Зараз на сайті

Сейчас 283 гостей онлайн
Besucherzahler singles
счетчик посещений


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
PDF Печать E-mail
Персоналії - Мозолевський Борис Миколайович (1936-1993 рр.)
03.02.2016 19:39
There are no translations available.

80-річчя з дня народження Бориса Мозолевського
та 45-річчя знахідки пекторалі

 

4 лютого 2016 року виповнюється 80-та річниця з дня народження видатного археолога ХХ століття Бориса Миколайовича Мозолевського (1936-1993 рр.). 21 червня цього року весь науковий світ буде відзначати 45-ту річницю знахідки золотої скіфської пекторалі у кургані Товста Могила (неподалік м. Орджонікідзе, Дніпропетровська обл.), яка стала символом давньої історії України.

Життя і наукова діяльність цього славетного вченого нерозривно пов’язані з містом Нікополем та Нікопольським районом. Саме на Нікопольській землі колишній військовий льотчик та випускник Київського державного університету Борис Мозолевський, прийнявши участь у розкопках невеликого кургану з групи Страшної Могили, у далекому 1964 році вирішив пов’язати своє подальше життя з археологією. Через кілька років він очолив одну з найбільших на теренах усього колишнього Радянського Союзу археологічну експедицію, яка з кінця 60-х і до початку 90-х років ХХ століття дослідила на Нікопольщині близько 150 курганів. Переважну більшість серед них складали кургани скіфського часу. Сьогодні матеріали цих досліджень становлять своєрідний «золотий фонд» вітчизняної історичної науки. Завдяки ним були відкриті нові, досі нікому невідомі сторінки героїчного минулого нашої держави. Вже тільки однієї знахідки пекторалі та розкопок Товстої Могили достатньо для того, щоб ім’я Бориса Мозолевського було золотими літерами вписане в історію Нікополя і Нікопольщини.

Нажаль нині не всі знають, що Борис Мозолевський усім своїм серцем і душею любив нашу землю і був її палким патріотом. Степові простори Нікопольщини надихали його на створення чудових віршів. Він міг оспівувати величні скіфські кургани та скіфів як ніхто інший, тому ще за життя колеги нерідко називали його «співцем скіфського степу». У науково-популярному виданні «Скіфський степ», значна частина якого присвячена археологічним розкопкам на території Нікопольського району, яскраво поєдналися усі три таланти Бориса Мозолевського – науковий, письменницький та поетичний. Саме на нашій землі він заповідав розвіяти свій прах. В одному з віршів, написаних не задовго до смерті, Борис Миколайович говорить про це:

І коли упаду я десь на дорогах доби,
Попрошу я не пам’яті, не книжок, і не слави, -
Ви прийміть назавжди мене, Базавлуцькі горби,
Сивий попіл гарячий мій в золоті свої трави.

Борис Мозолевський був першим науковцем, який чітко пов’язував подальше майбутнє Нікополя і Нікопольщини з розвитком туризму, що є сьогодні для нас особливо актуальним. У заключному слові до книги «Скіфський степ» він відмічав: «Степ не може залишатися рівним, як стіл. Там, де це не заважає господарюванню, дослідженні кургани слід знову насипати, а ті з них, у яких виявлено видатні поховання, перетворювати на музеї. Це наш священний обов’язок перед прийдешніми поколіннями».

Без перебільшення можна сказати, що пам’ятаючи про багаточисленні заслуги Бориса Мозолевського перед Нікопольщиною, наш священний обов’язок полягає у тому, щоб на гідному рівні відзначити 80 річчя з дня його народження та 45-річчя з дня знахідки ним скіфської пекторалі. У зв’язку з цим відділ з питань культури, сім’ї та молоді Нікопольської міської ради, заклади культури разом з краєзнавцями, митцями, громадськими об’єднаннями планують проведення цілої низки заходів, серед яких історико-спортивний фестиваль «Серце Великої Скіфії» та ряд інших цікавих заходів, про що буде повідомлено мешканців міста на сторінках засобів масової інформації.

Гідне відзначення пам’ятних дат, пов’язаних з життям та науковою діяльністю Бориса Мозолевського, послужить важливим етапом у формуванні позитивного іміджу нашого міста, його становленні як одного з культурних та туристичних центрів України, а також у реалізації прийнятих у 2015 році міських комплексних програм «Збереження і використання культурної спадщини та розвиток туристичної галузі у м. Нікополь на 2015-2019 рр.» та «Стратегія збереження та розвитку культури у м. Нікополі на 2016-2018 рр. Становлення Нікополя як всеукраїнського центру скіфської та козацької історії».

Широке залучення представників міської громади до участі у різноманітних заходах, присвячених Борису Мозолевському, скіфській історії та культурі, послужить справі консолідації різних творчих, громадських та політичних організацій навколо ідеї здійснення позитивних перетворень у нашому місті. І хай яскравим прикладом та джерелом натхнення для усіх нас послужить золота скіфська пектораль, яка прославляє спільну творчу працю та мир, їх перемогу над силами руйнування та темряви. Як писав у своєму вірші «Золота симфонія пекторалі» відомий український археолог і поет:

І зійде сонце! І відступить ніч.
І дощ напоє землю не повиту.
І птиці розлетяться вусібіч,
Любов і мир повідуючи світу.

 

 


 

Дізнатися більше про видатного українського археолога та поета Бориса Миколайовича Мозолевського Ви можете тут:

4 лютого - 80 років з дня народження  видатного українського археолога Бориса Миколайовича Мозолевського

Мозолевський Борис Миколайович (1936-1993 рр.)

 

Обновлено 03.02.2016 20:58
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting