PDF Print E-mail
Garden-Vegetable garden - Едем своїми руками
Wednesday, 02 March 2011 13:37
There are no translations available.

Переклад з російської: Стрілецька М.В.
 
Вирощування розсади

Багато овочевих рослин на більшій частині території нашої країни вирощують з розсади: капусту, томат, перець, баклажан, огірок, кабачок, гарбуз, диню, кавун, качановий салат, цибуля-порій, селеру. Цей спосіб дозволяє отримати не лише більш ранній, але і значно більший врожай, ніж при посіві насіння безпосередньо в грунт. Коли рослина посіяна в грунт насінням, проходить багато часу, поки виросте її листя, поле довгий час не вкрите зеленим листям і не використовує повністю енергію сонця. А «луч солнца, не уловленный, зеленою поверхностью поля, луга или леса, - богатство, потерянное навсегда»,- писав Тімірязєв К.А.

Диню, кавун, перець, баклажан, огірок та інші теплолюбиві рослини можна за допомогою розсади вирощувати в північніших районах. Розсаду вирощують зазвичай в теплицях, парниках і в холодних розсадниках, покритих скляними рамами або плівкою. У осінньо-зимові місяці, в період недостатньої інтенсивності природного освещення і малої тривалості світлового дня, розсаду томату і огірка в теплицях вирощують, використовуючи додаткове електричне освітлення (люмінесцентні лампи).

Краще всього вирощувати розсаду в торфо-перегнойних горщиках. У такої розсади при пересадці у відкритий грунт повністю зберігається коренева система, рослини швидко приживаються, не хворіють. Крім того, в горщику міститься запас поживних речовин. Особливо важливо висівати в горщики насіння рослин, які погано переносять пересадку (огірок, кабачок, диню, кавун).

Гарну розсаду інших овочевих культур можна виростити також і без горщиків - в грунтовій суміші зі свіжої дернової землі з додаванням торфу, перегною або тирси. Виготовляють горщики для розсади із пластмаси, поліетиленової плівки, які можуть прослужити декілька років. Розміри горщиків різні, вони залежать від термінів підготовки розсади. Чим довше вирощують розсаду, тим більшим має бути горщик, тобто площа живлення для рослини. Для 20-денної розсади капусти потрібні горщики 3x3 см, для 30-денної - 4x4 см, для 40-денної - 5x5 см. Для 30-денної розсади томату - 6x7 см, для 45-денної - 7x7 см, для 60-денної - 10x10 см.
 
 
 
Вирощування розсади в горщиках
Фото: www.supersadovnik.ru 
 
Якщо розсаду вирощують з великим забігом (1,5-2 місяці), насіння рослин сіють в посівні ящики. Ящики поміщують в теплицю, парник або ж ставлять в кімнаті в тепле місце (до батареї або печі), а потім при появі сходів ящики переставляють на підвіконня, на сонці. Для посіву насіння в посівні ящики готують родючу грунтову суміш з перегною - 50% і дернової землі - 50%. Якщо грунт важкий, глинистий, до цієї суміші додають торф або пісок. Для отримання добре розвинутих сіянців в грунт вносять деревну золу або суперфосфат (50-60 г на 1 м2).
 
 
 
Фото: www.fitoteka.rutxt.ru 
 
 
Вирощування розсади в ящиках
 
Для гнойово-земляних або торфо-перегнойних горщиків слід готувати торф, перегній, дернову землю завчасно. Добре суміші ще влітку компостувати в купах, вносячи в них фосфорні добрива і вапняк. У місцях, де є торф, для виготовлення горщиків застосовують суміш з торфу - 50% і перегною - 50% або з торфу - 75% і деревної тирси - 25%. На 10 кг суміші (1 відро) вносять добрива: 20 г аміачної селітри, 60 г суперфосфату, 10 г хлористого калію, а також вапно. Добре додати і мікроелементи - бор, мідь, молібден, марганець. Спочатку перемішують з торфом вапно і суперфосфат, а потім додають розчинені у воді аміачну селітру і хлористий калій. Кількість добрив, які вносяться, залежить від виду овочевих культур і змісту елементів мінерального живлення в торфі, компості, перегної, з яких готують суміш для горщиків.

Для розсади томату, перцю, баклажана збільшують дозу фосфорних добрив (суперфосфату). Для огірка, кабачка зменшують дозу азотних і калійних добрив. Азотні і калійні добрива для цих рослин вносять в підгодівлях під час росту розсади. Загальна доза добрив не повинна перевищувати 100 г на 10 кг грунтової суміші.

При вирощуванні розсади дуже важливо підтримувати необхідну температуру повітря залежно від потреб рослини, пори року і погоди. Щоб прискорити появу сходів, температуру необхідно підвищити до 20-25о С. Як тільки з'являться сходи, відразу ж знижують температуру на 3-4 дні, щоб рослини не витягувалися: для капусти - до 6-8о С, томату - до 8-10о С, огірка, кабачка, дині - до 12-15о С.

Сіянці, вирощені в посівних ящиках, як тільки добре розвинуться сім'ядолі, пересаджують (пікірують) в горщики, парники або розсадники. Дуже важливо не допустити переростання сіянців. Огірок, гарбуз, кабачок, диню, кавун висівають в горщики пророщенними насінням по 1-2 штуки. У подальшому температуру встановлюють в наступних межах:
 
Культура
В сонячну погоду
(в ° С)

В похмуру погоду
(в ° С)

Температура вночі
(в ° С)

Капуста  15-17  12-15  6-8 або 8-10
Томат
Перець
Баклажан

 18-22  15-17  8-10 або 10-12
Огірок
Кабачок
Диня
Кавун

 22-25  18-22  15-17 або 13-15
 
Коли розсада розвинеться, за 5-10 днів перед висадкою її загартовують, для чого знімають парникові рами. Якщо температура зовнішнього повітря підніметься до 10о С, знімають рами на день у капусти, при 12о С знімають рами у томату, при 15о С - у огірка і кабачка. Коли минуть заморозки, рами знімають на ніч, оскільки розсада швидко переростає і витягується, якщо в парниках дуже тепло. Перед висадкою розсади, щоб зберегти корені рослин, необхідно рясно полити грунт в парнику.

Квіткові рослини найчастіше вирощують з розсади. Насіння висівають зазвичай в спеціальні розводочні ящики або в грунт парника, а при малій кількості - в квіткові горщики, миски і так далі. Розсаду деяких однорічників можна виростити на добре удобрених грядках, захищених від холодних вітрів.
 
 
Переведення в електронний вигляд: Бутенко О.П.

На нашому сайті Ви можете дізнатися більше про вирощування рослин та догляд за ними:
 
 
Last Updated on Wednesday, 02 March 2011 15:02
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting