Зараз на сайті

Сейчас 262 гостей онлайн
Besucherzahler singles
счетчик посещений


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
PDF Печать E-mail
Персоналії - Мозолевський Борис Миколайович (1936-1993 рр.)
10.09.2021 15:19
There are no translations available.

 

Шатунов В.В.
Історик, член Національної спілки
археологів України
Біографія
м. Нікополь, Україна

 

Я знайшов її 21 червня о 14 годині 30 хвилин

До цієї зустрічі він ішов своїм тернистим життєвим
шляхом через війну, безбатьківщину і голод,
через тортури радянської тоталітарної системи,
з якою він не міг примиритися.

І цей час настав, коли він, 35-річний Борис Мозолевський, ще маловідомий, позаштатний співробітник Інституту археології АН УРСР, відкрив людству «золоту симфонію» - пектораль. «Уламок блискавки, диво, що стрічається раз на віку і назавжди робить людину причетною до таємниці», - так напише через роки Борис Мозолевський у своїй відомій книзі «Скіфський степ» про цей шедевр скіфського ювелірного мистецтва.

Доля склалася так, що Борису Мозолевському не вийшло стати військовим льотчиком, на відміну від його друзів, таких як і він курсантів військово-повітряного училища, Двох Георгіїв - Шоніна та Добровольського, майбутніх космонавтів. Так, його друзі зустріли свій зоряний час у космосі і на їх політ працювала уся радянська держава.

Але хто працював на відторгнутого державною системою максималіста Мозолевського, який «краще в Соловки піде за дідом, аніж неправду правдою назве»? Ніхто. Ніхто, крім нього самого, крім його незламної волі, сили духу, несамовитої віри та надії. І він вистояв, і зустрів свій зоряний час, але не в космосі, а на своїй рідній, багатостраждальній українській землі, яка прийняла і його частку страждань і любові до неї. І за це вона віддячила йому - віддала один із скарбів свого далекого минулого.

21 червня 1971 року о 14.30 Борис Мозолевський відкрив сучасному і наступним поколінням землян заховану тисячоліттями світобудову, закодовану в трьох ярусах пекторалі. Через неї Борис Мозолевський відкрив для себе Всесвіт скіфського степу, пізнав його красу та мудрість. Пектораллю він відкрив людству багатющу на історію землю України. Пектораль стала одним із символів української держави, по якому її впізнають у світі.

Я іще проб’юсь таранно
В світ, задивлений в красу!
Золотою пектораллю
Його небо потрясу!

Пектораль - це не тільки символ влади скіфських царів вагою 1150 г і діаметром 30,6 см. Це не тільки шедевр стародавнього мистецтва. Але вона також уявляє собою і культову річ, яка відбиває космологічну модель Всесвіту в уявленні скіфів і пов’язана з трьома сферами світобудови, які відображені в трьох ярусах пекторалі (сфера надр землі, астрально-космічна сфера та сфера земного життя).

Композиція усіх ярусів пекторалі виглядає як закінчений трискладовий твір, який відображає релігійно-міфологічні уявлення, скіфського суспільства, його людності, яка перестала існувати майже дві тисячі років тому. Але відлуння зниклого народу, матеріалізоване в золотому витворі, дійшло до нас завдяки Борису Мозолевському і вже 30 років приваблює людство як естетичною красою, так і приворожуючою таємницею.

Того, хто знайшов пектораль і подарував її світові, того, хто зробив її історично-культурним надбанням незалежної України, немає вже серед нас. Але живе і гордовито сяє скіфський триярусний Всесвіт, до якого, можливо, полетіла бунтівлива душа великої людини, філософа, поета скіфського та українського степу, археолога Бориса Миколайовича Мозолевского, ім’я якого увійшло до золотого фонду найвірніших синів України.

Де шукати мені долі кращої,
Крім землі, де лежать мої пращури?
Земле рідна моя, краю зоряний!
Твої щедрі поля серцем зорані.

 

Никопольские известия, 2001. -  21 червня (№ 49)

 

 

Переведення в електронний вигляд: Волкова К.Ф.

Джерело: Співець скіфського степу / Упорядник П.К. Ганжа. - Нікополь : СПД Фельдман О.О., 2011. - с. 85-87.


На нашому сайті Ви можете дізнатися більше про Мозолевського Бориса Миколайовича:

 

 

 

 

 

У разі використання матеріалів цього сайту активне посилання на сайт обов'язкове

Обновлено 13.09.2021 14:29
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting