Зараз на сайті

Сейчас 51 гостей онлайн
Besucherzahler singles
счетчик посещений


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
PDF Печать E-mail
Дніпровські плавні - Тваринний світ
08.04.2010 15:16
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія

Малюнок автора

Матеріал надано в авторській редакції
 
 
Заєць-русак (Lepus europaeus)

Заєць-русак, який з'явився кілька років тому на самій околиці Нікополя, став справжнім героєм дня. Несподівано вибігши на жваву автомагістраль, по якій, здавалося, на повній швидкості мчали вантажні фургони і автобус, який слідував до Дніпропетровська, він вдало минув її, на мить затримався біля автозаправки, оглядівся по сторонах і дав дьору. Здивований таким дивом природи водій зупинив автобус, а пасажири, які їхали у ньому, навіть повисовувались у вікна, бажаючи відобразити косого на свої мобільні телефони. Проте його на той час, як мовиться, і слід простигнув. На жаль, такі випадки відбуваються в нашому індустріальному місті все рідше і рідше. Якщо сказати по правді, останнім часом вони стають майже сенсаційними.

Найчастіше на околиці Нікополя в гості забрідають зайці, які живуть в районах, де придорожні посадки межують з широкими колгоспними полями, а також з хащами чагарників і всіляких бур'янів. Не дивлячись на те, що в наших містах заєць зустрічається украй рідко, в дикій природі, на території Нікопольського району, він до цих пір залишається звичайним видом і його чисельність побоювання не викликає. До речі, заєць-русак поки не має спеціального охоронного статусу і не включений в жодний з природоохоронних списків.

У часи Дніпровських плавнів зайці-русаки зустрічалися по всьому Великому Лугу. Особливо багато їх було по долинах малих річок, де були зарості чагарників, очерету і рогозу. Найбільші і найбільш угодовані русаки важили до 6 кг. У будь-який час року забарвлення зайця-русака залишається сріблясто-сірим, трохи жовтувате на грудях і череві. Уздовж його спини був перекинутий красивий і добре помітний «пояс», а зверху на хвості є виразна чорна смужка.

Заєць-русак відправляється на годування вночі, а вдень він зазвичай спить в ямці (ліжці) на лузі або в полі. Вона також служить йому для захисту від вітру. Харчуються русаки всілякою зеленню, гілками і корою. Взимку вони розкопують сніг на озимині, а якщо з якоїсь причини не можуть до неї добратися – відправляються гризти коцюбки на городах і обгризати кору молодих яблунь в садах.

У часи Дніпровських плавнів зайці, які надмірно розплодилися в окремі роки, приносили колгоспним садам дуже велику шкоду. Ворогів у зайця-русака дуже багато: лисиці, вовки, здичавілі і домашні собаки, люди, сови, пугачі, яструби-тетерев'ятники й інші хижаки. Від них він рятується швидко тікаючи – під час гонитви деякі зайці здатні пробігти за одну годину до 70 км., нерідко зупиняючись на бігу, намагаючись побачити ворога.

Ніколи не називайте зайця боягузом! Загальнопоширена думка про крайню боязкість зайця перебільшена і не відповідає дійсності. Погодьтеся, майже будь-яка тварина, піднята собаками або та, яка піддалося нападу сильного великого хижака, часто кидається врозтіч. У записах мисливців, натуралістів і письменників XIX-ХХ ст. я знайшов чи мало розповідей про сміливих і мужніх зайців. Приведу лише деякі з них. Так, П.А. Мантейфель і Н.А. Зворикін показали на прикладах з власної практики, що заєць, переслідуваний яструбом-тетерев’ятником, дотримується не тільки пасивної, але й активної оборони. У своїй статті про русака П.А. Мантейфель повідомляє: «Не раз я бачив, як нападав на зайців гроза всіх птахів і дрібних звірів – яструб-тетерев'ятник. Як мужньо поводився сірий русак, на якого нападав цей яструб посеред чистого поля! Кожного разу в найкритичнішу секунду, коли кігті наздоганяючого хижака готові були встромитися в шию жертви, русак обертався і стрибав назустріч яструбові, завдаючи йому блискавичних ударів і подряпини гострими кігтями передніх лап».

Давно відомо, що зайці не бояться води і здатні перепливати навіть широкі річки. У нарисі Ф. Ісупова «Зайці-герої», надрукованому в кінці XIX ст. у виданні «Природа і полювання», читаємо наступне: «По першій тривозі заєць кущами сповзав непомітно до річки (Десни), спускався у воду і перепливав широку і глибоку річку. Щоб досягти протилежного берега з пункту, де йому зручно було вступати у воду, з мисочка, і де в інших місцях суцільно обривистий берег, а рівно і вибратися на іншому, теж прямовисному березі, заєць повинен був пливти навскоси, проти перебігу швидкої річки, приблизно саженів до ста водного шляху. Заєць пройшов несподівано для мене, спостерігаючого його переправу з берега, швидко і рівно струсився і утік через луги в ліс».

І на закінчення приведу розповідь, записану мною із слів одного з нікопольських старожилів, який полював на зайців у часи Дніпровських плавнів: «Я бачив своїми очима, як собака наздогнав загнаного і, здавалося, вже знесиленого русака. І тут несподівано заєць обернувся, нанісши собаці, який готувався було схопити його, сильний удар передньою лапою. Не розібрав точно в око або в ніс, але мисливський пес голосно завищав від болю, втративши косого із виду. Русак скористався цим і втік через прибережні хащі. Багато років опісля згадуючи про цей випадок, який відбувся в 1952 р., я подумав: «Ось тобі і «трусишка зайка серенький под елочкой скакал».

Розмножується заєць-русак до 4 разів на рік, на протязі з березня до початку жовтня. Вагітність триває 50-51 день. Зайчиха народжує від 2 до 4 (рідше до 6) зайчат. Хоча мати годує їх дуже рідко, іноді навіть один раз за декілька днів, ростуть зайчата дуже швидко. Через тиждень вони починають харчуватися всілякою зеленню, а ще через декілька тижнів – починають самостійне життя.
 

Цікаві факти

 • Раніше зайців відносили до гризунів, але в ХХ столітті біологи виділили їх в окремий загін – зайцеподібні. Представники цього загону відрізняються від гризунів і будовою зубної системи, і розташуванням очей. Зайцеподібні – єдині ссавці, у яких очі розташовуються з боків голови, зовсім як у птахів. Через те зайця в народі і називають «косим».
 • Величезні (до 20 см завдовжки) вуха антилопового зайця допомагають йому понизити температуру тіла, коли він знаходиться в тіні. Артерії подають до вух гарячу кров, і тепло її розсівається в повітрі. Зазвичай заєць повертається мордочкою на північ, звідки віє трохи прохолодніший вітерець.

 
 
Антилоповий заєць

 • Заєць-снігоступ зобов'язаний своєю назвою величезним заднім лапам, які виконують роль снігоступа, коли він мчиться по м'якому снігу. Між пальцями на його лапах відростають довгі волоски, які зігрівають зайця в глибоких снігах. Примітно, що заячі сліди залишають мало запаху для хижаків.

 
 
Заєць-снігоступ

 • Судячи по повідомленнях мандрівників і натуралістів, у ХVIII ст. майже по всьому сучасному півдню України, крім зайців, зустрічалися і дикі кролики (Oryctolagus cuniculus). У ХХ ст. вони ще мешкали в причорноморських районах південно-західної України і в деяких місцях Криму.
 • На Русі та в деяких країнах Західної Європи у часи Середньовіччя заячий хвіст вважався відмітною ознакою відьми. У ту епоху кращим засобом від безпліддя вважалася заяча кров, а при важких пологах жіночі органи змащували заячим жиром.
 • Виконання пісні про зайця на весіллі у багатьох слов'янських народів було пов'язане з обрядом першої шлюбної ночі і визначенням «чесності» нареченої.
 • На Русі матері часто пояснювали дітям, звідки узялися пасхальні яйця, таким чином: «Їх зніс заєць». А на третій день після Великодня ще в XVIII ст. дівчата, які не могли знайти свого судженого, пекли з тіста невеликі фігурки зайців. Вживання трьох таких фігурок в їжу нібито не тільки допомагало знайти довгоочікуваного нареченого, але і зціляло від багатьох жіночих хвороб.
 • Сон про спійманого зайця провіщав жінці вагітність і народження сина. Старовинні сонники тлумачать сни про зайця як близьке одруження, блудодійство або «гріх з дружиною».
 • Зайці навіть залишили свій слід в історії. Згідно Геродоту, вирішальна битва між скіфами і військами персидського царя Дарія не відбулася лише тому, що перед строєм скіфських воїнів несподівано пробіг заєць. Кинувшись переслідувати косого, вони геть забули про персів, чим привели Дарія в крайнє замішання.
 
Зображення зайця на скіфській бляшці з кургану Чортомлик. ІV ст. до н.е.
Нікопольський район
 • Існує також легенда про те, що Олександр Пушкін збирався взяти участь в повстанні декабристів і їхав на Сенатську площу, але дорогу перед каретою, у якій він знаходився, перебіг заєць. Поет, який вірив в прикмети, визнав це поганою ознакою і наказав кучерові повертати назад. Так звичайний заєць змінив долю поета і, можливо, врятував його від смерті у 1825 році.
 • Всі мисливці знають про те, що у зайця дуже тонка шкура. Ця тонкість має для «косого» оборонне значення. Якщо вовк (або інший хижак) хапає його за бік, він виривається, залишаючи в зубах нападаючого шматок шкури. Рана швидко заростає і знов покривається шерстю.
 • Заєць завжди охороняє тих, що зачаїлися в траві зайчат. Дрібних ворогів він сміливо проганяє геть, а великих відволікає від них хитрими маневрами.
 • Дикі кролики, на відміну від зайців, риють в землі нори, де і з'являються на світло кроленята – зовсім маленькі. Без шерсті, сліпі, глухі і ледве здатні повзати. Тільки за два тижні у них потихеньку починають відкриватися очі! А ось зайчата, ледве народившись, вже відразу здатні бігати…


 
 
Фото:  MarekGROM
 
 
 Фото: Rosenzweig
 
 
 Фото: Nic Relton 
 
 
Фото: Andy Rouse 
 
 
 Фото:  Andy Rouse
 
 
 Фото: JC Schou
 

 
 Фото: John Venables
 
 
Ілюстрації:
 1. Петухов Ю.Д., Васильева Н.И. Евразийская империя скифов. - М.: Вече, 2007. - 400 с.
 2. Тайны живой природы. - М.: Россмэн, 1999. - 200 с.
 
Голос зайця-русака:  
 

 
Переклад в електронний вигляд: Бутенко О.П.
Дізнатися більше про зайця-русака Ви можете тут:
 
 
У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
Обновлено 27.12.2010 14:16
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting