PDF Печать E-mail
12.02.2009 09:59
There are no translations available.

Укладач: Аверьянов Н.П.
Голова Нікопольської міської
організації ветеранів України
Нікополь, Україна

Переклад з російської: Стрілецька М.В.

 
 
 
 
Початок
(глава з книги "Они освобождали Никополь")
 

Отчизна! Тебе мы присягаем свято:
Беречь,  как мать,  как честь свою,
И защищать, как отцы когда-то,
В жестоком праведном бою.
 
 
8 лютого 1944 року о 21:00 на честь звільнення Нікополя Москва салютувала 20 залпами з 124 гармат.

Битва за Нікопольщину почалася ще на початку грудня 1943 року в 40 км на північ від Нікополя, на території нинішнього сільгосппідприємства "Перемога", біля села Лебединське.

Першими на землю Нікопольщини ступили воїни 170-го гвардійського стрілецького полку 57-ї гвардійської стрілецької дивізії, яка входила до складу 8-ї гвардійської армії В.І. Чуйкова. Воювали не новачки. Воювали війська, які утримали Сталінград, звільнили  Лівобережну Україну і Запоріжжя.

 
 

 

Із спогадів В.І. Чуйкова

"...Після звільнення Запоріжжя командування армії отримало директиву штабу фронту - зробити марш на північ і до ранку 22 жовтня зосередитися на південь від Дніпропетровська. Перед армією вставало завдання форсувати Дніпро. ...8-а гвардійська армія наступала з плацдарму в районі с. Військове, в напрямі на с. Солоне, с. Чумаки, с. Чкалове. Перші дні наступу були дуже важкими. Німці кидали в контратаку танки, а наша піхота мала для боротьби з ними лише протитанкові рушниці і польову артилерію на кінній тязі. На 80-ти кілометровому фронті ми мали лише 40 середніх танків і 33 самоходки. Менш ніж по одній броньоодиниці на кілометр фронту... Роти 8-ї гвардійської армії порідшали, в них налічувалося по 20-30 чоловік...
 
27 листопада почався наступ за підтримки танкового корпусу (23-й танковий корпус генерал-лейтенанта Є.Р. Пушкіна). Наші війська просунулися на 10-12 км і зайняли Петріківку, Александрополь, Пропашне. Одним флангом армія впритул присунулася до Миколаївки і стукалася у ворота, що вели в Апостолово, іншим флангом зависла над марганцевими копальнями, заради яких Гітлер і тримав тут 6-у польову та 1-у танкову армії. До марганцевих копалень залишалося близько 30 км. Зробивши ще одну спробу прорвати оборону ворога, ми отримали вказівку закріпитися на досягнутих рубежах, прийняти поповнення і відновити атаки...". Одним з «камней предкновений» на самій півночі Нікопольщини, в рівному, як стіл, степу став шістнадцятиметровий скіфський курган Нечаєва Могила - найвищий в Європі (з тих, що нині збереглися). Круговий радіус огляду з його вершини - до 30 кілометрів. Образно кажучи - це був ключ до Нікополя з півночі.
 
5 грудня 1943 р. околиці сіл Дружба, Менделєєвка і Лебединське здригнулися від артилерійських залпів.


Із спогадів
 
Г. Лимарев, м. Слов'янськ: "...Отримав Ваше послання - воно не схвилювало, воно буквально збаламутило хворобливу пам'ять старого солдата. Події півстолітньої давнини, як сьогодні, стоять перед старими очима і до смертної години не залишать їх учасників у спокої. Як діюча особа тих подій з неспростовною переконливістю можу стверджувати, що ті півтори тисячі, а може і більше, я бачив на власні очі. Це - полеглі солдати і офіцери 170-го гв. стрілецького полку 57-ї гв. стрілецької дивізії, а також інших частин.
 
Стояли в ті дні люті морози, було багато снігу. Висоту узяли лише пізно вночі. А ось того, що відбулося далі, ніхто з нашого командування, мабуть, не чекав. Вперше за мою практику війни, а війну я почав в серпні 1941 р., ми були буквально зім'яті нічною атакою танків і бронетранспортерів супротивника, що були пофарбовані в білий, під сніг, колір. Повторюю, нічною атакою. До цього німці воювали тільки вдень. Танки і бронетранспортери з піхотою зім'яли наш передній край і підійшли до околиць сіл Веселого і Менделєєвки, де розташувалися штаби всіх полків 57-ї гв. стрілецкої дивізії. 170-й гв. стрілецький полк був повністю оточений німцями на полі у Нечаєвої Могили, що зчасом прозвався солдатами "мертвим". Вдень 6 грудня полк вів бої в оточенні, і лише вночі з 6 на 7 грудня, з боєм, з оточення вирвалася невелика група солдатів і офіцерів, загальним числом до 100 чоловік. Командував цією операцією по виведенню полку з оточення перший помічник начальника штабу капітан Іван Олексійович Міщенко. Дорогі товариші, коли здійсниться ваша світла мрія і ви встановлюватимете меморіальну дошку полеглим на Нечаєвій Могилі, впишіть це ім'я першим. Гвардії капітан І.О. Міщенко загинув в цьому бою, тіло солдати винесли і поховали. У нічному бою з 6 на 7 грудня загинули і мої прямі командири - командир взводу розвідки ст. лейтенант О.М. Резніков (я тоді був їх розвідником) і командир відділення розвідки А.О. Громченко. Вони загинули на тому ж "мертвому полі", яке після трагічних подій 5-7 грудня стало ареною запеклих боїв. На нього ще довго ходили в атаку батальйони інших полків, заповнюючи його своїми тілами. Так продовжувалося впродовж грудня 1943-го і в січні 1944 року".

Г. Пазушко, м. Краматорськ: "...Велике Вам спасибі за поздоровлення. Нам, людям похилого віку, це додає бадьорості. Нас не забули, значить, ми ще потрібні. Деякі нестійкі повернули під 180°. Іноді так повертають, що боляче стає до сліз. Ніби ми не туди йшли і не в тих стріляли, звільняючи ваш край від тих варварів XX століття, які по всій окупованій території вішали, стріляли, палили.
 
...Вночі я ходив до передової і всю ніч в рупор запрошував німців переходити до нас, оскільки до нас перебіг німецький комсомолець Хрістіан Вербер і повідомив, що коли від нас йдуть передачі німецькою мовою - солдати вірять, що росіяни не розстрілюють полонених. Я і декілька автоматників знаходилися в будиночку із зв'язківцями. Приблизно в 12 годин ночі радист 2-го батальйону передає, що вони знаходяться в якійсь глибокій балці. Це там, де Нечаєва Могила. Від Любимовки балка праворуч, а висота ліворуч по балці. Вночі радист передає: "Вгорі ходять танки, нас обстрілюють. "Катюши", вогню! "Катюши", вогню!". А куди?.. І перед ранком: "...Танки йдуть поряд, прощайте, товариші!". Полковий радист аж заплакав. На виручку пішли автоматники із заступником начальника штабу капітаном І.О. Міщенко. Через два дні вони вийшли з оточення. Допоміг капітан Міщенко, а сам загинув. Вишли з оточення, мені здається, 75 чоловік. Міщенко винесли і поховали на хуторі Веселому...".

П. Середа, м. Тамбов: "3 грудня я після важкого поранення і дев'ятимісячного лікування прибув в полк. У полку залишилося дуже мало офіцерів, з ким я починав бойові дії на Дону...
 
Вранці 5 грудня 1943 р. командир батареї 76-міліметрових гармат лейтенант Мішин підійшов до мене і сказав: "Сьогодні у нас в полку намічається розвідка боєм. Підемо разом зі мною на мій ПС, після закінчення операції повернешся в штаб полку..." ...Вночі супротивник танковим ударом закрив місце прориву, і ми опинилися в оточенні. Було ухвалено рішення: у районі висоти 167,8 організувати кругову оборону. До світанку ми провели, по можливості, інженерні роботи. Були відриті рови, окопи неповного профілю.
 
Протягом дня батальйони і протитанкові батареї відбивали атаку за атакою супротивника. Мішин був смертельно поранений і помер у мене на руках, а увечері був похований тут же. У цьому бою загинули і всі командири взводів батареї. Ось в такій обстановці я прийняв командування батареєю у складі двох знарядь, що залишилися, і чотирьох снарядів... Вночі ми вийшли з боєм до своїх підрозділів".
 
І. Ісьянов, м. Уфа: "...Ми, молоде поповнення, прибули на станцію П’ятихатки на початку грудня. Отримали зброю, зимове обмундирування і пішим маршем пішли до місця призначення. Вранці прибули в полк, а вдень пішли в наступ по зораному брудному полю. Приблизно через кілометр німці контратакували нас за підтримки 4 танків. Оскільки у нас, окрім стрілкової зброї, нічого не було, то почали безладний відхід. Приблизно через 500-800 м нас зупинив артилерійський офіцер, і ми залягли. Артилеристи відкрили вогонь по танках, один з них або два підбили, і німці повернули назад. Вже під вечір ми пішли в новий наступ. Швидко стемніло. У районі самотньої скирти ми повечеряли. Через деякий час почалася стрілянина. Ми опинилися в оточенні. З оточення нас виводив наш комбат, про долю інших підрозділів я не знаю".

 
З нагородних листів
(ЦАМО РФ, Фонд 1176, Опис 2, Справа 29)

"...Гв. сержант В.Л. Чернов 5 грудня 1943 р. при наступі на висоту 167,8 знищив з 120-мм міномета кулеметну точку супротивника двома мінами, що дало можливість якнайшвидшого просування нашої піхоти... Під час контратаки німців їм був створений згубний вогонь, внаслідок чого гітлерівці повернули назад. У цьому бою обслуга знищила до 25 солдатів супротивника і два станкових кулемета...".

"...Гв. молодший лейтенант П.А. Ємельянов особливо відрізнився в бою в районі висоти 167,8 під час оточення перевершуючими силами супротивника. Як майстер протитанкової справи, він уміло організовував кругову оборону, в ході якої неодноразово відображав контратаки танків і піхоти супротивника. У цьому бою його взвод знищив до 50 гітлерівців і підбив два танки".

"...Гв. молодший сержант І.Я. Ісьянов проявив винятковий героїзм в бою. Коли з ладу вибув командир взводу, гв. мл. сержантт І.Я. Ісьянов, не дивлячись на ураганний артилерійський вогонь супротивника, прийняв на себе командування взводом, відбиваючи одну за одною контратаки перевершуючих сил супротивника. Особисто з автомата знищив одного офіцера і 5 солдатів...".
 
Багато з цих солдатів і понині лежать на лінії вогню: у своїх окопах і ровах, снарядних воронках, поховані місцевими жителями в лютому 1944-го...
 
Це була остання висота в їх житті - військова і етична. Вони узяли і ту, і другу. І не пішли з неї, назавжди залишившись на тій землі, яку прийшли звільняти за тисячі кілометрів від рідного будинку: з Рязанщини, Смоленщини і Оренбуржжя, з Грузії, Башкирії, Казахстану, Білорусії. Вони ціною свого життя переконали німецьке командування, що напрям головного удару по прориву німецької оборони проходить тут, біля Нечаєвої Могили, і примусили його стягнути в район цієї висоти значну частину сил, ослабивши лівий фланг своєї оборони. Цим і скористалися наші війська, завдавши 31 січня 1944 р. флангового удару всіма силами 8-ї гвардійської армії у напрямі ст. Чортомлик і Апостолово, загрожуючи оточити все нікопольське угрупування гітлерівців.
 
Півстоліття їм не віддавали почестей, не запалювали на їх честь Вічний вогонь. Півстоліття вони були безіменними, і ми нічого не знали про їх подвиг...
 
Тепер все не так. У сивого кургана підноситься величний меморіал Слави, зведений трудящими Нікопольського заводу феросплавів, який увічнив 1 420 їх імен...
 
Тепер у них є не тільки імена, повернені після довгих років забуття, але і незаплямлена військова честь - більш ніж 90 нагородних листів, в більшості своїй посмертних, розповіли, як вони тут воювали...
 
Таким він був, перший бій за Нікопольщину. І такими були вони, її перші визволителі. Запам'ятаєте їх такими...
 
Л. Ігнатенко
краєзнавець
 

 
ПЕКЛО  43-го   РОКУ
 
У другій половині грудня 1943 року, після проведеної розвідки боєм силами одного полку, 4-й гв. стрілецький корпус генерал-лейтенанта В.А. Глазунова, посилений танковими і артилерійськими частинами, перейшов на цій ділянці фронту в наступ. Зав'язалася запекла триденна кровопролитна битва, що понесла багато сотень людських життів з обох боків. Фронт прорваний, але резервів для введення в прорив вже не залишалося...
 
 
Опис бойових дій 4-го гв. стрілецького корпусу за період з 19 по 22 грудня 1943 г (скорочено).
(ЦАМО РФ, Фонд 815, Опис 1, Справа 86, Листи 511-515).


 
Обстановка до початку операції
 
18 грудня 1943 р. 4-й гв. стрілецький корпус (35-а, 47-а і 57-а гв. дивізії) у складі 8-ї гв. армії зайняв початкове положення: справа - радгосп Брянський, радгосп Чувиріна, зліва - Любимівка, Китайгородка.

На період операції корпус був посилений: 23-ою мінбрігадою, 141-м танковим полком, 524-м мехполком, 11-ю танковою бригадою, 991-м самохідним артполком.
 
 
Супротивник
 
Всього перед фронтом корпусу в смузі першої лінії діє до 1 550 активних штиків.

Резерви супротивника: приблизно полк піхоти зосереджений в районах Томаківський, Лебединський, совх. Брянський. Крім того, даними авіарозвідки намічалося в районі Миролюбовки і Китайгородки до батальйону піхоти. Всього перед фронтом корпусу діє до 55 танків і самохідних знарядь.
 
Друга лінія оборони супротивника проходить між селами Дружба і Червоний Чумак, по гребенях висот 167,8 і 153,2, де відриті окопи повного профілю. Даними розвідки встановлено, що на кожні 100 м по фронту на передньому краю встановлений легкий або важкий кулемет, і таким чином створена досить щільна, вогняна насиченість.
 
 
Хід операції
 
О 10:00 19.12.43 р. частини почали артилерійську підготовку, яка продовжувалася 35 хвилин. Вогнем артилерії, мінометів, знищувалися і пригнічувалися вогняні точки, спостерігательні пункти. Вогонь був настільки щільним, що артилерія супротивника тільки зрідка вела вогонь.
 
В цей час піхота, впритул, підходила до переднього краю. О 10:35 піхота, підтримувана танками 11-ї танкової бригади, перейшла в атаку.
 
57-а гв. стрілецька дивізія, забезпечуючи правий фланг корпусу, під сильним автоматичним вогнем супротивника просунулася на 1 км, надалі успіху не мала.

На досягнутому рубежі - 400 м північніше с. Дружба закріпилася, вела вогняний бій з супротивником і за наказом командира дивізії з наступом темряви почала установку мінних полів і вогнеметів. 35-а гв. стрілецька дивізія отримала завдання прорвати передній край оборони супротивника і до кінця дня вийти на рубіж - Лебединське, Міролюбовка.

Частини дивізії під прикриттям своєї артилерії, зустрічаючи вогняний опір супротивника, поволі просувалися вперед... Після чотиригодинного бою у взаємодії з 23-м танковим корпусом, стрімкою атакою, бійці увірвалися в траншеї супротивника. Зав'язався рукопашний бій, в результаті якого супротивник був вибитий з рубежу його оборони і відходив в південному напрямі.
 
П. Свірідов, м. Оренбург (з листа): "...Ви тільки уявіть в думках, що творилося у момент тієї танкової атаки на Нечаєвій Могилі. Йшов шквальний вогонь артилерії з обох боків. Все було в диму. Все горіло, навіть земля, під вогнем наших "Катюш" і вогнеметів. У цьому гуркоті не можна було чути навіть голосу один одного. Ми ж, прорвавши першу лінію оборони ворога, мчалися в його тил. Наказ був: узяти висоту і утримати її до підходу основних сил. У цьому кошмарі видно були тільки спалахи снарядів і мін. Солдати наші валилися, як снопи, але не менше лежало і фашистів. Девіз був: "Хай ворог пройде по наших трупах, але ні кроку назад!". От як нам діставалася ця висота і ваше улюблене місто Нікополь...".
 
 
З нагородних листів
(ЦАМО РФ, Фонд 1124, Опис 2, Справа 131)
 
"...19 грудня 1943 р. гв. старший лейтенант І.Н. Поцілуєв з групою бійців-автоматників в кількості 8 чоловік першим увірвався в окопи супротивника на висоті 167,8 і закріпився на ній. Супротивник, намагаючись відновити втрачене положення, безперервно контратакував вогняні позиції старшого лейтенанта І.Н. Поцелуєва силами до двох рот піхоти, підтриманих трьома танками. Відважна група під командуванням офіцера-героя стійко відстоювала зайнятий рубіж, відсікаючи і знищуючи піхоту, унаслідок чого супротивник втратив убитими і пораненими понад 50 чоловік.
 
В результаті нерівного бою 6 автоматників були роздавлені ворожими танками, але вірна присязі трійка на чолі з командиром присягнулася загинути за Батьківщину, але не здати зайнятого рубежу. Коли останніх двох бійців було поранено, старший лейтенант І.Н. Поцілуєв один залишився виконувати свій обов'язок перед Батьківщиною, викликавши сигналом ракети артилерійський вогонь по західних скатах висоти. Отримавши підкріплення, група вистояла. За самовідданість і проявлену в боях мужність гв. старший лейтенант І.Н. Поцелуєв був представлений до звання Героя Радянського Союзу...".
 
"...гв. ст. сержант К.В. Лаушкіна, санінструктор, проявила виняткову мужність і відвагу. Не щадивши свого життя, з'являлася на найвідповідальніших ділянках бою передової лінії. Винесла з поля бою 28 тяжкопоранених з їх особистою зброєю. Крім того, надала санітарну допомогу 40 пораненим...".
 
 
З журналу бойових дій  174-го стрілецького полку
 
"...21.12.43 р. в результаті запеклого двогодинного бою супротивникові вдалося прорвати передній край 1-го стрілецького батальйону і вийти на висоту 167,8. 1-й і 3-й стрілецькі батальйони виявилися відрізаними від основних сил. Несучи великі втрати, вони продовжували битися. Дрібні групи цих двох батальйонів змогли вийти з оточення тільки ввечері.
 
О 18:00 командир дивізії наказав за будь-яку ціну відновити втрачені позиції. У 18:30 командир 3-го стрілецького батальйону гв. старший лейтенант Ледовський за наказом командира полку об'єднав залишки цих батальйонів і зав'язав бій з супротивником, але успіху добитися не зміг. Закріпилися на досягнутих рубежах. В результаті цієї контратаки супротивник втратив до 100 чоловік убитими і пораненими, 2 танки і одне самохідне знаряддя...
 
 "І. Яюс, г. Казань (з листа): "...Чому я довго не писав?.. Мені страшно згадувати цей важкий, трагічний час. Я пройшов всю війну в піхоті від курсанта військового училища до командира полку, кілька разів був важко поранений. У боях під Нечаєвою Могилою був командиром 2-го стрілецького батальйону 172-го гв. стрілецького полку. Брав участь в сотнях боїв. Але таких боїв - страшних, виснажливих, важких, кровопролитних, які проходили на Нікопольщині в грудні 1943 року, не пригадаю.

Це там, під Нечаєвою Могилою, були випадки, коли в батальйонах полку залишалося всього по декілька чоловік. Приходило поповнення - мл. лейтенанти на посаді командирів взводів. І ось цих молодих лейтенантів садили по 5-6 чоловік в танк, відкривали нижні люки, і при артнальотах танки спрямовувалися до траншей супротивника. Через нижні люки лейтенанти виходили і вели бій в траншеях. Це була трагедія. З цього бою ніхто не виходив. Ні лейтенанти, ні танки...".
 
В. Стискал, м. Вінниця (з листа): "...Щиро вдячний нікопольцям за старанність і наполегливість в розшуку тих ветеранів, які залишилися в живих, 24-го окремого вогнеметного батальйону - учасників боїв в районі висоти 167,8 - Нечаєва Могила.
 
Після сталінградських боїв день 21 грудня 1943 р. на Нікопольщині для мене був і залишився одним з важких бойових днів мого фронтового життя. Про це мені сьогодні важко писати. У пам'яті залишилися: капітан Мікертумов, високого зросту, 21 грудня загинув на моїх очах миттєво - куля пройшла через голову. Пам'ятаю про смерть Д.Т. Малкіна, але подробиці не знаю. Поранення в ногу отримав О. Полянський, комсомолець, улюбленець нашого підрозділу, зовсім юнак, у віці тоді до 17 років, родом з м. Ізюм Харківської області, що добровільно прийшов на фронт. Пам'ятаю, як вночі на санчатах ми доставляли в медчасть тяжкопораненого солдата, за національністю вірменина, який героїчно бився в ці страшні дні. Серед багатьох моментів на війні на все життя запам'ятав один епізод з бою 21 грудня 1943 р. На світанку танки гітлерівців з правого флангу стали нас оточувати. За танками повзла піхота супротивника. Нам поступила команда відійти на нові рубежі. Відступаючи, я побачив молодого, високого чоловіка у військовій формі, але без шинелі, в білій натільній сорочці (це мене здивувало, адже зима). Чи був це солдат або офіцер, так і не знаю до теперішнього часу. Знаходився біля протитанкової батареї, що залишився один в живих. Він звернувся до нас із словами: "...Дорогі друзі мої, допоможіть!" Ми стали підносити до батареї снаряди. Один танк задимів, запалав. Інші розвернулися назад, в балку, піхота - за ними. Таким чином, ми відбили танкову атаку... Відважних, сміливих воїнів, справжніх героїв у Великій Вітчизняній війні було багато. Але для мене уособленням героя минулої війни є той воїн в білій сорочці, якого я бачив на Нікопольщині в грудні сорок третього...".
 
 
З матеріалів штабу 4-го гв. стрілкового корпусу
 
"...В ході операції 19-22 грудня 1943 р. супротивнику нанесені втрати: підбито і спалено танків - 27, БТР - 5, автомашин - 12. Знищено солдатів і офіцерів понад 1 200 чоловік і розсіяно до батальйону піхоти.
 
24.12.1943 р. Начальник оперативного відділу 4-го гв. стрілецького корпусу гв. полковник Дудник...".
 
І. Юрченко, м. Краматорськ (з листа): "...Про нові поповнення я в курсі справи, оскільки через день після того, пам'ятного для мене бою, був відряджений в штаб полку для допомоги писарям. Вони не встигали реєструвати поповнення, яке регулярно поступало, - по 150-200 чоловік в кожен батальйон. В основному поступала молодь. Необстріляна, необмундирована, з раніше окупованих районів.
 
У похоронці, яку отримали мої батьки, повідомлялося, що я загинув в бою і похований на кладовищі в селі Любімовка.
 
У тому, що я  потрапив  в  списки  загиблих не було нічого дивного. Уявіть атаку: 14 танків на мінометну батарею. Вони борознили кожну траншею, а десантники закидали гранатами кожен уцілілий окоп. В результаті виходила суміш глини і м'яса, де далеко не кожного загиблого можна було хоч якось розпізнати...".
 
Г. Пазушко, м. Краматорськ (з листа): "...Після того, як німці вийшли танками на висоту, нам довелося відбивати її. Наступали в лоб на висоту, і залишилися від нас "ріжки та ніжки", а німці на висоті. Але наказ - "Вперед!" Зібрали тих, що залишилися в живих, посадили разом з командирами взводів і рот на танки і - "Давай!". Погоріли танки, десантники - хто уцілів - зайняли оборону на підступах до висоти. Почався наступ на метри. Вночі просунуться на 50 метрів і окопуються. Таким чином, відстань від нас до їх укріплень на висоті скоротилася до 200 метрів. Вдень і вночі по них били "Катюші". Але і нас обстрілювали так, що кулі, здавалося, на дно траншеї потрапляють.
 
Ночами я з мл. лейтенантом Саратовським приводив туди німецького перебіжчика, який через радіорупор агітував німецьких солдатів здаватися. Добре, що там був невеличкий бліндаж, де ми могли сховатися від ураганного вогню, який відкривався по команді німецьких офіцерів.
 
У бліндажі декілька днів лежав загиблий сапер Новіков з Куйбишевської області. Цікаво подивитися, чи є його прізвище на обеліску у Нечаєвій Могили. Хоча там повинне бути стільки прізвищ, що ніякого обеліска не вистачить".

 
З журналу бойових дій  57-ї гв. стрілецької дивізії
 
"31.12.43 року. Розвідка боєм. 126-а штрафна рота ОАШР і 9-а рота 174-го гв. стрілецького полку під командуванням начальника штабу 174-ї гв. стрілкового полку гв. капітана Горбачова отримали завдання - захопити висоту 167,8 і закріпити за собою. Після десятихвилинної артпідготовки - атака в обхід. Ліворуч - 9-а стрілецька рота, праворуч - 126-а штрафна. Через 40 хвилин після початку атаки роти увірвалися в траншеї супротивника і закріпилися в них. Захопили полоненого, який дав цінні свідчення".
 
Маршал О. Василевський (із спогадів): "...В середині січня, з дозволу Ставки, ми припинили атаки. Стало ясно, що власними силами ми не могли розбити нікопольське угрупування ворога. Якщо будемо і далі вести бойові дії такими же засобами, то зазнаємо непоправних втрат, а завдання все одно не виконаємо. Необхідно було зробити перегруповування військ, поповнити війська резервами...".
 
 
ПРОРИВ У ЛЮТОМУ
 
Маршал О. Василевский (із спогадів): "...Порадившись з командуючим 4-м Українським фронтом Ф.І. Толбухіним (він підтримав мене), я вирішив подзвонити в Ставку. І.В. Сталін не погоджувався зі мною, дорікав нам, що ми не уміємо організувати дії військ і управління бойовими діями. Мені не залишалося нічого іншого, як наполягти на своїй думці. Підвищений тон І.В. Сталіна мимоволі викликав такий же у відповідь. Сталін кинув трубку.
 
Федір Іванович, який стояв поряд і все чув, сказав, усміхаючись:
- Ну, знаєш, Олександр Михайлович, я із страху трохи під стіл не заліз!
 
І все-таки після цих переговорів 3-й Український фронт, який грав в проведенні Нікопольсько-Криворізької операції основну роль, отримав від 2-го Українського фронту 37-у армію генерал-лейтенанта М.М. Шарохіна і з резерву Ставки - 31-й гвардійський стрілецький корпус, а від 4-го Українського фронту - 4-й гвардійський механізований корпус.
 
Наступ військ 3-го і 4-го Українських фронтів на Нікопольсько-Криворізькому напрямі поновився в останніх числах січня...".
 
Маршал В. Чуйков (із спогадів): "...15 січня представник Ставки О.М. Василевський і командуючий фронтом Р.Я. Маліновський викликали мене на нараду в штаб 46-ї армії до Софіївки. На нараді були присутні командарми 46-ї і 37-ї армій генерали В.В. Глаголев і М.Н. Шарохін. 37-а армія також була включена до складу 3-го Українського фронту. Василевський повідомив, що Ставка Верховного Головнокомандування вимагає якнайшвидшого звільнення Нікополя і повернення нікопольських марганцевих копалень. Термін на обдумування - одна доба. В дорозі у мене дозрів план перебудови військ для ефективнішого удару. У штабі я все розрахував по карті, зробив необхідні відмітки і подзвонив по телефону Р.Я. Малиновському.
 
За три дні до наступу командуючий фронтом приїхав на курган Орлова Могила і запросив до себе мене, командуючого 4-ю армією генерала В.В. Глаголева і командира 4-го гв. механізованого корпусу генерала Т.І. Танасчишина. Тут Малиновський дав останні вказівки про взаємодію флангів 8-ї гвардійської і 46-ї армій. На цій нараді був присутній і представник Ставки О.М. Василевський.
 
...Результати розвідки боєм 30.01.1944 р. показали, що супротивник не збирається залишати своїх передових позицій, чипляється за кожен клаптик землі.
 
...Близько 13 години 01.02.1944 р. я доповів командуючому фронтом, що частини 8-ї гвардійської армії прорвали оборону супротивника на всю тактичну глибину.
 
Радіон Якович вислухав мою доповідь і наказав чекати його прибуття на командний пункт. Приблизно за годину Малиновський і Василевський прибули на курган Орлова Могила. З кургану вони могли бачити, як наші частини втягувалися на північну околицю Павлопілля. Малиновський віддав наказ про введення мехкорпуса в бій...
 
Введенням в прорив механізованого корпусу була вирішена доля могутнього угрупування гітлерівських військ, яке утримувало багато місяців плацдарм на правому і лівому берегах Дніпра в районі Нікополя і яке прикривало марганцеві копальні.
 
Ставало очевидним, що в районі Марганцю, Нікополя, Чумаків, Чкалова потрапили в напівоточення 5-6 німецьких дивізій.
 
Перед нами Ставкою було поставлено завдання - захопити Апостолово, Мар'янське, Чортомлик, Шолохове і тим самим перерізати шляхи відходу німецьким частинам з району Нікополя на захід.
 
8 лютого нам стало відомо, що війська 66-го стрілецького корпусу 6-ї армії генерала І.Т. Шлеміна і 32-го стрілецького корпусу 3-ї гвардійської армії генерала Д.Д. Лелюшенко увійшли в Нікополь.

Я вважаю, що звільнення цього міста було прекрасною демонстрацією взаємодії всіх родів військ, а також декількох армій і навіть фронтів. Нікополь був звільнений військами 6-ї і 3-ї гвардійських армій. Але звільнення Нікополя було передрішене в не меншому ступені діями 46-ї і 8-ї гвардійських армій. Після падіння Алостолово і Великої Костромки супротивник почав стрімкий відхід з Нікополя, залишаючи марганцеві копальні, за які тримався з фанатичною завзятістю...".
 
З книги гітлерівського фельдмаршала Еріха фон Манштейна, командуючого групою армій "Південь", "Загублені перемоги".

"...Володіння Нікополем з його покладами марганцевої руди Гітлер вважав виключно важливим з військово-економічної точки зору і не хотів здавати його ні за яких умов, тому він спеціально виділив в розпорядження групи армій 5 танкових дивізій для відновлення положення на Дніпровській дузі.

У цих важких боях неминуче падала боєздатність німецьких з'єднань. Піхотні з'єднання безперервно знаходилися в боях. Танкові з'єднання, як пожежну команду, кидали з однієї ділянки фронту на іншу. Звичайно, втрати супротивника в живій силі при безперервних атаках у багато разів перевищували наші втрати, але він міг їх заповнити. Всі звернення групи армій до Головного командування щодо того, що тут, на Дніпровській дузі, наші сили витрачаються в оперативно невигідному напрямі, не дали істотних результатів. Гітлер ухилявся від ухвалення вкрай необхідного рішення про залишення східної частини Дніпровської дуги і тим самим і Нікопольського плацдарму...
 
Після триденних боїв супротивникові вдалося здійснити прорив крупними силами і на північній ділянці 6-ї армії. Тут зазнав великих втрат 30-й армійський корпус, проти якого діяли 12 стрілецьких дивізій і 2 танкових корпуси, хоча співвідношення сил по кількості дивізій складало лише 2:1 на користь супротивника.
 
З 2 лютого 6-а армія за наказом Гітлера знову перейшла в підпорядкування групи армій "А". З проривом супротивника на північному фланзі 6-ї армії обидва корпуси, що знаходилися на цьому фланзі, а також обидва корпуси, що діяли на Нікопольському плацдармі, було майже оточено. Такий результат давно передбачало командування групи армій. Тепер і Гітлер побачив, що необхідно, нарешті, погодитися на віддачу східної частини Дніпровської дуги і Нікопольського плацдарму. 6-ій армії дійсно вдалося у важких боях звільнити свої корпуси з цієї петлі, зазнавши, проте, великих втрат в техніці...".
 
 
ШТУРМ  МІСТА
 
Історія звільнення Нікополя і ліквідації нікопольського угрупування ворога, як ми вже показали, не може трактуватися однозначно і замикатися тільки межею міста, оскільки театр військових дій включає весь Нікопольській і Кам’янка-Дніпровські райони. Так само, як і список визволителів міста не може обмежуватися тільки з'єднаннями, що пройшли по його вулицях, а включає і ті, які впливали на стійкість оборони в ньому шляхом обходів і обхватів.
 
31 січня 1944 року почався генеральний наступ на всьому фронті зіткнення з нікопольським угрупуванням ворога. Війська 8-ї гв. армії спільно з військами 6-ї армії наступали на правому березі Дніпра, війська 3-ї гв. армії - на лівому, ведучи бої по знищенню ворожого плацдарму.
 
Хід боїв чудово освітлюють свідчення Радінформбюро того часу, які звучали голосом Левітана на всю країну.

Від Радянського Інформбюро. Оперативні свідчення за  6 лютого 1944 року: "...Декілька днів тому війська 3-го Українського фронту, перейшовши у наступ на північний схід від Кривого Рогу і на північний схід від Нікополя, прорвали міцно укріплену оборону німців, просунулися вперед за 4 дні наступальних боїв, від 45 до 60 км і розширили прорив до 170 км по фронту. В ході наступу, війська фронту розбили 4 піхотних і 3 танкових дивізії німців, захопили місто і залізничний вузол Апостолово, залізничну станцію Марганець і вишли до нижнього Дніпра неподалік від Нікополя. Тим самим наші війська відрізали шляхи відходу на захід угрупуванню німців у складі більше 5 піхотних дивізій, які діють в районі Нікополя. Крім того, наші війська зайняли населені пункти: Златоустовка, Катеринівка, Міхайлівка, Мало-Воронцовка, Кам'янка, Велика Костромка, Шолохове, Хмельницький, Олександропіль, Високе, Дмитрівка, Борісівка, Городище і залізничні станції: Павлопілля, Жовто-Кам’янка, Мирова, Марганець.
 
У цих боях нашими військами знищено: німецьких танків - 128, знарядь різного калібру - 160, кулеметів - 245. Супротивник залишив на полі бою більше 12 000 трупів солдатів і офіцерів. Узято в полон до 2 000 німецьких солдатів і офіцерів".
 
Від Радянського Інформбюро. Оперативне свідчення за 7 лютого 1944 року: "...У закруту Дніпра наші війська продовжували вести бої по знищенню угрупування супротивника, відрізаного в районі Нікополя, і з боями зайняли населені пункти: Новоїванівка, Червоногрігоровка, Новопавлівка, Довгальовка. Наші війська впритул підійшли зі сходу до міста Нікополь і зав'язали бої на околиці міста.
 
На інших ділянках фронту - розвідка, артилерійсько-мінометна перестрілка і у ряді пунктів бої місцевого значення...".
 
Від Радянського Інформбюро. Оперативне свідчення за 8 лютого 1944 року: "...Війська 3-го Українського фронту при сприянні, з флангу, військ 4-го Українського фронту, розвиваючи наступ, розбили нікопольське угрупування німців і 8 лютого штурмом захопили місто Нікополь - важливий промисловий центр України.
 
Війська 4-го Українського фронту, прорвавши міцно укріплену оборону німців на їх плацдармі, на південь від міста Нікополь, на лівому березі Дніпра, за чотири дні наступальних боїв завдали важкої поразки семи піхотним дивізіям супротивника і вишли до річки Дніпро на всьому протязі плацдарму. В результаті цієї операції наші війська повністю ліквідували оперативно важливий плацдарм німців на лівому березі Дніпра протягом 120 кілометрів по фронту і 35 кілометрів в глибину.
 
В ході наступу наші війська опанували районними центрами Запорізької області: Кам'янкою, Великою Лепетіхою і зайняли населені пункти: Дніпровка, Водяне, Велика Знам’янка, Верхній Рогачик, Ушкалка, Нижній Рогачик, Мала Лепетиха. У цих боях нашими військами знищено: танків - 53, знарядь різного калібру - 213, мінометів - 118, кулеметів - 370, автомашин – 1 277, возів з військовим майном - 570. Супротивник залишив на полі бою понад 15 000 трупів солдатів і офіцерів. Узято в полон більше 2 000 німецьких солдатів і офіцерів.

На інших ділянках фронту - розвідка, артилерійсько-мінометна перестрілка і у ряді пунктів бої місцевого значення".

Війська двох фронтів повинні були з'єднатися в 20 км на захід від Нікополя, беручи в "казан" все нікопольське угрупування супротивника. Але цим планам не призначено було збутися повною мірою. Небачена до цих пір відлига, яка почалася, і пов'язане з нею бездоріжжя повністю паралізували дії бронетанкової і автотракторної техніки з обох боків, що безпорадно застрягла в розкиснувшому українському чорноземі. З нашого боку наступ вівся тільки силами стрілецьких підрозділів, які видчували гострий брак боєприпасів із-за неможливості їх підвезення. Німецька сторона, боячись оточення, поспішала, кидаючи в багнюці танки, вантажівки і знаряддя. Тисячі і тисячі завойовників, які так довго не ходили пішки, спрямувалися до вільної вузької горловини, яка ще залишилася, між Дніпром і залізницею Нікополь-Апостолово, яка переслідувалася військами 6-ї армії.
 
Безпосередньо, місто звільняли воїни 333-ї, 203-ї і 244-ї стрілецьких дивізій з 6-ю армією І.Т. Шлеміна і 5-ю гвардійською окремою мотострілковою бригадою з 3-ї гвардійської армії Д.Д. Лелюшенко, яка переправилася через Дніпро...".
 
З журналу бойових дій 5-ої гв. окр. мотострілкової бригади (ЦАМО РФ, Фонд 3344, Опис 1, Справа 25, Листи 6-10): "...О 17:00 6.02.1944 р. отримано наказ командуючого 3-ї гв. армією негайно форсувати р. Конка та р. Дніпро і заволодіти Нікополем. О 17:30 бригада була виведена з бою на східній околиці Кам'янки.

Неодноразові спроби увірватися в Кам'янку успіху не мали. Супротивник перед переправами зосередив декілька тисяч машин і прикривав переправу танками. Передові загони не мали жодного знаряддя, жодної рушниці ПТР і всі їх зусилля супротивник негайно ліквідовував танками.
 
О 22:00 бригада зосередилася на північно-східній околиці с. Водяного. Для переправи не було ніяких переправних засобів. Всі човни супротивник відвіз на правий берег р. Конка і знищив.
 
Батальйони негайно приступили до збору бочок, плотів, колод і о 4:00 7.02.1944 р. приступили до переправи.

До 7:00 батальйони форсували р. Конка і до 13:00 вишли на лівий берег Дніпра в район парома, південніше Довгальовки, знайшли по 2-3 човни і волоком потягнули до Дніпра.
 
О 17:00 2-й і 3-й батальйони почали переправу. Першим на правий берег Дніпра переправилася розвідрота. Переправа, почата прямо в місті, була несподіваною для супротивника. До 23:00 3-й батальйон, переправившись через р. Дніпро, заволодів північно-східною околицею Нікополя і закріпив її за собою. 2-й батальйон, який переправився, повів бій за центр Нікополя.
 
О 23:10 1-й батальйон почав переправу в районі водної пристані і до 0:30 8.02.1944 р. переправився на правий берег Дніпра. Переправа 1-го батальйону в тилу супротивника вирішила результат бою. Супротивник в паніці почав відхід у напрямі Лапинки.

О 2:00 2-й батальйон поставив Червоний прапор над будівлею міськради.
 
3-й батальйон, невідступно переслідуючи супротивника, о 5:00 очистив Лапинку та Сулицьке.
 
Супротивник покидав декілька тисяч автомашин, тягачів, бронетранспортерів, зенітних знарядь. Лапинка і Сулицьке перетворилися на кладовище німецьких машин і возів...".
 
З журналу бойових дій 203-ї стрілецької дивізії (ЦАМО РФ, Фонд 1465, Опис 1, Справа 5, Листи 2-10): "...23:00, 7.02.1944 р. Першим на станцію Нікополь увірвався 1-й стрілецький батальйон 592-го стрілецького полку під командуванням капітана Гогія...".

З журналу бойових дій 333-ої стор. дивізії (ЦАМО РФ, Фонд 1647, Опис 1, Справа 55, Листи 17-19): "...7.02.1944 р. З ранку частини дивізії почали наступ у напрямі Нікополя. Супротивник, наполегливо чинячи опір, відходить в західному напрямі, залишаючи на шляху техніку і автотранспорт, безліч спорядження. Помітно поспішний відступ. Уздовж основних доріг тягнуться величезні пожежі. Супротивник, відходячи, палить автомашини, знищує техніку.
 
Артилерія дивізії з ходу веде нечастий вогонь по вогняних точках і угрупуваннях відступаючого супротивника. Збивши бойову охорону супротивника на висоті 54,2 і відмітці 42,3, до кінця дня заволоділи Новопавлівкою і Довгальовкою. В ніч на 8.02.1944 р. зайняли м. Нікополь...".
 
 
ДО ПЕРЕМОГИ!
З ЖУРНАЛУ БОЙОВИХ ДІЙ 244-й СТРІ ДИВИЗИИ
(ЦАМО РФ, Фонд 1526, Опис 1, Справа
27, Листи 37-60)
 
"...Перед нами лежав Нікополь, оповитий клубами диму. Місто горіло, чулися величезної сили вибухи. Довга стрічка дороги, що йде від Нікополя на захід, була оповита стовпами густого чорного диму, з якого щохвилини виривалися вогненні кулі і спрямовувалися вгору. Це горіли автомашини зі снарядами, пальним, штабні і легкові машини...
 
Йшов дрібний холодний дощ. На багато кілометрів навколо - жодного населеного пункту, жодного будиночка. І війська, і штаби, і санітарні роти розташовувалися у відкритому полі і розтягнулися довгою стрічкою по дорозі, що йде у бік міста...
 
Артилерійська дуель не замовкала ні на одну хвилину.

Наші частини, відновивши наступ і ведучи бій з ар'єргардами супротивника, до 18:00 7.02.1944 р. вишли на рубіж 2 км на північний схід від стику доріг Дніпропетровськ - Нікополь і Червоногригоровка - Нікополь.
 
Збитий з оборонного рубежу супротивник почав безладний відхід і не зміг вже чинити організованого опору. Тільки на другому оборонному рубежі - на підступах до станції - зав'язалася жарка сутичка.
 
...На станції вже замовкли постріли і віддалялися до заходу, але в місті ще кипів бій. Це наші сусіди і війська 4-го Українського фронту очищали місто від супротивника. Правий сусід (60-а гв. стрілецька дивізія) як і раніше відставав, і супротивник висів у нас на правому фланзі на рубежі: відм. +2.0, Старозаводське.

Продовжуючи наступ, частини дивізії до 13:00 8.02.1944 р. виходять 4 км східніше Олексіївки, де супротивник намагається чинити сильний вогняний опір. По шляху проходження полків, супротивник кинув декілька тисяч автомашин, тягачів, возів і іншого військового майна, який через поспішність свого відходу і унаслідок труднопрохідного шляху, вимушений був залишити, частиною підірвавши і знищивши.
 
Не маючи сусідів справа і зліва і маючи перед собою основне угрупування німців, які відходять з Нікополя, наші частини вели його безперервне переслідування. Бої на проміжних рубежах носили наполегливий і затяжний характер. Із-за бездоріжжя тили дивізії і частин розтягнулися на 70-80 км. Дивізійна артилерія відстала, боєприпаси і продовольство закінчувалися. Люди і коні падали від втоми. Після наполегливих боїв на рубежі 2 км східніше Олексїївки частини дивізії о 5:30 9.02.1944 р. збивають супротивника з цього рубежу і о 10:00 оволодівають Олексїївкою. О 16:00 вишли на рубіж 2 км східніше Перевізьської Балки і зав'язали бій за станцію Чортомлик. Після дводенних наполегливих боїв о 2:30 11.02.1944 р. нічним штурмом заволоділи станцією Чортомлик, о 9:00 заволоділи Перевізьськими Хуторами, а в ніч на 11.01.1944 р. форсували р. Базавлук. З виходом наших військ на рубіж річки Базавлук завершилася операція по розгрому нікопольського угрупування німців.

14 лютого 1944 р. військова рада фронту привітала командира дивізії генерал-майора Афанас’єва і в його обличчі весь особовий склад 244-ї стрілецької дивізії з нагородженням дивізії орденом Червоного Прапора.

Результати боїв:
Частини дивізії за 14 днів боїв пройшли в умовах бездоріжжя і безперервних дощів 70 км, вийшли на західний берег р. Базавлук. В результаті боїв, проведених дивізією, звільнено десять населених пунктів і дві залізничні станції. За період з 30.01 по 12.02.1944 р. вбито і поранено до 2 900 солдатів і офіцерів супротивника, 253 узято в полон. Взято трофеїв: вантажних автомобілів – 2 666, легкових автомобілів - 69, гармат - 64, танків - 11, складів з боєприпасами - 3. Втрати нашої дивізії: вбито - 281, поранено - 1 238.

 
З нагородних листів
 
"Рядовий І.А. Озеров, 333-а стрілецька дивізія. Беручи участь 8.02.1944 р. в операції по звільненню м. Нікополя, стрімко і непомітно підібравшись до кулеметної точки, знищив станковий кулемет і трьох німецьких солдатів, двох захопив в полон, сприяючи тим самим виконанню завдання, поставленого його взводу. Сам рядовий Озеров, будучи пораненим, після перев'язки повернувся в стрій...".

"Рядовий Є.І. Квочка, 333-а стрілецька дивізія. В бою за м. Нікополь 8.02.1944 р., не дивлячись на сильний вогонь з боку супротивника, в числі перших увірвався на околицю міста. Влучною стріляниною з гвинтівки знищив 10 німецьких солдатів, офіцерів, сприяючи тим самим швидкому просуванню вперед свого відділення...".

"Мол. лейтенант П.П. Мандругін, 333-а стрілецька дивізія. За час боїв по ліквідації Нікопольського плацдарму ворога, в лютому 1944 р., в умовах бездоріжжя, по коліна в грязі, під сильним артилерійським і кулеметним обстрілом, несучи зі своїм взводом, на руках, бойову техніку і боєприпаси, пройшов бойовий шлях до Нікополя. У боях під Новопавлівкою і в Нікополі підбив три гармати, шість автомашин і подавив вогонь двох кулеметних точок супротивника...".

"Сержант І.П. Голощапов, 333-а стрілецька дивізія (родом з Красноярського краю, с. Бородін). Група в кількості 4 розвідників під командуванням сержанта Голощапова першою увірвалася на Новопавлівку і біля крайніх будинків помітила близько 20 німців. Голощапов наказав атакувати їх. Відкривши автоматний вогонь, розвідники кинулися на супротивника. Німці спробували сховатися; розвідники, переслідуючи відступаючого супротивника, узяли в полон двох німців і документи штабу 333-ї дивізійної групи супротивника, які мали важливе значення. Продовжуючи переслідування, маючи весь час вогняний зв'язок з супротивником, група сержанта Голощапова першою увірвалася в м. Нікополь, захопивши в полон четверо російських добровольців. За проявлену сміливість і відвагу клопочу про нагородження сержанта Голощапова орденом Вітчизняної війни II ступеня. 11 лютого 1949 р. Капітан Літвінов".

"Рядовий П.Ф. Васильков, 203-я стрілецька дивізія (родом з Ростовської області, с. Русакохорове). Протягом всього періоду бойових операцій в районі дамби Дніпрогес з 27 жовтня 1943 р. по 10 грудня 1943 р. рядовий Васильков протягом 45 днів безперервно, під вогнем супротивника, багато раз наводив зв'язок і усував численні пориви лінії від артминометного обстрілу супротивника. 27 і 28 жовтня 1943 р. під час напружених боїв пориви лінії були щогодинні, але рядовий Васильков, під вогнем супротивника, відновлював зв'язок до наглядового пункту командира полку. 12 листопада рядовий П.Ф. Васильков наводив нові лінії зв'язку під вогнем супротивника. 13 листопада 1943 р. усунув більше 20 пошкоджень за 2 години. 18 листопада під час наступу підрозділів за оволодіння ж/д насипом навів нову лінію від наглядового пункту командира полку до 1-го батальйону під інтенсивним обстрілом супротивника. Зв'язок в цьому бою рядовий Васильков підтримував як завжди відмінно, не допускаючи поривів, забезпечуючи командира полку своєчасним управлінням боєм. Гідний Урядової нагороди - орден Червоної Зірки. 16 грудня 1943 р. Командир 592-го стрілецького полку майор Лема. Нач. штабу капітан Загребін".
 
"Гв. лейтенант І.І. Костенко, 2-а гв. бомбардувальна авіадивізія (родом з с. Завадовки, Кіровоградської обл.). Особливо відзначився І. Костенко в ніч з 24 на 25.10.43 р., діючи в районі с. Веселе, куди він зробив 6 успішних бойових вильотів, при цьому знищив автомашину і зробив 4 великих пожежі. На рахунку гв. лейтенанта Костенко є знищеними: 1 танк, 6 автомашин з вантажем і боєприпасами, 4 міномети, 1 арт. знаряддя, 3 ж/д вагонів, зроблено 10 пожеж. За проявлений героїзм в боях з німецьким фашизмом гв. лейтенант Костенко заслуговує Урядової нагороди - орден Червона Зірка. 20 листопада 1943 р. Командир 77-го гв. авіаполку гв. майор Слюсаренко".
 
Л. Ігнатенко
краєзнавець
 
 
 
Взято: Они освобождали Никополь. - Дніпропетровськ: Пороги, 2001. - С. 23-44


Анцишкін І.В. Нікопольський міст. 1943 р.       
Анцишкін І.В. Перший крок до Берліну     
Герої Радянського Союзу - визволителі м. Нікополя (глава з книги "Они освобождали Никополь")
Двічі Герой та Герої Радянського Союзу уродженці Нікопольщини     
Жуковський М.П. Відновити історичну справедливість     
Жуковський М.П. Нікополь під час Другої світової війни 1939-1945 рр.
Жуковський М.П. Орден командарма     
Жуковський М.П. Про деякі аспекти вивчення джерел з історії партизанського руху в Дніпровських плавнях 1941 року     
Жуковський М.П. 30-ті роки. Чому в Нікополі збудували військове містечко     
Історична довідка про Ф.І. Вовка – І.Ф. Вовчука     
Кадри з воєнної кінохроніки «Освобождение Никополя». Зима 1944 р.     
Командуючі військами Червоної Армії в Нікопольській операції. Зима 1943-1944 рр. (розділ з книги "Они освобождали Никополь")
Крамар Г.Ф. Свято хранить память (воспоминания партизан и подпольщиков Великой Отечественной войны г. Марганца)     
Початок (глава з книги "Они освобождали Никополь")     
Перепадя П. Г. Драматична рапсодія (до 100-річчя з Дня народження Вовка Ф.І - директора Нікопольської СШ № 9) (вибрані глави)     
Петришин Л. «Не можна допустити, щоб героями називали тих людей, які вбивали безневинних»     
Тороп С.О. «Руйнівник» - машина вермахту     
Тороп С.О. Які танки визволяли Нікополь?
 
 
 
 У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
Обновлено ( 27.04.2010 03:41 )
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting