On-line

We have 286 guests online
Besucherzahler singles
счетчик посещений


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
PDF Print E-mail
The Dnipro plavnis - The animal kingdom
Monday, 18 January 2010 14:19
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія

Малюнок автора

Матеріал надано в авторській редакції

 

Ранатра (Ranatra linearis)

 

Серед водних рослин ранатру помітити ще важче, ніж водяного скорпіона. На відміну від останнього, вона надійно маскується під буру і не прикметну паличку. Навіть якщо її потурбувати, вона не поспішає «ожити» і скоріше втекти, а навпаки, впадає в стан повної нерухомості, наполегливо продовжуючи грати роль палички. Лише під час неквапливої ходи дивна «паличка» здатна видати себе. Довжина цього водяного клопа – 60-70 мм, а товщина – 4-5 мм. Його витягнуте тіло здається вельми витонченим, а ноги добре пристосовані для ходи. Здавалося б, ранатру ніяк не можна віднести до цікавих для спостереження істот, проте найнаполегливіших і уважніших спостерігачів вона здатна приємно здивувати, влаштувавши для них справжнісіньке шоу. Ранатра, яка іноді здається млявою і повільною, раптом вилазить з води і здійснює переліт. Явище, треба сказати, ефектне! На кінці черевця у ранатри, як і у водяного скорпіона, розташовані дві палички, які послуговують для дихання. Годується вона різними дрібними водними тваринами.
 
Як і водяний скорпіон, ранатра, яка мешкала в плавневих водоймищах, і нині зустрічається на Ніколпольщині.

 


Цікаві факти

  • Яйця водяних клопів виглядають вельми своєрідно. Оскільки розвиток зародка відбувається у водному середовищі, а він дихає киснем повітря, яйця водяних клопів забезпечені спеціальними дихальними трубками, що виходять на поверхню води.
  • У всіх клопів схожий ротовий апарат, який називають колюче-смокчущим. Він має вигляд гострого хоботка. У спокійному стані він підігнутий під голову і спрямований назад. При його допомозі клопи проколюють тканини рослин і шкіру тварин, смокчуть сік або кров.
  • Неприємний запах клопів – результат роботи спеціальних залоз, розташованих на грудях. Вважається, що неприємний запах має захисне значення і служить хімічним сигналом, який забезпечує зустріч або концентрацію особин одного і того ж виду.
  • Дуже великий клоп Tessarotoma papillosa, з сімейства щитників (Pentatomidae), який зустрічається в Південно-Східній Азії, здатний вибризкувати отруйний секрет пахучих залоз на 10-15 см, який може викликати роздратування шкіри і навіть пошкодити очі.
 

 
 
Фото: Andrew Green
 
 
Фото: Piet Spaans
 
 
Фото: J.K. Lindsey
 
 
Фото:  G.H. Visser
 
 
Фото:  Lars L. Iversen
 
 
 

Переклад в електронний вигляд: Бутенко О.П.


Дізнатися більше про ранатру Ви можете тут:

 

У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
Last Updated on Thursday, 31 August 2017 09:20
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting