PDF Печать E-mail
20.10.2009 16:22
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія

Малюнок автора

Матеріал надано в авторській редакції

 

Щука (Esox lucius)

Натуралісти XVIII-XIX століть повідомляють про гігантських дніпровських щук, які іноді навіть нападали на людей, що купалися (див. статтю «Гіганти дніпровських вод»). Проте вже в 1879 р. натураліст з Санкт-Петербурга Ігнатій Ляпунов, який побував на Нікопольщині, відзначав: «Что же касаемо знаменитых исполинских щук, то за все время путешествия по Днепру увидеть их своими глазами мне не довелось. Да и здешние рыбаки не раз сетовали на то, что нынче щуки измельчали. И снова рассказывали о царь-щуке, когда-то утянувшей под воду дочь жадного мельника…». У наш час навіть щуки розміром понад 1,5 м в Каховському водосховищі стали великою рідкістю.

Щука – озерно-річкова риба. Частіше зустрічаються щуки вагою 2-3 кг. За сприятливих умов їх вага досягає 16-25 кг, лише, як виняток - понад 25 кг. Самці щуки менше розміром, а їх тіло більш подовжене, ніж у самок. Щуки мають найрізноманітніше забарвлення – від зеленого «трав'янистого» (іноді навіть, переважно в дрібних чистих річках і озерах - зеленувато-жовтого) відтінку, з поперечними смугами (у проточній воді), до темно-зеленого або темно-коричневого (у каламутних річках і озерах). Молоді щуки мають зеленувате або сіро-голубувате забарвлення. Подовжене і загострене «рило» характерне для всіх щук.
 
Нерестяться «прісноводні акули» у віці 3-5 років, невеликими групами і парами, ранньою весною при повній воді, в затонах і на дрібних трав'янистих місцях. Ікрометання зазвичай співпадає з прильотом водоплавного птаха. Ікра щуки нерідко потрапляє на пір'я птахів, які заносять її в самі глухі водоймища. Якщо танення льоду затримується, щука виходить на нерест до закраїн. У нас на Каховському водосховищі в окремі (особливо теплі) зими крижаний покрив не утворюється, тому місцеві хижачки нерестяться часто ще на початку, або в середині лютого. Раніше виходять на нерест риби, які тримаються біля незамерзаючих ділянок водоймищ. У затоках «прісноводні акули» нерідко починають метати ікру ще під кригою.

Щука володіє середньою плодючістю. Кількість ікринок може досягати 215 тис. штук, а у особливо великих риб до 1 млн. Ікра розвивається нормально на дрібних, трав'янистих ділянках, які добре прогріваються. Росте молодняк в хороших і багатих кормом місцях швидко – до кінця першого року життя досягає довжини 20-23 см і ваги 250-270 г. Багато щучої литки гине при швидкому спаді високих весняних вод (особливо в регульованих водосховищах). Природно, кількість щуки у водоймищах зменшується, що негативно позначається на стані всього водного населення. Річ у тому, що ці хижачки є своєрідними водними санітарами – вони очищають водоймища від смітної риби, яка ослабла. Тримається щука переважно поодинці, займаючи у водоймищі зручне для себе місце (рідко на ньому мешкають дві щуки однакового розміру).

Якщо таке місце чогось звільняється, то незабаром на ньому з'являється інша щука. Як мовиться, святе місце порожньо не буває! «Прісноводна акула» населяє ділянки з помірною і слабкою течією; іноді – поряд з бистриною – в невеликому затоні за мисом або лежачим у воді деревом, кущем, каменем. Зазвичай вона не живе в швидкоплинних мілководних річках, струмках з дуже холодною водою і в непроточних малих ставках. В озерах, водосховищах і великих ставках щука мешкає в місцях, де водиться дрібна риба. Найбільш великі щуки віддають перевагу глибоким ділянкам водоймищ з великою кількістю корчів на дні, вири, місця біля засад мостів і кам'янистих підводних гряд, нижче за перекочування, під обривистими глинистими уступами. Середні і дрібні хижачки більш охоче тримаються біля кромки очерету або водоростей.

Житла щуки можуть мінятися залежно від:
  • пересування косяків дрібної риби;
  • напряму вітру;
  • прибійної хвилі;
  • температури води;
  • стану погоди.
Так, навесні і на початку літа щука стоїть на дрібних ділянках водоймищ, які прогріваються сонцем, а восени – на глибоких. Від прибійного берега вона відходить до підвітряного або ховається в глибині.

«Прісноводна акула» уникає тривалого переслідування здобичі – її енергії вистачає лише на короткий кидок. Схопивши здобич, вона здавлює її сильними щелепами, а потім поступово розгортає і заковтує з боку голови. Ненажерливість цієї хижачки дуже велика – вона здатна схопити іншу щуку, якщо та поступається їй в силі. Нападає «прісноводна акула» на водяних щурів, жаб і пуголовок, водоплавного птаха і білок, які перепливають річку.

Іноді навіть вона винищує власне потомство! Влаштувавши засідку біля місця виходу із затоки в річку або водосховища, вона атакує молодих риб, які йдуть туди. Під час тривалого перетравлення їжі вона стає млявою, слабшає і втрачає агресивність.

Зуби щуки не призначені для жування їжі: їх призначення – надійно тримати її. Якщо провести по дрібних зубах «прісноводної акули» у напрямі до глотки, то вони притискаються, а при спробі зворотного руху – встромлюються як голки. Процес зміни зубів, що затупилися, у щуки протікає безперервно. Ікла міняються періодично. Якби непридатні зуби не скидалися, то всі щуки давно б вимерли з голоду, не маючи можливості хапати і утримувати здобич. Нові зуби поступово зміцнюються і з'єднуються з щелепою міцним хрящовим прошарком.
 
 

Старовинні кулінарні рецепти

Страви з щуки
(з книги графині Олени Молоховець «Подарок молодым хозяйкам»,
Санкт-Петербург, 1894 р.)

 
Щука вареная под соусом

Очистить, разрезать щуку на порции, посыпать сухой солью, сложить в миску, залить горячим уксусом, накрыть, через несколько минут переложить в кастрюлю, залить теплым бульоном из кореньев так, чтобы покрывало рыбу, варить на большом огне до готовности, снять с огня, окропить холодною водою, накрыть на несколько минут бумагою и крышкою.
Выдать: 3-4 фунта щуки, 2-3 луковицы, английского перца 30 зерен, лаврового листа 4-5 листов, 1 морковь, 1 петрушка, 1 сельдерей, 1 лук порей. Подавая, облить соусом.
Соус к голландской щуке:
1-1/2 ложки масла растереть добела, положить 1/2 стакана муки, развести 3 стаканами рыбного бульона. Прокипятить хорошенько, мешая беспрестанно, пока не загустеет, в горячий можно вбить 2-3 желтка, шибко мешая, положить 2-3 ломтика лимона, 1/4 мускатного ореха, соли, процедить, облить рыбу.
Выдать: 1-1/2 ложечки масла, 2-3 желтка, 1 кусок сахара, 1/2 стакана муки, 1/4 лимона, 1/4 мускатного ореха.


Щука тушеная с хреном и сметаною

Посолить очищенную щуку, разрезать ее на порции. Распустить в кастрюле ложку масла, положить на него ряд рыбы, посыпать тертым хреном, разложить кусочками примерно ложку масла, опять ряд рыбы и тертого хрена, залить свежей сметаной, чтобы покрывало рыбу, тушить под крышкой на легком огне. Сначала можно пошевелить рыбу ложкою, а потом уже чаще потряхивать кастрюльку, чтобы рыба не пригорала ко дну. Через 3-4 часа рыба должна быть готова.
Выдать: 3-4 фунта щуки, 2-3 больших корня хрена, 1/4 фунта масла, 2-3 стакана сметаны.

 
Зразы из щуки

Взять крупную щуку, разрезать ее вдоль одной стороны, распластать, нарезать кусками поперек, как зразы, слегка посолить, намазать каждый кусок фаршем, свернуть, обвалять в яйце и просеянных сухарях, поджарить докрасна в распущенном масле. Подавая, облить тем же маслом, в котором зразы жарились, добавив бульона.
Фарш: изрубить мелко 6 луковиц, выжать из них сок сквозь тряпочку, еще порубить, опустить в горячее масло, поджарить, остудить, всыпать тертой булки, немного толченого перцу, взбить сырое яйцо, размешать.
Выдать: 3 фунта щуки, 6 луковиц, 2 яйца, 1/2 стакана тертой булки, перцу, соли, 2-3 ложки масла.


Щука под красным соусом

Разрезать, посолить очищенную щуку, положить в кастрюлю одну ложку масла, мелко нарезанные: 1сельдерей, 2моркови, лаврового листа, английского перцу, соли, положить  на это рыбу, посыпать мелко нарезанными 1/3 лимона без зерен, залить водою, накрыть и варить до готовности. Подавая, облить соусом, в котором варилась.
Выдать: 3 фунта щуки, 1 сельдерей, 2 моркови, лаврового листа 2-3 штуки, английского перцу зерен 30, 1 ложку масла, соли, 2 луковицы, 1/3 лимона.
 

Справка

Если взрослая щука на 1 кг  прироста  потребляет 21-22 кг рыбы, то молодая - всего 3 кг. Однако, когда нет мелкой рыбы, молодая щука довольствуется головастиками и жуками. До конца лета она мирно уживается в одном водоеме с крупными карасями и молодыми карпами. Лишь осенью, когда головастики становятся лягушатами и покидают водоем, щурята начинают нападать не только на других рыб, но и друг на друга.
 
Трішечки гумору від автора статті...
- Обдурила ти мене, негідна! Не вдалося мені депутатом по щучому велінню стати! Краще б я щучої ікри на свята поїв...


 
 
 Фото: www.foto.rambler.ru
 
 
Фото:  www.go-fishing.livejournal.com
 
 
 Фото: www.fotki.yandex.ru
 
 
Фото: www.hunter-fish.ru
 

 
 Фото: www.uk.wikipedia.org


Переклад в електронний вигляд: Бутенко О.П.

Дізнатися більше про щуку Ви можете тут:

 

У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
Обновлено ( 02.12.2009 17:40 )
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting