PDF Print E-mail
The History of Nikopol Region - In the years of the World War II (1939-1945)
Thursday, 10 December 2009 10:19
There are no translations available.

Жуковський М.П.
Голова Нікопольської міської організації
Всеукраїнської спілки краєзнавців,
заступник директора
Нікопольського краєзнавчого музею
з наукової роботи
м. Нікополь, Україна
Біографія
 
Переклад з російської:  Стрілецька М.В.

 

 
Бій на заставі Юзефатово (нині Віктора Усова)

 

Напевно, немає нікопольчанина, який би не знав, що одна з вулиць нашого міста названа на честь Героя Радянського Союзу Віктора Усова, начальника прикордонної застави, героїчно загиблого в перший день війни. Декілька годин невеликий гарнізон застави відбивав атаки німецької піхоти, але підтримки від частин Червоної Армії не отримав. Виникає закономірне питання: а чи були в цьому районі радянські війська, і якщо так, чому вони не змогли допомогти прикордонникам?
 
 
 
 Усов В.М.
 
Застава № 3, якою командував лейтенант Усов, була розташована в 400 м від річки Чорна Ганча, по якій проходив радянсько-німецький кордон 1939 р., в колишньому монастирі Юзефатово, в 32 км на північний захід від м. Гродно. Штаб прикордонної комендатури розташовувався в 7 км на схід від застави в м. Сопоцькин. А застава Усова була однією з 20 застав 86-го Августовського прикордонного загону, який охороняв 120 км державного кордону.

Застава мала у своєму складі два стрілецьких, кулеметне і кінологічне відділення. Особовий склад за різними джерелами налічував від 30 до 36 прикордонників. На озброєнні у них були рушниці, два ручних і один станковий кулемети. Праворуч від Юзефатово на відстані декількох кілометрів була застава № 2, ліворуч на півдні - застава № 4.

Весною 1941 р. начальник 86-го Августовського прикордонного загону майор Г.Д. Здорний щодня отримував від підлеглих повідомлення про прибуття в район Сувалкського виступу німецьких військ. У зв'язку з напруженою обстановкою в перших числах червня за наказом командування застави перейшли на посилений варіант охорони кордону. У штабах загону і комендатур було введено цілодобове чергування командного складу.

Були складені плани взаємодії прикордонників з польовими частинами першого ешелону Червоної Армії, на усіх заставах побудовані оборонні спорудження польового типу з урахуванням кругової оборони.

Навколо застави Юзефатово також був побудований опорний пункт взводу, що мав три позиції окопів повного профілю з ходами повідомлень і вогневими позиціями. Особовий склад застави був добре підготовлений до ведення оборонного бою і вмів швидко займати по сигналу бойової тривоги свої місця.

Згадує прикордонник 3-ої застави Василь Вавілов: «Усов до початку війни готував себе до труднощів. І готував ввірений йому особовий склад... Увесь колектив застави він згуртував в єдину бойову сім'ю».

Згідно з розсекреченими в 90-х роках минулого століття документами радянського військового командування, в районі Гродно була розташована 3-а армія Західного особливого військового округу (ЗахОВО) під командуванням генерала В. Кузнєцова. У її складі було 70 000 солдатів і офіцерів, на озброєнні 1 300 гармат і мінометів, 237 танків, 260 бойових літаків і т.д. Згідно з документами штабу ЗахОВО протяжність Гродненського району прикриття складала 120 км.

На відстані 18-20 км на північ від Гродно в районі Серпневого каналу було розташовано старі редути - бетонні споруди з триметровими стінами, з бійницями, казармовими і складськими приміщеннями.

У районі Сопоцькина була розташована 56-а Московська червонопрапорна стрілецька дивізія, яка прикривала фланг Західного ОВО і Прибалтійського ОВО в районі Сувалкського виступу. Крім того, поблизу розташовувалися ще два батальйони і артполк резерву.

Таким чином, за спиною прикордонників Сопоцькинської комендатури були зосереджені значні сили Червоної Армії.

У разі прориву німцями нашої оборони 11-й механізований корпус, 29-а танкова дивізія якого дислокувалася в м. Гродно, повинен був разом з частинами 85-ої стрілецької дивізії контратакувати ворога і відстояти кордон.

З моменту початку бойових дій увесь 86-й прикордонний загін переходив в підпорядкування армійського командування.

Що ж відбувалося в останню передвоєнну ніч? Виконуючи накази вищого командування, 21 червня начальник 86-го Августовського погранзагону наказав усім командирам застав в ніч на 22 червня привести усі підрозділи в повну бойову готовність.

21 червня, в 2300, начальник Генштабу РККА Георгій Жуков попередив по апарату ВЧ командування західних військових округів: «Чекати особливих вказівок».
 
Рівно опівночі командування 3-ої армії (так само як інших армій) було викликане в штаб армії. 22 червня, в 0045, штаб ЗахОВО отримав наказ наркома оборони СРСР № 1 про приведення військ у бойову готовність.
 
0100. Зі свідоцтва командуючого ЗахОВО генерала армії Д.Г. Павлова: «Перше питання по телефону народний комісар задав:
- Ну, як у вас, спокійно?
Я відповів, що дуже великий рух німецьких військ спостерігається на правому фланзі. По донесенню командуючого 3-ї армії Кузнєцова, впродовж півтори діб в Сувалкський виступ йшли безперервно німецькі мотомехколони. По його ж донесенню, на ділянці Августов-Сопоцькин у багатьох місцях з боку німців зняті дротяні загородження. На мою доповідь народний комісар відповів:
- Будьте спокійніші, не панікуйте».

0100. Комендант 68-го Гродненського укріпрайону полковник Іванов підняв по бойовій тривозі 9-у і 10-у окремі кулеметні артилерійські батальйони і наказав зайняти вогневі позиції в усіх дотах.

0200. Командуючий 3-ою армією Кузнєцов оголосив військам бойову тривогу і вихід на оборонні позиції і райони зосередження.

0315. У районі Сопоцькина підняті по тривозі і зайняли оборонні позиції в дотах 213-й стрілецький полк, 113-й легкий артполк 56-ої стрілецької дивізії, батальйон 23-го окремого інженерного полку.

Василь Вавілов: «О 3 годині 50 хвилин 22 червня 1941 року по команді «До зброї» прикордонники усовської застави швидко зайняли траншеї і готувалися до кругової оборони».

0400. Л.В. Ірін: «Ледве стало світати, як в небі почувся гул літаків. Почулися віддалені вибухи бомб, а потім все ближче до нас - в Сопоцькине, в укріпрайоні. І раптом ніби налетів вогняний шквал. Із-за каналу вдарило важке знаряддя. Від застави (№ 3 - прим. авт.) почулася кулеметна стрільба, потім показалася заграва пожежі».

З журналу запису бойових донесень 86-го Августовського приикордонного загону: «2). О 420 22 червня 1941 року застави в результаті зосередженого артвогню злетіли в повітря. Зв'язок застав з комендатурами відразу був перерваний».

Застава № 3: першу траншею, яка була звернена до кордону зайняло перше стрілецьке відділення, що складається з 13 бійців, його очолив начальник застави лейтенант Віктор Усов, випускник Харківського військового училища. Буквально за декілька днів до початку війни він одружився на вчительці Олександрі Георгіївні, родом з Ростова-на-Дону.
 
 
Карта бою на прикордонній заставі Юзефатово
 
У Віктора Усова було завдання обороняти позиції і не допустити прориву супротивника із заходу і південного заходу, особливо з боку лісу. Друге стрілецьке відділення у складі 11 прикордонників на чолі із заступником начальника застави по політичній частині Олександром Шаріповим зайняли другу траншею з метою не допустити ворога з півночі і північного заходу.

Ручні кулеметники зайняли позиції на флангах відділень. Обслуговуючі станковий кулемет розташувалися на горищі стайні і повинні були підтримувати вогнем стрілецькі позиції і не дозволити обійти заставу з лівого флангу. Третій окоп з тильного боку застави зайняли вісім прикордонників на чолі із замполітруком О. Стебайло.

0500. Як тільки закінчилася артилерійська підготовка, Віктор Усов направив в штаб комендатури в Сопоцькин парний наряд (старший сержант Г. Солосов) з повідомленням про ситуацію на ділянці застави.

На лінії держкордону прозвучали перші постріли і вибухи гранат. Це почали бій прикордонні наряди. Незабаром один з них повідомив, що німці двома групами переправляються через річку Чорна Ганча.

Перша група супротивника атакувала позиції першого відділення. Другий взвод німців атакував друге відділення прикордонників. З дистанції 300 м вони відкрили вогонь по команді Усова, змусивши ворога залягти. Але ненадовго. Взвод німців намагався лісом обійти заставу ліворуч. Проте кулеметники Н. Тупіцин і П. Тоболін відбили їх атаку.

З північного сходу заставу почав обходити німецький бронетранспортер. Обстрілюючи прикордонників з великокаліберного кулемета, він почав заходити їм в тил. Рядовий Фатюшин кинув у бронетранспортер гранату, підбити його не вдалося, але все таки німці відступили.

Ворожа піхота знову атакувала заставу, але влучний вогонь прикордонників змусив їх знову залягти. Декілька німецьких солдатів підповзли до окопів і закидали їх гранатами. Прикордонники Саляхов і Чубаров загинули. Німці підтягнули декілька гармат і відкрили по заставі вогонь прямим наведенням. Загинув кулеметник Рибаков, були поранені бійці Францев і Малофеєв. Ворожим снарядом був розбитий станковий кулемет і вбитий командир кулеметного відділення сержант Башарін.

Під прикриттям мінометного вогню невелика група німецьких солдатів обійшла заставу з тилу, але їх атака була відбита прикордонниками на чолі із заступником політрука О. Стебайло.

Взятий у бою поранений німецький офіцер на допиті повідомив Усову, що піврота автоматників удосвіта повинна була знищити заставу і забезпечити вихід німецького піхотного батальйону з артилерією і мінометами до сопоцькинських дотів, де вже йшли бої.

Німці здолали опір прикордонників сусідніх застав і вийшли до с. Голинка, блокували сопоцькинські доти, прикордонну заставу, збили стрілецькі полки і прикордонників з р. Волкушонка і вийшли на шосе Августов - Гродно. Впродовж години був повністю розгромлений 247-й гаубичний артполк: від 1 200 бійців і 40 гаубиць залишилося декілька десятків чоловік.

0900. 29 танкова дивізія отримала наказ наступати на Сопоцькин - Колоти (прикордонне містечко в Німеччині). Танки розгорнулися у бойовий порядок і зустрілися з передовими загонами німців під с. Голинка, де наштовхнулися на сильну протитанкову оборону ворога і потрапили під удар його авіації. Тільки 8-а німецька піхотна дивізія знищила 80 радянських танків. Супротивник оволодів Сопоцькиним і розвинув наступ на Гродно, змусивши відступити дві дивізії: 29-у танкову і 85-у стрілецьку. На заставі Юзефатово усього цього не знали. Прикордонники, сподіваючись на підтримку, вели бій і несли втрати.


Усов послав з новим донесенням в Гродно рядового Василя Вавілова. У бою лейтенант Усов отримав п'ять поранень, проте не залишив поле бою. Вибухом снаряда він був вбитий, і його засипало в окопі.

Командування взяв на себе політрук Олександр Шаріпов. Прикордонники вели бій, поки з штабу комендатури не повернувся сержант Г. Солосов і не передав розпорядження начальника штабу капітана М. Гіля відходити у бік Гродно.

1200. Політрук Шаріпов віддав наказ прориватися до лісу. Під вогнем супротивника до нього пробилося тільки 16 чоловік. Вавілову вдалося пробратися через оточення і повернутися на заставу, але над нею вже була могильна тиша. Вавілову вдалося пробитися до сопоцькинських дотів.

Так закінчилася оборона застави Юзефатово, бійці якої стримували супротивника більше шести годин. Війна показала, що передвоєнні плани командування Червоної Армії мали серйозні прорахунки, що привело до важких втрат і поразки радянських військ в перші дні війни. Ось чому не змогли бійці 56-ої, 85-ої стрілецьких дивізій, 29-ої, 33-ої танкових дивізій допомогти прикордонникам. Вони вже в ніч на 23 червня були вимушені залишити м. Гродно. Під його стінами загинули тисячі бійців і командирів, що внесли свій вклад в далекий день Перемоги.

Серед них і 15 прикордонників на чолі з лейтенантом Віктором Усовим, якому єдиному з усього складу 3-ої армії присвоїли звання Героя Радянського Союзу за мужність і героїзм у бою 22 червня 1941 р.
 
 
 Цей знімок зроблений в ті вже далекі радянські роки,
коли слова «патріотизм», «герой», «смерть за Батьківщину»
були священними. Ці молоді люди розмовляють
з матір'ю Героя Радянського Союзу Віктора Усова,
який загинув, захищаючи радянський кордон
від фашистських загарбників.
 
 
Біографія Віктора Усова1

 

Віктор Михайлович Усов народився 22 грудня 1916 р. в м. Нікополі (Дніпропетровська область, Україна) в робочій сім'ї. Батько - Михайло Спиридонович служив моряком, мати - Матрона Онуфріївна була домогосподаркою. Старший брат Віктора - Олексій деякий час займав в Нікополі посаду голови міськвиконкому, інший брат - Микола - пройшов усю війну, полковник у відставці, похований в Нікополі на Алеї слави.

Усов закінчив сім класів СШ № 2 (нині школа носить його ім'я), був неодмінним учасником художньої самодіяльності. Після школи вчився в Запорізькому фабрично-заводському училищі на електрика. Працював черговим на підстанції, а з 1934 по 1937 р. працював на Південнотрубному заводі, в електроцеху (на робочому місці Усова встановлена меморіальна плита: «Тут працював Усов Віктор Михайлович. Героїчно загинув 22 червня 1941 року»).

У прикордонних військах Віктор Усов з 1937 р. Після закінчення Харківського військового училища МВС в 1940 р. Усов був призначений начальником прикордонної застави Августовського прикодонного загону Білоруського прикордонного округу. Ще навчаючись в училищі, він приїжджав в Нікополь у формі курсанта, на петлицях якої виблискували букви «ХВУ», їх майбутній офіцер жартівливо розшифровував як «Хорошенький Витя Усов».

 

 
Із спогадів колишнього працівника Південнотрубного заводу
гвардії сержанта Анатолія Сьомкіна, який в 60-х роках
побував на заставі Віктора Усова2
 
 
- ...Приїхали ми пізно увечері. Було тихо. Тепло світилися вікна спального приміщення. Нас зустрів начальник застави Олександр Іванович Закурдаєв, запросив в кімнату бойової слави і, хвилюючись, розповів про подвиг Віктора Усова і його побратимів: «В останню мирну суботу прикордонники готувалися до волейбольної гри з командою сусідньої застави, і лейтенант Усов наказав кухареві зпекти пиріг. Ще і рецепт написав. Але не випало воїнам позмагатися - удосвіта все навкруги застогнало.

Війна прийшла звідти, із-за річки, по якій раніше сплавляли ліс і яка не символічно, а реально обкреслила межу між двома світами...

...Траншеї прикордонників - з трьох сторін казарми. У передній траншеї разом з тринадцятьма бійцями був лейтенант Усов. У двох інших прикордонниками командували політрук Шаріпов і його заступник Стебайло. Упродовж тридцяти хвилин фашисти вели артилерійський і мінометний вогонь. Потім спостерігач повідомив:
- Наближаються... До двох рот...
- Підготуватися! - наказав Усов.

Скоро біля шлюзу з'явилися гітлерівці. Вони йшли із засуканими рукавами, на повний зріст.
- Вогонь! - скомандував Усов, коли до ворожих солдатів залишилося метрів п'ятдесят.

Застрочили кулемети, залпами відгукнулися рушниці. Атаку ворогів вдалося зірвати. Тоді знову у бік застави полетіли снаряди і міни. Спалахнув склад боєприпасів, спалахнула казарма.

Фашисти змінили напрям удару і атакували ділянку, що захищали бійці Шаріпова. Але і ця атака була відбита. Лейтенант Усов вихопив пістолет і вискочив з окопу.
- В атаку - за мною! - промайнуло над полем бою.

З рушницями прикордонники пішли на ворога, і ще декілька вбитих фашистів залишилося на землі.

І знову артобстріл. Замовк «максим» - осколок снаряда смертельно ранив кулеметника Башаріна. І тоді за кулемет ліг командир підрозділу. Одна черга, друга, третя. Гітлерівці падали, але ранило і лейтенанта. Проте він продовжував стріляти.

...Усов загинув в рукопашному бою (тут також є розбіжності. - Ред.), разом з ним - інші прикордонники. Лише декільком разом з політруком Шаріповим вдалося відійти і пробратися до своїх».

 

 
Із спогадів російського письменника-історика Павла Федорова,
який в романі "В Августовських лісах" описав бій на заставі Юзефатово3
 
«...27 липня 1952 року офіцерський склад прикордонного загону зібрався в кабінеті начальника. Тут же були члени комісії з розкопок траншей колишньої Юзефатовської застави.

Торкаючись тремтячими пальцями краю столу, покритого зеленим сукном, перед нами стояла молода мати двох дітей, Ольга Олександрівна Шаріпова, безцінний свідок героїчної епопеї, яка відбулася в страшний день 22 червня 1941 року.

Більше двох годин ми слухали її тиху, часом гірку і скорботну розповідь про те, як з оглушливим тріском рвалися снаряди і міни, як плакав і звав маму братик Славик, як із-за августовського каналу доносився нестямний галас на чужій мові, як іржали в стайні коні, як, пригинаючись, снували по траншеї прикордонники з важкими ящиками патронів. Потім Оля (Оля Шаріпова - дев'ятирічна дочка замполіта) з дружиною начальника застави Шурою бігли по полю, густе, високе жито плуталося в ногах, заважало руху.

Свистіли кулі, а одна вдарила Олі в ногу. Стало боляче, потекла кров. Дуже хотілося пити. Потім приповз до них кухар Чубаров (за іншими джерелами, Чубаров був вбитий на полі бою. - Ред.). Він спливав кров'ю. Йому начальник застави наказав доставити в комендатуру секретні папери. Доставляти було нікуди. Документи вони розірвали на дрібні шматочки і закопали в землю.

На третій день поранених знайшла в житі мешканка села Вулько-Гусарського - нині село Усово - Франчишка Гнатівна Августинович і відвела до себе додому. А згодом, щоб не дати фашистам відвезти дівчинку в Німеччину, Осип Петрович і Франчишка Гнатівна Августиновичи удочерили Олю, записавши її на своє прізвище. Розповіла Ольга Олександрівна, як ще тоді, в сорок першому, вона крадькома ходила на заставу. Увійшла до спустошеної, розграбованої фашистами своєї квартири, підібрала ґудзик від батьківської гімнастерки.

Бачила в окопі прикордонника в зеленому кашкеті в сидячому положенні, що був майже засипаний землею... Ходила другий раз, але там, на місці, де була траншея стояв тільки дерев'яний з двох паличок, хрест.

І понині про трагедію, що розігралася тут, нагадують відмітини куль і осколків на цеглі старої стайні, що зблякнула від часу, де колись стояв бойовий кінь лейтенанта Усова. Майже зникла під новими, свіжими посадками головна траншея, понівічена в ту останню, тяжку годину гусеницями німецьких танків...

За свідченнями місцевих жителів і доньки політрука застави Шаріпова, бій прикордонників з німецько-фашистськими загарбниками тривав з 4 годин ранку до 12 годин дня 22 червня 1941 р.

Останки тіла Віктора Усова знайшли в 10-15 метрах від казарми. У руках він стискав снайперську рушницю з не досланим патроном в патроннику. У момент перезарядження рушниці він був уражений кулею в скроню.

Останки п'яти прикордонників, у тому числі лейтенанта Усова, поховані в братській могилі. (Останки інших прикордонників, загиблих при обороні застави, у тому числі політрука Шаріпова, були витягнуті з траншеї і поховані раніше - в 1951 році.).

Ольга Олександрівна (та сама дев'ятирічна дівчинка) вийшла заміж за прикордонника. Дружину Віктора Усова - Олександру сховала польська сім'я Івана Юхимовича і Станислави Іванівни Дворак.

- Прожила у нас Шура близько місяця,- розповів Іван Юхимович. - До цього часу фашисти почали всяке лихо творити, стали виловлювати російських людей. Зацікавилися і нашою Шурою.

- Слухай, Дворак, - запитав одного разу староста, - у тебе якась російська живе?
- Ну так що?
- Комендант запитував...
- Її вже немає. Пішла.
- Куди?
- Не знаю...

Іван Юхимович встиг відправити Шуру в село Свясіє. Там її укрила колишня вчителька Ольга Іванівна Єфремова.

У листопаді 1944 р. Олександра Григорівна поїхала на батьківщину в місто Ростов-на-Дону, де працювала вчителькою.

«Живу одна і не помітила, як постаріла», - із сумом робила висновок вона. Олександра Григорівна залишилася вірна своєму чоловікові і вдруге не вийшла заміж.

Указом Президії Верховної Ради Білоруської РСР від 30 липня 1964 р. село Вулько-Доргунська Гродненського району Гродненської області було перейменовано в Усово.
Наказом Головного управління річкового флоту при Раді міністрів БССР № 116 від 5 червня 1967 р. теплоходу ПТ-0170 присвоєно ім'я Героя Радянського Союзу В.М. Усова.

Нині в Нікополі проживають шестеро родичів героя.


______________________________________

1 По матеріалах білоруського сайту «Государственный пограничный комитет Республики Беларусь» и городского краеведческого музея.
2 Записав журналіст Євгеній Хорунжий, «Государственный пограничный комитет Республики Беларусь»
3«Великая Отечественная война 1941-1945 гг.»
 
 
 
Джерело: Репортер. - 2006. - № 53. - 4 июля. - С. 3-4.
 
На нашому сайті Ви можете дізнатися більше про Віктора Усова:
На нашому сайті Ви можете дізнатися більше про історію Нікопольщини:
 
 
 
 
 
Last Updated on Friday, 25 November 2016 10:20
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting