PDF Print E-mail
Tuesday, 16 December 2008 08:36
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
Біографія

Переклад з російської: Стрілецька М.В.

Матеріал надано в авторській редакції

 
Бражники
 
Практично щороку мені доводиться слухати повідомлення про появу в Нікополі колібрі. Ось і кілька днів тому один з моїх знайомих клятвено запевняв мене, що своїми очима бачив цих дивовижних тропічних пташок в районі Новопавлівки.
 
Якщо чесно признатися, в дитинстві я теж вірив, що екзотичні птахи колібрі, зображення яких мені не раз доводилося бачити в «Дитячій енциклопедії», якимось дивом добираються до Нікополя і ласують нектаром на квіткових клумбах в парку ім. Пушкіна. Але всі спроби зловити і добре розглянути хоч би одного з цих «прибульців» завжди закінчувалися безрезультатно. Річ у тому, що дивні створіння рухалися так стрімко, що я навіть не встигав їх накрити своїм сачком.
 
І ось тоді я спорудив справді величезний сачок, на виготовлення якого, напевно, пішла вся марля, яку в епоху застою важко було розшукати в нашому місті. Скажу без перебільшення, з таким сачком цілком можна було відправлятися на полювання навіть за австралійським кенгуру. Влаштувавши засідку біля квіткової клумби і декілька годин прочекавши чергової появи дивного створіння, я блискавично накрив його своїм величезним сачком. Яким же було моє розчарування, коли вдалося гарненько розглянути і вивчити спійманий екземпляр. «Ексклюзивна пташка колібрі» опинилася... метеликом, що належить до сімейства бражників.
 
Бражники (Sphingidae) - часті винуватці ажіотажу недосвідченої публіки, що наполегливо приймає їх за колібрі. Ще б, ці метелики так само, як екзотичні пташки, зависають, тріпочучи крильцями, перед квітами і п'ють нектар довгим хоботком, який при бажанні цілком можна прийняти за тоненький дзьобик! Найчастіше в нашому місті в ролі колібрі виступає бражник-язикан (Macroglossum gyrans). Розмах крил цього метелика досягає 40-50 мм; передні крила буро-сірі, із звивистими, темними поперечними лініями, а задні - руді або вогненно-руді. Характерно, що ці метелики (на відміну від багатьох бражників) можуть бути активними не тільки вночі, але і в світлий час доби.
 
 
     
 
 
 
Малюнок: Школьный атлас-определитель беспозвоночных.  Козлов М. А.,  Олигер И. М. - М.: Просвещение, 1991. - 207 с.: ил.
Фото: www.photosight.ru   www.naturelight.ru
 
 
Переклад в електронний вигляд: Бутенко О.П. 

 
Дізнатися більше про бражника Ви можете тут:

 

 

 
У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове 
Last Updated on Thursday, 30 July 2009 12:21
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting