Зараз на сайті

Сейчас 60 гостей онлайн
Besucherzahler singles
счетчик посещений


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
PDF Печать E-mail
Дніпровські плавні - Тваринний світ
16.05.2010 04:52
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія

Малюнок автора

Матеріал надано в авторській редакції

 
Курочка  водяна (Gallinula chloropus)


Курочка водяна чудово бігає по землі і навіть по воді, густо заростій болотяною рослинністю, відмінно лазить по гілках кущів, вправно плаває і пірнає. Вона легко піднімається на крило, але летить важко і поволі, часто працюючи крилами. Плаваючи, водяна курочка нахиляє голову в такт рухам і смикає своїм коротким і задертим вгору хвостом. Забарвлення цього птаха темне (майже чорне), підхвістя і смуга на боці – білі, лобова бляшка і дзьоб у основи – червоні, ноги – зеленуваті. Молодий птах відрізняється від дорослого ясно-бурим оперенням. Лобова бляшка у нього відсутня, а дзьоб сірий або сірувато-жовтий. Провівши зиму в теплих краях, водяна курочка прилітає на батьківщину в кінці березня – на початку квітня.

Практично відразу після повернення водяна курочка приступає до споруди досить складного, схожого на кошик гнізда, сплетеного з різної болотяної рослинності. Вона зазвичай споруджує його з листя очерету або листя рогозу, дотримуючись одного вибраного будівельного матеріалу. Гніздо завжди розташовується так, що підібратися до нього можна тільки уплав. Його лоток викладається мокрими листами, які після висихання склеюються, утворюючи гладке вистилання. В кінці травня – на початку червня самка відкладає 6-9 (іноді до 11) яєць, жовтого іржастого кольору, поцяткованих фіолетово-сірими і голубуватими крапками. Висиджують яйця і самка, і самець по черзі. Через 20-21 день з них з'являються пташенята, про яких самка і самець піклуються в рівній мірі – розшукують для них їжу, оберігають від небезпеки  та ін. У південних регіонах нерідко трапляється друга кладка, під час якої вся родина – батьки і обидва виводки – тримаються разом до відльоту в теплі краї.

Харчується водяна курочка комахами, павуками, дрібними молюсками, зеленими пагонами рослин, ягодами. Вона веде скритний спосіб життя, активізуючись у сутінках і вночі. Голос цього птаха можна передати як «Кру-у-ук!» або «Кек-кек!». На зимівлю водяна курочка як  правило відправляється на початку жовтня.

 
Карта місця гніздування курочки водяної у часи Дніпровських плавнів (ХІХ- початок ХХ ст.)

Раніше водяна курочка гніздилася як в Кінських, так і в Базавлукських плавнях. Гніздяться ці птахи на території Нікопольського району і в наші дні – в Марганецьких плавнях, неподалік від села Червоногригоровки та в інших місцях.


Цікаві факти

  • Іноді молоді птахи з першого виводку залишаються при своїх батьках і допомагають їм доглядати за новими пташенятами, беручи на себе роль старших сестер. Молоді водяні курочки не рідко поступають саме так, вигодовуючи пташенят з наступних виводків. Вони також допомагають батькам полагодити гніздо. Можливо, це допомагає молодим водяним курочкам в майбутньому стати дбайливішими батьками, коли у них з'являться власні пташенята.

 
 
 
Фото: Dario Sanches 
 
 
Фото:  Hans Bister
 
 
Фото: John Mosesso, Jr. 
 
 
Фото: Celi Aurora 
 
 
Фото:  Neil Phillips
 
Голос курочки водяної:  


Дізнатися більше про курочку водяну Ви можете тут:
 
 
У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
Обновлено 15.12.2010 16:16
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting