PDF Печать E-mail
Дніпровські плавні - Тваринний світ
02.02.2010 16:18
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія

Малюнок автора

Матеріал надано в авторській редакції

 
Жерех (Aspius aspius)

Розмір і вага цієї риби багато в чому залежать від місця її проживання. Довжина найкрупніших жерехів доходить до 80-90 см, а вага до 10 кг, проте більшість риб цього виду важить не більше 2,5-3 кг. Тіло жереха видовжене і стисле з боків, рот та очі досить великі. За черевними плавниками знаходиться невеликий кіль, вкритий лускою. Спинний і анальний плавники виїмчасті, сіруваті. Літом більшу частину дня жерех проводить у верхніх шарах води, навесні та восени, як правило, вибирає для стоянок ділянки з середньою глибиною і слабкою течією.

Улюблені житла цієї риби – неглибокі пороги і перекати, ділянки річки у нижнього краю островів і витягнутих піщаних кіс, а також ділянки, розташовані нижче за мости і дамби. Охоче відвідує жерех піщані мілини і броди, на які виганяють худобу в жаркий час дня. У непогожу погоду і при різкому підвищенні води він йде на глибини.

Ікрометання відбувається в середині квітня – на початку травня, після прогрівання води до 10оС. Жерех зазвичай відкладає ікру на кам'янистих перекатах або піщаних косах.

Триматися ці риби вважають за краще невеликими групами або поодинці. Після нересту вони починають посилено годуватися. Основну їжу жереха складають дрібні і вузькі риби – уклея, єлець, бистрянка, піскар та інші. Літом і рано восени він також харчується комахами, які опинилися у воді, раками і жабами. У гонитві за рибою жерех часто плескається, а здобич хапає різко, з нальоту. Зимує жерех в глибоких ямах, в місцях з тихою течією.

У часи Дніпровських плавнів жерех зустрічався як в Дніпрі, так і в його численних притоках. Нині на Нікопольщині він належить до тих риб, назви яких місцеві рибалки вже почали забувати.
 


Цікаві факти

У коропових риб – жереха, сазана і інших – в роті немає зубів. Зуби у них розташовані в глотці. Разом з щільним рогоподібним жорном вони подрібнюють і перетирають їжу. По своїй формі глоткові зуби дуже різноманітні. Вони бувають плоскими, конічними, з гачками і поглибленнями і розташовуються в один або декілька рядів.

 
 
 
 Фото: Piet Spaans
 
 
Фото: Reaperman
 
 
Переклад в електронний вигляд: Бутенко О.П.
Дізнатися більше про жереха Ви можете тут:
 
 
У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
Обновлено 03.02.2010 16:33
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting