Зараз на сайті

Сейчас 62 гостей онлайн
Besucherzahler singles
счетчик посещений


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
PDF Печать E-mail
Історія Нікопольщини - Історія Нікопольського КВНу
26.09.2011 16:16
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог, краєзнавець
м. Нікополь, Україна
Біографія

Матеріал надано в авторській редакції

Нікопольський КВН

Як свідчать численні народні перекази, гра під назвою КВН була винайдена на Нікопольській землі веселими та кмітливими скіфами. Ця знаменна подія сталася в 512 р. до н.е., коли скіфам набридло грати з військами персидського царя Дарія І в схованки і догонялки. Користуючись випадком, просимо істориків усіх країн звернути увагу на вказану дату, бо наступного року воістину народна і вічно молода гра має усі шанси відсвяткувати свій 2500-річний ювілей.

Незабаром вигадувані скіфами жарти набули такої великої популярності, що їх із задоволенням цитували і навіть записували на стінах громадських будівель в Мідії і Греції, Єгипті і Вавілоні. Особливо вдалим виявився жарт про «піфагорові штани», після якого греки гарненько замислилися і перейняли у скіфів цей вид одягу. Будучи великим прихильником винайденої нашими предками гри знаменитий історик Геродот здійснив подорож до берегів Дніпра, щоб записати її правила. Нажаль, ця частина його описів не дійшла до наших днів, та зате вигадану з приводу візиту Геродота скіфськими КВНщиками скоромовку пам'ятають і сьогодні. Вона розповідає про підступність членистоногих, які мешкають в тутешніх водах, і починається словами: «Ехал грека через реку...».

 
Скіфи - перші КВНщики Нікопольщини!
Зображення на пекторалі з кургану Товста Могила

Нажаль, потім славні КВНовські традиції нашого краю були надовго забуті. Знову згадали про них лише у часи Запорозької Січі. Час створення першої місцевої команди під назвою «Микитинська Січ» співпадає з часом заснування міста - 1639 рік. Саме тоді веселі і кмітливі козаки викликали на змагання команди «Османська Порта» та «Речь Посполита» і, звичайно ж, перемогли. Ця перемога надихнула художника Іллю Репіна на створення знаменитої картини «Запорожці пишуть лист турецькому султанові». Так, скоріше за все, називався творчий конкурс, в якому наші земляки блиснули своєю ерудицією і іскрометним гумором.
 
 Нікопольська команда КВН «Микитинська Січ» під час підготовки до творчого конкурсу.
Репін І.Ю. Запорожці пишуть листа турецькому султану
Не знали собі рівних нікопольці і в турнирі на кубок Катерини ІІ (кінець XVIII століття), створивши кращу декорацію «потьомкінського села». Як оповідають народні перекази, Григорій Потьомкін-Таврійський (голова жюрі) був в захопленні від побаченого.
 
Так виглядала декорація, створена Нікопольськими КВНщиками на турнірі на кубок Катерини ІІ
А в ХІХ столітті наше місто на турнирах в Одесі і Севастополі, Москві і Санкт-Петербурзі, гідно представляла команда «Вольні матроси».

У самому кінці ХІХ ст. на нашій унікальній землі сталася подія, відгомони якої усе прогресивне людство продовжує відчувати досі. 30 травня 1899 р. в містечку під назвою Нікополь з'явився на світ Осип (Остап ) Беньяминович Шор, який став прототипом знаменитого Остапа Бендера - головного героя творів сатириків Іллі Ільфа та Євгенія Петрова «Дванадцять стільців» (1927 р.) і «Золоте теля» (1931 р.). Ці романи по праву стали однією з найпопулярніших книг на радянському і пострадянському просторі. Буквально розтягнуті на прислів'я і приказки, багаторазово екранізовані, вони залишаються гостроактуальними і, можливо, навіть ще більш злободеннішими у наш час. Та й хіба такі явища, як чиновницьке крадійство, бюрократизм, пристосовництво, «халтура», людська дурість в різноманітних її проявах були властиві для нашої країни тільки в епоху непу і перших радянських п'ятирічок?
 
Ілля Ильф (1897-1937 рр.)
Фото: www.calend.ru
 
Євгеній Петров (1902-1942 рр.)
Фото: www.calend.ru
 
Осип (Остап) Шор
Фото: www.svdevelopment.com
Нікополь свято шанує пам'ять про свого знаменитого уродженця. На честь головного героя сатиричних творів в нашому місті у кінці ХХ ст. командою КВН «КлубНіка» під егідою Асоціації КВН України проводився Всеукраїнський автопробіг старовинних і раритетних машин, а в перші роки ХХІ ст. (під егідою облдержадміністрації) проходив Міжнародний Фестиваль сатири та гумору «Тисяча і один жарт», на який приїжджали десятки колективів і виконавців з України, Росії та інших країн СНД.

Залишається тільки жалкувати, що ці заходи так і не стали традиційними і за не самою кращою місцевою традицією, схоже, «наказали довго жити». Залишається відкритим і питання про встановлення в Нікополі пам'ятника Великому Комбінатору або Осипу Шору. Зате випущену під час фестивалю пам'ятну купюру вартістю в «1001 жарт» багато нікопольців та гостей міста досі продовжують дбайливо зберігати в якості оригінального сувеніра. До речі, у ряді країн світу вона вже стала конвертованою валютою.

Так, в республіці Гвінея Без Сала її сьогодні можна обміняти на 1 фігу, а в королівстві Тринідас і Сапа на 10 н'дуру.
 
Грошова купюра із зображенням Остапа Бендера, випущена в Нікополі до фестивалю «1001 жарт»
Новітня історія Нікопольського КВНа повна яскравих сторінок, гучних перемог і звершень, гірких розчарувань і нездійснених надій. В середині 60-х - на початку 70-х років минулого століття місто буквально «хворіло» на гру під назвою КВН. Жаркі КВНівські баталії відбувалися прямо в технікумівських аудиторіях і в заводських цехах, на літніх майданчиках і в клубах.

За спогадами старожилів, коли в БК заводу імені Леніна (нині - МБК) проходила фінальна гра між двома командами веселих та кмітливих, які здавна були непримиренними суперниками, в окрузі стояв такий шум, що можна було подумати, що в місті відбувається справжня іспанська корида або бразильський карнавал. КВНщики Нікополя тих років вже давно стали не лише мамами та папами, але й бабусями та дідусями. Нині в КВН грають онуки багатьох з них, а в місті налічується не одна справжня КВНівська династія.

Навіть у суворі «роки заборони» нікопольці не втрачали почуття оптимізму і продовжували жартувати. Наприклад, на самому початку 80-х років місцеві дотепники, які жили в старій частині міста, переінакшивши слова однієї дуже популярної у той час пісні, створили гімн Каховського водосховища, який починався словами: «И снится нам вода, вода у дома, зеленая, зеленая вода…».
 
У роки «застою» нікопольські дотепники створили гімн Каховського водосховища
Фото: Рудоманова А.Є.
А потім настали «гласність, перебудова, демократизація» та епоха відродження КВН. Вічно молода гра набувала нового дихання і ставала усе більш популярною. Вона знову поверталася на сцени міських літніх майданчиків і будинків культури. Втім, в серцях більшості нікопольців, як і жителів 1/6 частини суші, вона продовжувала жити завжди. У ту пору ми ще тільки починали звикати до безлічі нових слів. Було серед них і слово «спонсор».
Перший виступ команди ПТЗ «Чорний кіт». Квітень, 1988 р.
Концерт пам'яті капітана команди КВН «Чорний кіт» Ігоря Бороденка (Бороди).
На знімку (зліва направо): Михайло Сколяров, Валерій Койчев, Олег Фатєєв, Михайло Кац, Юрій Тентін, Костянтин Крупник, Василь Тополов, Андрій Мельниченко,
Олександр Блях, Сергій Омельченко, Анатолій Гриценко.
Квітень, 1990 р.
Нікопольські та криворізькі КВНщики на фестивалі «Рампа».
м. Дніпропетровськ. 1994 р.
Відрадно відмітити, що першим спонсором в історії відродженого КВНа став Нікопольський феросплавний завод - гордість металургійної індустрії нашого міста і усієї України. Наприкінці 80-х років, як було тоді ще прийнято по-старому говорити, він «узяв шефство» над прославленою і досі багатьма гаряче улюбленою командою ДДУ (м. Дніпропетровськ, Україна).
 
Нікопольський феросплавний завод - перший спонсор в історії відродженого КВНа
90-і роки, які вже пішли в далечінь, досі здаються нам страшним сном. Розчарування в усьому і уся, нестримна інфляція, розгул бандитизму, суцільні затримки виплати зарплат і пенсій. Проте саме на цю пору доводиться найяскравіший зліт в новітній історії Нікопольського КВНа. Створена в 1996 р. команда, «КлубНіка» стала для нікопольців воістину народною. Її жарти і виступи скрашували їх життя в той нелегкий час, допомагаючи сміючись пережити усі негоди і труднощі чергового перехідного періоду. Жителі нашого міста всією душею вболівали за своїх улюбленців і щиро бажали їм успіхів. І ці успіхи, як правило, не примушували себе довго чекати.
Прапор Асоціації КВН України 
Команда КВН «КлубНіка» неодноразово брала участь в Міжнародному фестивалі «КіВіН» (м. Сочі, Росія) і Всеукраїнському фестивалі «Приморський бульвар» (м. Одеса, Україна), в чемпіонаті Асоціації КВН України та інших престижних турнірах веселих і кмітливих. За ініціативою і підтримкою «КлубНіки» проводилися міжрегіональні фестивалі і турніри, автопробіги, ігри міського чемпіонату КВН. Велика увага приділялася розвитку студентського і дитячого КВНівського руху.
 
Гравці команди КВН «КлубНіка» Олексій Зиков та Володимир Фролов
з ведучим телевізійного чемпіонату КВН Олександром Масляковим. Фестиваль «КіВіН». м. Сочі. 1997 р.
 
Команда КВН «КлубНіка» на Міжнародному фестивалі «КіВіН». м. Сочі. 1997 р. 

Нажаль, в першому десятиріччі ХХІ ст. ігри міського чемпіонату проводилися в Нікополі нерегулярно. Остання спроба реанімувати місцевий КВНівський рух робилася в 2007-2009 рр. В чемпіонаті міста брали участь чотири студентські колективи, а їх переможцем стала команда «Галстуки» (НФ ОНЮА), яка представляла наше місто на фестивалі «Перлина біля моря» (м. Одеса, 2008 р.)
 
Учасники Нікопольського міського чемпіонату 2007-2008 рр. 
Виступ команди КВН «Галстуки» на Нікопольському міському чемпіонаті 2007-2008 рр.
 Виступ команди КВН «НЕУ» на Нікопольському міському чемпіонаті 2007-2008 рр.
Жюрі за роботою
 Жюрі Нікопольського міського чемпіонату КВН 2007-2008 рр.:
Ігор Кушнарьов (адміністратор команди КВН «КлубНіка»),
Дмитро Бичков (депутат Нікопольської міської ради),
Ольга Салтикова (гравець команди КВН «КлубНіка»),
Сергій Тороп (КВНівський сценаріст),
Оксана Ярошенко (колишній начальник відділу міськради з питань сім'ї, жінок та молоді). 

Що не кажіть, а Нікополь по-своєму унікальне і неповторне місто. Кожна людина, яка відвідала його хоч би раз в житті, починає від частини почувати себе КВНщиком. Тільки у нас робляться єдині у світі... панчохи з феросплавів. Тільки нікополець, стоячи на березі Каховського водосховища, може «по секрету» повідати приїжджому про те, що «Туреччина починається на тій стороні». Дивно, але серед останніх зустрічаються не лише ті, хто цьому вірить, але і охочі сплавати в Стамбул за покупками, приймаючі працівників місцевої водно-рятувальної станції за турецьких прикордонників. І, нарешті тільки нікопольці, так і не вирішивши, кому на головній площі міста слід поставити пам'ятник, поставили на постаменті земну кулю. Виведений на ній латиницею напис «ЕUROPA», мирно сусідствує із зробленим кирилицею написом «Нікополь», причому останній, починаючись біля берегів Дніпра, закінчується десь біля підніжжя Уральських гір. Таке сміливе авторське рішення, мабуть, може зайвий раз підкреслити те особливе місце, яке займає наше місто на планеті з назвою КВН.

 
Встановлена на головній площі Нікополя земна куля
Фото: Рудоманова А.Є.

Наш короткий екскурс в історію нікопольського КВНа добігає кінця, проте сама вона, звичайно ж, на цьому не закінчується. Хочеться щиро сподіватися, що нове покоління веселих і кмітливих Нікополя напише ще не одну її яскраву сторінку.
Виступ команди КВН «КлубНіка» в БК ПТЗ. м. Нікополь. 1996 р. 
P.S. Нікопольські КВНщики виражають щиру вдячність колишньому міському голові Старуну С.В. і колишньому директорові ВАТ «НЗФ», почесному громадянинові м. Нікополя Величко Б.Ф. за допомогу і підтримку КВНівського руху нашого міста і регіону.
 
Планета КВН - символ КВНщиків усіх країн!
Переклад в електронний вигляд: Бутенко О.П.

На нашому сайті Ви можете дізнатися більше про Нікопольський КВН:
Дізнатися більше про КВН Ви можете тут:
Обновлено 14.05.2012 17:01
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting