PDF Печать E-mail
Дніпровські плавні - Тваринний світ
06.04.2010 15:54
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія

Малюнок автора

Матеріал надано в авторській редакції

 

Стерлядь (Acipenser ruthenus)
 
Сучасні палеонтологи вважають, що риби з сімейства осетрових мешкали у Дніпрі з дуже давніх  часів. Очевидно ними ласували ще племена кам'яного віку – їх стоянки, які розташовувалися неподалік від річок, а також примітивні кістяні гарпуни і гачки археологи знаходять на території Нікопольського району до цих пір. У 1964 р. під час розкопок одного із скіфських поховань в околицях с. Капулівки вченими серед залишків жертовної їжі були виявлені кістки осетрової риби. У часи Скіфії осетрові риби складали важливу статтю місцевого експорту. Через порти Ольвії і інших міст-держав Північного Причорномор'я вони доставлялися до Греції, а потім і в Римську імперію. У часи Запорозької Січі в дніпровських водах вдосталь водилися наступні види осетрових риб: білуга (іноді до трьох саженів завдовжки), стерлядь (чечуга), декілька видів осетрів.

В кінці XVIII – на початку XIX ст. у наших краях найбільші осетра продавалися за ціною від 2 до 3 рублів, а ікряний осетер, як правило, коштував не більше 40 алтин. Стерлядь (чечуга), пестрюга, молоді осетри і білуги продавалися на сотні за ціною від 3 до 3,5 рублів, а в пізніші часи – від 10 до 12 рублів. Вже до середини ХІХ ст. масовий і не обмежений вилов осетрових призвів до різкого зниження їх чисельності, хоча стерлядь і деякі види осетрів ще вважалися типовими місцевими рибами. У 1892 р. купець ІІ-ї гільдії Нікіфор Драгунцов у листі до свого приятеля з Курська відзначав: «За стерлядью же, пестрюгой и вообще всякою иною рыбою я настоятельно рекомендую тебе ехать в Никополь, ибо она там и разнообразием побогаче, и ценою подешевле. Осетров же я сам только там и покупаю...».

У 1932 р. після будівництва Дніпровської ГЕС осетрові риби втратили більшість своїх звичних місць для нересту, а всього через пару десятиліть споруда гігантського Каховського водосховища з складною системою шлюзів і каналів добила їх остаточно. Останнього осетра в наших водах виловили в 1967 р. За непідтвердженими відомостями, самотня стерлядь (чечуга) ще в 1968, 1969 і навіть в 1972 рр. ще потраплялася місцевим, можливо, найвдачливішим рибалкам.

В наші дні такі назви як стерлядь (чечуга), пестрюга, білуга і т.п. вже ні про що не говорять нащадкам скіфів і запорозьких козаків. Ніби-то ніколи і не було в дніпровських водах таких риб!

Судячи з усього, найпоширенішою рибою із сімейства осетрових у ХІХ – на початку ХХ ст. у наших краях була стерлядь (чечуга). Після громадянської війни в тутешніх водах ще виловлювали чечуг розміром до 1-1,2 м. Тіло цих риб було вкрите 5 рядами кістяних бляшок, між якими розташовувалися дрібні кістяні зерна і пластинки. Рило вони мали подовжене, перед ротом в один ряд розташовувалися 4 вусики, а краї темних плавників були виразно облямовані білими смужками. Нерестилися чечуги в квітні, в місцях із швидкою течією.
 
 
 
Переклад в електронний вигляд: Бутенко О.П.

Дізнатися більше про стерлядь Ви можете тут:

 

 

У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
Обновлено 08.04.2010 13:43
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting