Зараз на сайті

Сейчас 387 гостей онлайн
Besucherzahler singles
счетчик посещений


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
PDF Печать E-mail
23.03.2016 07:39
There are no translations available.

Шибко Станіслав "Перспективи, даровані історією"

 

Я починаю цей твір, адже нарешті маю кілька вільних хвилин, сидячи в черзі на отримання паспорта. Здавалося б, така визначна подія… Але що далі?! Я розумію, що, на жаль, наше сучасне місто не може надати молоді належних перспектив. Нікополь стоїть на місці й не розвивається, не прагне самовдосконалення. А у нас такий потенціал! Сама історія подарувала нам чудову можливість перетворити Нікополь на справжню туристичну перлину. Ми – столиця українського козацтва.

Дійсно, наш край став надзвичайно зручним місцем для розташування п’яти запорозьких січей. У ті скрутні часи люди масово втікали з панської неволі, прагнучи дістати свободу, завести добре господарство. Проте так склалося, що їм довелося взятися до зброї та мужньо захищати свою землю від набігів хижих татар. Поступово зводилися могутні фортеці, що врешті-решт стали осередками козацтва.

Першою в 1563 році на однойменному острові утворили Томаківську Січ, яка прославилась початком перших масштабних повстань проти польського гніту. Сумно, але зараз більша частина острова затоплена, і лише пам’ятний камінь нагадує про існування такого видатного об’єкта історії України.

Тоді Січ не витримала натиску кримських кочових племен, і козаки змушені були переселитись. Новим місцерозташуванням став острів Базавлук, який мав надзвичайно вигідне стратегічне положення. Густа рослинність та складні мережива річок стримували дії татарської кінноти і турецького флоту. Базавлуцька Січ стала центром найважливіших морських походів. Гетьман Петро Сагайдачний успішно громив такі твердині як Акерман, Кафа, Херсонес. Саме з Базавлука хлинули могутні повстання під керівництвом Марка Жмайла, Тараса Трясила, Ивана Сулими та Якова Остряниці. Але сили козацьких загонів не вистачало, аби повністю розбити численну польську армію. Базавлуцька Січ була зруйнована, а нову, за наказом поляків, організували на Микитиному Розі. Їй судилася славетна доля…

Визначним став 1648 рік, коли на Січ прибув Богдан Хмельницький, майбутній гетьман Війська Запорозького, мабуть, найвидатніша постать козацької доби. Він запалив серця людей, надихнув їх на боротьбу. Я пишаюся, що саме з нашого краю воля розлилася по всій Україні, що саме звідси розпочалася визвольна війна українського народу. Залишки Микитинської Січі зараз знаходяться у центрі міста і потребують негайного археологічного втручання.

Місцевість Микитиного Рога мала значні стратегічні недоліки, тому у ході битв козаки вирішили змінити розташування Січі та перебрались у гирло річки Чортомлик. Звідси і назва – Чортомлицька. Січ стала свідком Доби Руїни, але продовжувала мужньо захищати південні кордони країни. Всенародного визнання Чортомлик набув за часів Івана Сірка – видатного отамана, який 15(!) разів поспіль обирався керманичем Війська Запорозького. Його подвиги здобули гучну славу і стали легендами. Сірко, безумовно, мав гарну вдачу, адже сміливо кидався у бій проти набагато чисельнішого ворога та брав могутні фортеці. Саме йому належить взяття Бахчисараю – столиці Кримського ханства.

Попри значні успіхи Чортомлицька Січ зазнала і скрутних часів. За підтримку Івана Мазепи Січ потрапила під гнів Петра I і була жорстоко знищена в 1709 році. Далі козаки залишили наш край і довго шукали кращої долі у просторих степах України. Повернувшись у 1734 році, вони заснували Нову (Покровську) Січ, яка стала справжнім осередком українства. Крім військового призначення, Нова Січ була також об’єктом торгівлі та культури. Царська влада була невдоволена поширенням волелюбних настроїв, і указом Катерини II каральні загони зруйнували останню Січ на території України.

Я зробив цей короткий екскурс в історію заради того, аби показати, що Нікопольщина – справжній бренд, який ми просто мусимо розвивати. Кожне покоління має зробити свій внесок. Знання історії, відтворення пам’яток, проведення заходів та фестивалів – все це значно покращить культурний та економічний рівень нашого міста, залучить туристів, подарує Нікополю всеукраїнську славу видатного Краю п’яти Січей.

 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting