PDF Print E-mail
Thursday, 23 April 2009 15:36
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія

Малюнок автора

Матеріал надано в авторській редакції
 
 
 
 
Мати-й-мачуха (Tussilago farfara)


Однією з найвідоміших весняних квітів у часи Дніпровських плавнів на Нікопольщині була мати-й-мачуха. Місцеві назви цієї рослини – підбіл, кінське копито, білокопитник, підковник весняний. Мати-й-мачуху тоді можна було зустріти по берегах усіх малих та великих річок. Після будівництва Каховського водосховища більшість з них опинилося під водою, але рослина, не змінивши своєї прихильності до вологих місцевостей, прижилася на берегах створеного людиною моря.
 
Мати-й-мачуха – багаторічна трав’яниста рослина висотою 5-25 см. Вона зустрічається у Європі, Північній Америці (США, Канада), Північній Африці та Малій Азії. У мати-й-мачухи повзуче кореневище та жовті квіти (2-2,5 см в діаметрі), які при дозріванні сім’янок перетворюються у пухові голівки, як в кульбаби. Доволі великі (з долоню) прикореневі листя з’являються вже після цвітіння. Своєю формою вони нагадують нижню поверхню кінського копита; зверху голі та гладкі, а знизу – пухнасті.
 
У народній медицині цю рослину використовували ще з часів Запорозької Січі: квіти збирали ранньою весною, а листя – після дозрівання та осипання сім’янок. Найбільш цілющими вважалися листя, зібрані в районі Потапової кручі (нині район старої частини м. Нікополя неподалік від яхт-клубу). Їх поділяли на „молоді” (зібрані раніше) та „старі” – останні вважалися більш ефективними при лікуванні шлункових хвороб. Також вважалося, що листя, зібрані через кілька годин після рясного дощу, найкраще допомагають при лікуванні від випадіння волосся та від лупи.
 
Впродовж 1990-2005 років мною у Дніпропетровській, Запорізькій та Херсонській областях було зібрано багато народних рецептів. Сьогодні я поділюся з Вами лише деякими з них.

•    У ХІХ столітті дніпровські рибалки лікували старі та гнойні рани так: листя мати-мачухи змішували з травою полину у рівних пропорціях, заливали двома склянками окропу, після чого з отриманої суміші робили примочки двічі на день (вранці і ввечері).
•    При застудних захворюваннях заливали склянкою окропу столову ложку листя мати-й-мачухи, отриманий настій зціжували, охолоджували та додавали до нього ложку меду. Отримані ліки пили 4-6 разів на день по 1 столовій ложці (як відхаркуючий засіб).
•    При болях у шлунку та кишечнику настій з листя мати-й-мачухи приймали 3 рази на день по 1 столовій ложці, перед вживанням їжі.
•    При випадінні волосся 2 столові ложки листя мати-й-мачухи та 2 столові ложки кропиви дводомної заливали склянкою окропу, охолоджували та наносили на проблемні ділянки голови. Через 7-10 хвилин змивали водою. Курс лікування – 21 доба (без перерви).
•    При хворобах нирок з листя мати-й-мачухи робили настій – 1:10 (10 гр листя на 100 гр води), охолоджували, зціжували, приймали по столовій ложці 4 рази на день.
•    При сильних застудах, коклюші, бронхиті брали 4 частини листя мати-й-мачухи, 4 частини листя подорожника, 3 частини коріння солодки, змішували. 1 столову ложку суміші заливали 2 склянками окропу. Отриманий настій сціжували, приймаючи 4 рази на день перед вживанням їжі (діти – по 1/3 склянки, дорослі – по 1\2 склянки).
•    При туберкульозі легенів свіжий сік з листя мати-й-мачухи пили 3 рази на день перед вживанням їжі, іноді розмішуючи його цукровим сиропом (за смаком) або додавали 35-40 крапель соку до чаю. Курс лікування - 21 доба (без перерви).
 
 
 
Фото: www.en.wikipedia.org
 
 
 
Переклад в електронний вигляд: Бутенко О.П.

 
Дізнатися більше про мати-й-мачуху Ви можете тут:
 
 
 
 
 У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
Last Updated on Thursday, 10 September 2009 03:44
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting