Зараз на сайті

Сейчас 78 гостей онлайн
Besucherzahler singles
счетчик посещений


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
PDF Печать E-mail
Історія Нікопольщини - Наш край: від мезозою до первісних мисливців
17.03.2009 12:20
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія
 
Матеріал надано в авторській редакції
 
 
Куди пішли слони?

 

У неогеновому періоді (25-2 млн. років тому) на нашій землі мешкали південні європейські слони та бегемоти. Ось що розповідає про останні палеонтологічні дослідження на південному сході України завідуючий палеонтологічним відділом Національного науково-природничого музею Юрій Семенов: „Кілька років тому під Токмаком було знайдено поховання південних європейських слонів. Їх стада паслися у наших степах ще до того, як на Землі з’явились мамонти. Сьогодні у світі існує тільки шість майже повністю відтворених скелетів південних слонів. Найбільший з них, висотою 4,5 м, знайдено у Запорізькій області влітку 1941 р. Тоді гітлерівці вивезли знахідку до Німеччини. Після війни скелет було повернено і зараз він експонується у Зоологічному музеї м. Санкт-Петербург. Взагалі у нас дуже зручно займатися розкопками. У Європі по багатству з українськими палеонтологічними відкриттями можуть зрівнятися тільки грецькі. Як відомо, Греція - батьківщина неогенової палеонтології.” Залишається додати, що на Нікопольщині фрагменти скелетів тварин неогенового періоду знаходили до Великої Вітчизняної війни: 1938 р. - стара частина міста Нікополя, 1940 р. - район села Червоногригорівки, 1941 р. - Лапинські плавні (один з районів міста Нікополя).
 
 
Знахідки викопних залишків тварин часів неогену у Нікопольському районі
Технічне створення мапи: Волкова К.Ф. 
 
Чомусь з усіх давніх хоботних люди, частіше за все, згадують лише мамонта, адже на нашій планеті в кайнозойську еру жили не менш цікаві велетні - динотерії, ринхотерії, платибелодони, мастодонти, південні європейські слони, паралефаси та інші. Ви тільки уявіть собі, що на земній кулі мешкало 452 види хоботних, з яких сьогодні залишилося лише два види слонів - африканський та індійський. Перша істота, в якої були маленькі хоботок та бивні, з’явилась ще у еоцені (55-35 млн. років тому). Мерітерій, як назвали його вчені, був розміром з свійську свиню та жив у Єгипті.
 
 
 
Меритерій
Фото: www.enci.ru
 
Слід зазначити, що у кайнозої природа багато експерементувала з хоботами та бивнями. Наприклад, у динотеріїв, які ходили по просторах Європи та Африки в часи неогену (25-2 млн. років тому) бивні були загнуті униз та нагадували ікла моржа.
 
 
 
 Дінотерій
Фото: dino.disneyjazz.net
 
У мастодонтів, на відміну від слонів та мамонтів було чотири бивні - одна їх пара була розташована в верхній щелепі, а друга в нижній. Як і сучасні слони, мастодонти, скоріше за все, утворювали стада та мешкали на відкритих степових просторах.
 
 
 
Мастодонт
Фото: www.burian.ucoz.ru
 
Але найбільш дивовижними давніми хоботними були азійські платибелодони та американські амбелодони, які жили у часи пліоцену (10-2 млн. років тому). Їх нижні бивні зімкнулися, утворивши щось подібне на лопату, за допомогою якої тварини викопували з м’якого грунту смачні та соковиті кореневища.
 
 
 
Платибелодон
Фото: www.darwin.museum.ru
 
Від південних європейських слонів, які мешкали у наших степах, походять два інших види слонів - палеолоксодон та паралефас. Палеолоксодон став предком карликових слонів (їх зріст не перевищував 1 м), які зустрічалися на Мальті, Криті та Сицілії, як вважають деякі вчені, ще у часи Римської імперії.
 
 
 
Карликовий слон
Фото: www.burian.ucoz.ru
 
А паралефас став „батьком” усім відомої зірки льодовикового періоду - мамонта.
 
 
 
Плейстоценовий слон паралефас (безпосередній, як вважають, предок мамонта)
 
Справжній розквіт хоботних випадає на часи міоцену і пліоцену. Тільки у групі мастодонтів вчені нараховують сьогодні понад 300 видів. Що стосується родини Elephantidae, то її розвиток відбувався в пліоцені та плейстоцені. Два сучасних види слонів є по суті останніми представниками величезної групи вимерлих тварин. Трішечки поговоримо і про них. Африканський слон сьогодні зустрічається лише у лісах тропічної Африки, але ще 5-6 тисяч років тому він мешкав навіть на півночі цього континенту - тоді там ще не було пустелі. У ІІ тисячолітті до нашої ери азійський слон зустрічався на землях сучасної Туреччини, Ірану та Китаю. Нині його ареал обмежений південним сходом та сходом Індії, островом Шрі Ланка, Бірмою, Індокитаєм, Малайзією, островами Суматра та Калімантан. У цього слона нараховується чотири підвиди - індійський, цейлонський, суматрський та малайський. Раніше було ще чотири підвиди (месопотамський, персидський, китайський, яванський, але вони знищені ще у давні часи та середні віки. Найбільші серед сучасних слонів - африканські. Довжина тіла африканського слона сягає 6-7,5 м, висота - до 3,5 м, довжина хвоста - до 1,3 м. Середня вага самки - 3 т, самця - 5 т (іноді буває до 7 т). Бивні більші у самців і значно менші за розмірами у самок. Найбільший з відомих бивнів сягав у довжину 3,5 м і важив 107 кг.
 
 
Ілюстрації:
  1. Акимушкин И.И. Мир животных : беспозвоночные. Ископаемые животные. - М. : Мысль, 1991. - 382, (1) с. : ил.
 
 
Переведення в електронний вигляд: Бутенко О.П.
На нашому сайті Ви можете дізнатися більше про історію Нікопольщини:
 
 
Обновлено 27.02.2018 11:58
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting