Зараз на сайті

Сейчас 42 гостей онлайн
Besucherzahler singles
счетчик посещений


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
PDF Печать E-mail
13.03.2017 12:11
There are no translations available.

Матеріал надано в авторській редакції

 

Лагода Андрій

Таємниця Золотої пекторалі
Оповідання


Наступав тихий зимовий вечір. Скрізь загорілися жовті ліхтарі. З ватного неба повільно палав пухнастий, лапатий сніг, вкриваючи все навкруги білою ковдрою. Під світлом ліхтариків він почав переливатися, як тисячі крихітних діамантів. Дерева стояли одягнені у гарні сніжні сукні... За вікном сидів і сумно спостерігав за зимовою казкою маленький Андрійко.

- Бабуню, розкажи мені, будь ласка, якусь розповідь!- дзвінким голосочком прощебетав Андрійко.

- Внучечку мій милий, та ти вже всі мої історії на пам'ять знаєш! Лягай вже спати. Але хлопчик був наполегливим, допитливим і дуже полюбляв слухати бабусині розповіді.

- А ти повідай щось нове, цікаве і таємниче! - знову попрохав Андрійко.

- Ну гаразд, таємниче так таємниче... Я розповім тобі історію золотої пекторалі, яка своєю неповторністю і унікальністю затьмарила всі раніше відомі ювелірні прикраси. Знайшов її український археолог і поет Борис Мозолевський в м. Орджонікідзе (нині м. Покрова) в 1971 р. при розкопках скіфського кургану «Товста Могила». Саме ця прикраса змусила весь світ заговорити про себе. Це місяцеподібна чоловіча нагрудна прикраса, яка складається з трьох ярусів, чітко відокремлених один від одного товстими витими джгутами. Ці яруси заповнені скульптурками людей, тварин, рослинним орнаментом.

- Бабуню, а що ж означали ці фігурки на пекторалі?

- Про сенс зображення на пекторалі сперечаються вже понад чотири десятка років. Але є три основні версії пояснення структури пекторалі. Згідно першої версії, Золота пектораль показує будову нашого Всесвіту, в тому вигляді в якому його бачили стародавні скіфи. Згідно з другої версії, пектораль могла бути своєрідною картою скіфських володінь, яку могли зрозуміти тільки обрані: воєначальники, жерці, царі. А згідно з третьої версії, пектораль - це давній скіфський календар. Відомо, що скіфи були язичниками, саме тому кожен день, місяць, рік і т. д. мати свої божества у вигляді домашніх тварин, розташованих на пекторалі по колу. Є думка, що Золота пектораль - це стародавній сонячний годинник. Таємницю цього календаря знати лише жерці та царі, а також еліта скіфського суспільства, і завдяки цим знанням вони управляли своїм народом.

- А про що говорять ці яруси на пекторалі? - поцікавився хлопчик.

- Верхній ярус Золотої пекторалі містить низку тварин, які йдуть у різні боки. Зрештою виявилося, що всі ці фігури показують конкретний день місяця. Взагалі на пекторалі дуже багато фігур, які й досі не всі розгадані і кожна з них має своє значення. Також на пекторалі зображений один дуже цікавий сюжет - стоїть леопард і дивиться, як лев вбиває кабана. Тут леопард символізує Ассирію, лев - скіфів, а кабан - Африку. У центральній частині Золотої пекторалі - дві чоловічі фігури, вони тримають в руках шкуру (але це не проста шкура, а карта). Вони сидять. Поглянувши на цю карту, можна побачити обриси Криму, лівого і правого берегів Чорного моря. Але дана шкура-карта умовна. Всі предмети зображені на ній визначають захоплену скіфами територію. Другий ярус повністю заповнений квітами. І це неспроста. Це тому, що на пекторалі знаходиться зашифрований рецепт старого цілющого бальзаму з коренів і квітів. Скіфи його широко використовували в медицині, часто у період боїв. Основним компонентом бальзаму був корінь мандрагора. Але на жаль, повністю розшифрувати рецепт не вдалося, оскільки лише по одному золотому зображенню дуже складно визначити саму квітку. Навіть вважається, що пектораль може бути картою із зазначенням скарбниці скіфських царів. Символічне значення багатьох зображень й досі залишається нерозгаданим.

Закінчивши свою розповідь, маленький Андрійко почав дрімати і в нього на душі стало дуже тепло. Його маленькі груди переповнювалися гордістю, радістю і пошаною за свій рідний край.

Обновлено 15.03.2017 15:37
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting