову і Іллі Ільфу. Саме про Осипа Шора Валентин Катаєв у книзі «Алмазний мій вінець» пізніше напише: «Він не мав ніякого відношення до літератури і служив в кримінальному розшуку по боротьбі з бандитизмом, що прийняв загрозливі розміри. Він був блискучим оперативником». Реальний прототип Остапа Бендера, який поважав Кримінальний кодекс, в 20-х роках дійсно служив в кримінальному розшуку. У його непростій, але яскравій, повній всіляких пригод долі, залишили свій помітний слід і Петербург (Петроград), і Одеса, і скромне маленьке містечко Нікополь, де майбутньому прототипу Великого Комбінатора призначено було з'явитися на світ. До речі, підтверджуючий це документ знаходиться в редакції «Репортера», раніше він публікувався в цій газеті.
 
 
Переклад в електронний вигляд: Бутенко О.П.

На нашому сайті Ви можете дізнатися більше про Осипа Шора:На нашому сайті Ви можете дізнатися більше про історію Нікопольщини:
 
 
 
Last Updated on Sunday, 28 November 2010 11:42
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting