PDF Печать E-mail
Дніпровські плавні - Тваринний світ
04.01.2010 09:35
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія

Малюнок автора

Матеріал надано в авторській редакції

 

Гладиш звичайний (Notonecta glauca)
 
У дрібних стоячих водоймищах, зарослих водною рослинністю, часто зустрічаються клопи, які вибрали вельми оригінальний стиль плавання – на спині, черевцем вгору. Цих невеликих (до 15 мм) комах називають гладишами, а найпоширенішим з них є гладиш звичайний. У нього обтічне, гладке, трохи стисле з боків, коротке тіло, червонуваті очі і могутній хоботок. Задні ноги гладиша з далеко відставленою грібною лопаттю виконують роль довгих весел. Передні і середні ноги помітно коротші задніх, та зате забезпечені чіпкими кігтиками. Вони служать для лазіння по підводних об'єктах, а також для утримання здобичі. Черевна сторона темна, а спинна – світла. Цікаво, що у більшості водних тварин все навпаки: спинна сторона набагато темніше черевної.

Таке «перевернене» забарвлення узгоджується з оригінальним стилем плавання – на спині. Адже фон у водоймищі, якщо дивитися зверху, темний, а знизу поверхня його здається світлою. Завдяки такому «переверненому» забарвленню комаха стає непомітною як зверху, так і знизу.

Гладиш легший за воду. Якщо ця комаха не плаває і не сидить, причепившись до водних рослин, то спливає вгору. Клоп може висіти під поверхневою плівкою або ковзати по ній, перебираючи задніми ногами, а також вибратися на поверхню води, розпрямити крила і полетіти. Будучи активним хижаком, він нападає на всіляких дрібних тварин, мальків риб і навіть на своїх побратимів. Якщо узяти гладиша в руки, він може не тільки боляче вколоти своїм хоботком, але ще і уприснути в ранку отруйну слину. Водяна оса – цілком виправдана назва цієї комахи, бо її укус дуже хворобливий.

Як за часів Дніпровських плавнів, так і нині, гладиш досить поширений в багатьох дрібних водоймищах Нікопольщини.


Довідка

Всього за день гладиш здатний з'їсти до 100 личинок комарів, чим приносить велику користь.

Увага!

Разом з кормом до акваріуму можуть іноді потрапляти водяні скорпіони, ранатри і гладиші, присутність яких там небажана. Особливо небезпечні гладиші – їх отрута, виділена в ранку під час уколу, здатна вбити навіть досить великих риб.
 
 
 Фото: C. Weisenbоhler
 
 
 Фото: C. Weisenbоhler
 
 
Фото:  Andreas Haselbоck
 
 
 
Переклад в електронний вигляд: Бутенко О.П.

Дізнатися більше про гладиша Ви можете тут:
 
У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
Обновлено 04.01.2010 15:43
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting