PDF Печать E-mail
11.04.2010 01:18
There are no translations available.

Переклад з російської: Стрілецька М.В.

Хвороби огірків

Навесні городникам самий час подумати про те, як зберегти майбутній врожай огірків від втрат. Як відомо, огірки дуже теплолюбові рослини. Але багато хто не знає, що, вирощуючи їх, треба суворо дотримувати не тільки температурного, але і вологістного режимів в парниках, теплицях, плівкових укриттях і у відкритому ґрунті. Городники, які нехтують цим, терплять значний збиток. Грибні хвороби тут стоять на першому місці.

Одна з найнебезпечніших хвороб - борошниста роса. Хвороба спочатку виявляється у вигляді невеликих плям на листі. Надалі вони збільшуються в розмірі і вкривають всю поверхню листа. Плями мають білий борошнистий наліт. Розвиватися вони можуть і на стеблах. На плодах, за рідкісним виключенням, хвороба не виявляється. У хворих рослин листя буріє і засихає, при сильній поразці гинуть цілі батоги.
 
 
Борошниста роса
Фото:  www.sadovoda.ru
 
Гриби - збудники хвороби - зимують на залишках уражених культурних рослин і бур'янах. Навесні з них інфекція переходить на молоде листя. Інкубаційний період хвороби короткий, тому борошниста роса розповсюджується швидко. Особливо сильне захворювання розвивається при сухій і спекотній погоді у південних регіонах України та Росії. Дуже небезпечна її поява в захищеному ґрунті, якщо не застосовувати необхідних заходів боротьби.

У вологих районах велику небезпеку представляє антракноз, або медянка. На листі з'являються великі ясно-бурі або жовті округлі плями. Інфекція з листя переходить на черешки, стебла і плоди. На черешках і стеблах помітні бурі довгасті втиснуті плями. На плодах утворюються втиснуті плями, у вигляді виразок. У вологу погоду плями вкриваються рожевим нальотом. Це і є скупчення спор гриба. При антракнозі плоди зморщуються, загнивають, набувають гіркоти.
 
 
 
Антракноз
Фото:  www.seminis.ru 
 
У теплицях перші ознаки захворювання виявляються ще на сходах, у відкритому ґрунті в основному у середині літа. У південних районах іноді вже у середині червня. Спалах антракнозу особливо згубний при високій вологості повітря і високій температурі. Якщо вологість повітря зменшити, інтенсивність розвитку хвороби знизиться. При сухому повітрі зараження рослин не відбувається.

Дослідження показали, що збудник захворювання таїться найчастіше в насінні і рослинних залишках. Влітку гриб розповсюджується спорами: переноситься вітром, дощем, комахами.

Ще один бич огірка - оливкова плямистість. Хвороба вражає як листя і стебла, так і плоди. На плодах утворюються дрібні водянисті плями. Вони, розростаючись, заглиблюються, утворюють великі виразки. Там, де шкірка тріскається, виступають жовті драглисті краплі, які швидко твердіють. Особливий збиток хвороба приносить в дощове прохолодне літо, при різких коливаннях нічних і денних температур.

У вологу погоду на плямах з'являється оливковий бархатистий наліт. Плоди, заражені в ранній період розвитку, скривлюються і припиняють своє зростання. Хвороба вражає тільки молоде листя, вони стягуються по жилках, на них з'являються округлі з сіро-оливковим нальотом плями, тканина в цих місцях випадає, на стеблах і черешках утворюються довгасті поглиблення з таким же нальотом.

Збудник оливкової плямистості зберігається на залишках уражених рослин і на насінні. Влітку він розповсюджується краплями дощу, при поливах і з повітряними потоками.

Сприйнятливі огірки також до білої гнилизни (склеротиниозу). Це захворювання розвивається частіше у підстави стебла, рідше в міжвузлях. Постраждала тканина вкривається ватоподібним білим нальотом. Вражає біла гнилизна і плоди: вони стають в'ялими, в товщі грибниці з'являються темні горошини - склероції. Уражене стебло розмочалюється, листя повисає. Рослина гине.

Збудник білої гнилизни - гриб склеротинія зберігається на рослинних залишках або в ґрунті. Якнайкращі умови для його розвитку - температура 12-15° С і невисока вологість ґрунту. Склеротинія губить ослаблені рослини, не щадить вона і ті, які поливали холодною водою або піддавали протягам в теплиці.

Ослаблені рослини сприйнятливі також до паразитних ґрунтових грибів - різоктонії і фузаріозу, що викликають кореневу гнилизну. Особливо небезпечні вони для рослин в теплицях і парниках. У хворих огірків жовтіє листя, в'януть батоги. Кора на прикореневій частині стебла і корінні буріє і розмочалюється. Головний корінь розм'якшується, бічні відмирають.
 
 
 
Корнева гнилизна
Фото: www.ekogel.ru 
 
У теплицях при високій вологості може виявитися і таке захворювання огірків, як аскохитоз. По краю листя утворюються великі, спочатку бурі плями, які поступово яснішають та розтріскуються. Потім вони вкриваються чорними крапками - плодовими тілами гриба.

На стеблах хвороба починається з міжвузлів, залишків видалених пагонів, листі. На них виступають білувато-бурі плями, які розтріскуються. Може вражатися аскохитозом і плід. У підставі або верхній частини його виникають виразки, які іноді потім вкривають всю поверхню. Огірок виглядає вареним, хоча залишається твердим, потім чорніє і усихає.

Інфекція ховається в ґрунті, рослинних залишках, насінні. Хвороба сильно розвивається при високій вологості і ослабленому стані рослин.

Стійкість огірків до грибних хвороб в значній мірі залежить від умов їх вирощування - температури, вологості повітря і ґрунту. Сприйнятливість їх посилюється при різких коливаннях температури ґрунту, знижених температурах повітря, поливі рослин холодною водою (9-11° С), при протягах і перезволоженому ґрунті. До цього треба ще додати і такі негативні чинники, як часту (через кожні 5-10 днів) підгодівлю органічними добривами, загущені посіви, ущільнений ґрунт. Розсаду і висаджені в ґрунт молоді рослини треба постійно обстежувати, відбраковуючи хворі екземпляри. Якщо виявлені окремі уражені частини рослин, їх треба вирізувати і видаляти. Ділянки стебла, на яких з'явилися ознаки білої гнилизни, вирізують, захоплюючи здорові тканини. Місця зрізів присипають вапном або товченим вугіллям.

При вирощуванні огірків в захищеному ґрунті температура повітря вночі повинна бути не нижче 18-20°, вдень (у сонячні дні) - не вище 30°. Оптимальна вологість ґрунту - 85%.

В період вегетації проти оливкової плямистості, антракнозу і аскохитозу рослини обробляють 1%-вою бордоською рідиною. Для захисту від борошнистої роси рекомендується НАТ - натрій фосфорнокислий двохзаміщений (50 г на 10 л води). Проти антракнозу допоможе 90%-ний порошок хлорокису міді, який змочується (40 г на 10 л води). Обробки починають, коли з'являться перші ознаки хвороби, при сильному її розвитку їх треба повторити через тиждень-два. Останнє обприскування проводять не пізніше, ніж за 15 днів до збирання врожаю при використанні бордоської рідини. Якщо ж застосовується НАТ і хлорокис міді, цей термін повинен бути не менше 20 днів.

Дозволяється проводити до трьох обробок за сезон. Витрата робочої рідини у відкритому ґрунті - 1 л на 10 м2 і в захищеному місці - до 2 л на ту ж площу.

У боротьбі з хворобами огірків важливо не забувати про санітарно-профілактичні заходи. Після завершального збору врожаю рослинні залишки треба видалити, а ґрунт перекопати. Парники, теплиці і ділянка навколо них обов'язково очистити від сміття.

Якщо в захищеному ґрунті спостерігалася коренева гнилизна, ґрунт необхідно знезаразити. Для цього складають його в штабель, перешаровують свіжим гноєм або змочують гнойовою рідиною і залишають у такому вигляді на 2-3 роки. За цей час штабель один-два рази перелопачують і не дають на ньому з'являтися бур'янам.

Якщо в парнику або в теплиці відмічений спалах антракнозу, аскохитозу, оливкової плямистості або борошнистої роси, збудники яких ховаються у верхньому шарі ґрунту, то досить видалити шар землі в 2-5 см. У невеликих об'ємах ґрунт знезаражують прогріванням при температурі 80-90°.

Парники і теплиці дезинфікують, обприскуючи розчином хлорного вапна (400 г хлорного вапна заливають 12 л води і настоюють протягом 2-4 годин).

Насіння для знезараження від антракнозу і аскохитозу тримають на сонці 2-4 дні, потім розсипають тонким шаром на брезенті і перемішують.

 

Переведення в електронний вигляд: Бутенко О.П.

На нашому сайті Ви можете дізнатися більше про вирощування рослин та догляд за ними:
 
 
Обновлено 02.03.2011 15:31
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting