PDF Print E-mail
Business etiquette - Special cases
Thursday, 19 August 2010 04:28
There are no translations available.

Матеріал підготувала:
Стрілецька М.В.
м. Нікополь, Україна
Біографія

Переклад з російської: Стрілецька М.В.

 

Етикет в особливих випадках
 
Діловий сніданок, обід, вечеря
 
Достатньо часто ділові бесіди проходять в неформальній обстановці (кафе, ресторані). Це вимагає вміння поєднувати рішення ділових питань з трапезою. Зазвичай виділяють діловий сніданок, обід, вечерю. Їх об'єднують деякі загальні принципи, застосовні у всіх трьох випадках, зокрема, загальноприйняті правила поведінки за столом. Проте кожна з цих форм ділового спілкування має і свої особливості.
  • Прийом «келих шампанського» або «келих вина» починається опівдні і триває близько години. Цей прийом проходить стоячи. Форма одягу - повсякденний костюм і плаття. На ньому гостям подають шампанське, вино і соки, іноді горілку або віскі; закуска - бутерброди, підсмажені горішки, маленькі тістечка, фрукти.
  • «Діловий сніданок» - найбільш слушний час для зустрічей тих, хто напружено працює протягом дня. Сніданок починається о 12:00.  Тривалість - близько 45 хвилин. Форма одягу - повсякденний костюм і плаття. Перед сніданком зазвичай подають: горілку, джин, віскі, сухе вино, соки. У меню сніданку входять одне-два блюда холодної закуски, одне гаряче рибне блюдо, одне гаряче м'ясне блюдо і десерт. До холодних закусок пропонується горілка, до м'ясних - сухе червоне вино кімнатної температури, до десерту - охолоджене шампанське, до кави і чаю - коньяк і лікер. Після закінчення сніданку подають каву або чай. Не рекомендується для ділової зустрічі чоловіка і жінки.
  • «Чай» проводиться між 16:00 і 18:00. Цей прийом організовують зазвичай жінки. Продовжується він, як правило, 1,5-2 години. Форма одягу - повсякденний костюм і плаття. Під час «чаю» прийнято подавати чай (головний напій), десертні і сухі вина, соки, води, різні солодощі до чаю, кондитерські вироби, бутерброди з ікрою, рибою, сиром, а також фрукти.
  • «Діловий обід», як найбільш урочистий вид прийому починається в проміжку від 19:00 до 21:00 і продовжується 2-2,5 години, при цьому весь час гості проводять за столом. Форма одягу для чоловіків - темний костюм, смокінг або фрак; для жінок - вечірнє плаття. Під час цього прийому подають: холодні закуски, суп, одне гаряче рибне блюдо, одне гаряче м'ясне блюдо, десерт. Після обіду нерідко пропонуються коктейлі і різні аперитиви.
  • «Фуршет» проводиться між 17:00 і 20:00. Тривалість «фуршету» близько двох годин. Цей прийом проходить стоячи. Форма одягу - повсякденний костюм і плаття. Для «фуршету» накривається один закусочний стіл, на який ставлять стопкою тарілки, кладуть вилки і серветки. Пригощання передбачає 12-16 найменувань холодних закусок, кондитерські вироби, фрукти, спиртні напої, соки, мінеральні води. В кінці прийому пропонується морозиво, шампанське або кава.
  • «Коктейль» проводиться так само, як і «фуршет», між 17:00 і 20:00. Єдина відмінність «коктейлю» від «фуршету» в тому, що під час «коктейлю» пригощання подають офіціанти. Форма одягу - повсякденний костюм і плаття.
  • «Обід-фуршет» проводиться, як і звичайний обід, між 19:00 і 21:00. Форма одягу для чоловіків - темний костюм, смокінг або фрак, для жінок - вечірнє плаття. Під час цього прийому різні блюда сервіруються на одному столі. Гості, поклавши собі на тарілку їжу, розсаджуються за невеликі столики, які можуть знаходитися в сусідній кімнаті.
  • «Ділова вечеря» носить більш офіційний характер, ніж сніданок або обід, і по ступеню регламентації наближається до прийому. «Вечеря» починається о 21:00 і пізніше. Тривалість ділової вечері дві години і більш. Форма одягу вказується у запрошенні. Зазвичай, для чоловіків - це темний костюм, смокінг або фрак, для жінок - вечірнє плаття. Під час «вечері» подають: холодні закуски, суп, одне гаряче рибне блюдо, одне гаряче м'ясне блюдо, десерт. Після «вечері» пропонують аперитив.
При ухваленні рішення організувати (прийняти запрошення) діловий сніданок, обід або вечерю необхідно обдумати свої завдання і з'ясувати, чи буде більш невимушена атмосфера застіл’я сприяти їх рішенню. Можливо, ці питання легше вирішити в установі або по телефону.

Кожна зустріч, пов'язана з застіл’ям, може відняти від однієї до трьох годин, а відноситися до свого і чужого часу потрібно вкрай шанобливо.

Місце зустрічі. При виборі місця зустрічі необхідно проявити вихованість і такт. Коли ви зацікавлені в бесіді, можна підкреслити свою пошану до людини, призначивши місце зустрічі ближче до місця його роботи. Рівень ресторану повинен відповідати положенню, яке займають запрошені вами люди.

Організація.
Необхідно строго дотримувати наперед узгоджені домовленості про місце, час і склад учасників зустрічі (хто, де і коли зустрічатиметься). Тільки при необхідності можна вносити зміни до наперед затвердженого плану. Так, якщо ви маєте намір зустрітися з кимось віч-на-віч за сніданком, а запрошений телефонує вам і оголошує, що він має намір з'явитися зі своїм секретарем і кимось ще, ви повинні вирішити, чи відповідає зустріч в подібному складі вашим інтересам і чи потрібно ії дійсно проводити.

Розсадження за столом. Якщо зроблено попереднє замовлення, то по правилам хорошого тону треба дочекатися, поки зберуться всі запрошені і лише тоді усаджуватися за стіл. Якщо вам треба буде розкласти папери, а ви зустрічаєтеся лише з однією людиною, треба сісти за столик на четверо, а не на двох. В цьому випадку будуть вагомі причини запропонувати людині сісти праворуч від вас, а не навпроти.

Оплата. Сплатити рахунок повинен або той, хто першим запропонував зустрітися, або той, хто займає вище положення. Якщо ситуація може мінливо тлумачитися як спроба завоювати чиєсь особливе розташування, слід запропонувати, щоб кожен платив за себе. Це особливо актуально для представників засобів масової інформації і державних службовців всіх рівнів: сніданок журналіста або чиновника за чужий рахунок можуть визнати спробою вплинути на пресу або проявом корумпованості органів державної влади. Проте найбільш загальним підходом все ж таки буде такий - той, хто запросив, бере всі витрати на себе.

Подяка. Після ділового сніданку, обіду або вечері прийнято, щонайменше, подякувати тому, хто запросив вас. Доречнішою, проте, буде подячна записка, хоча цим елементом в ділових відносинах часто нехтують.


Етикет спілкування за столом
 
Поведінка в ресторані має ряд специфічних особливостей.

Наприклад, якщо ви йдете в ресторан, і рішення це виникло спонтанно, то чоловік знаходить вільні місця. Якщо ж зустріч була призначена наперед, то чоловік повинен прийти небагато раніше за жінку, роздягтися в гардеробі і дізнатися у офіціанта, де знаходиться замовлений столик. Все це необхідно робити до приходу запрошеної пані. Після цього ви зустрічаєте жінку, допомагаєте їй роздягтися і проводжаєте в зал.

Зазвичай перед входом в зал відвідувачі оглядають себе в дзеркало.

Перед дзеркалом можна тільки поправити зачіску, одяг - це стосується і чоловіків і жінок. Дефекти одягу і зачіски усуваються в туалеті.

У зал ресторану першим входить чоловік, а його супутниця слідує за ним. Якщо ж першою в зал увійшла жінка, то по дорозі до столика чоловік небагато випереджає її, показує місця і допомагає зайняти найзручніше місце.

Найбільш зручними місцями зазвичай вважаються: біля стіни - лицем до залу, в середині залу - лицем до входу.

Чоловік сідає після того, як сіла пані.

Не варто сідати за столик до знайомих, якщо вони першими вас не запросять. Подякуйте знайомих за запрошення і сідайте за інший столик.

Якщо ви підсаджуєтеся за столик до людей, яких не знаєте, то знайомитися не обов'язково. Необхідно лише привітатися і побажати смачного.

Меню чоловік повинен запропонувати жінці або прочитати сам. Якщо ви прийшли в ресторан з компанією, то читає хтось один, а замовляє кожен індивідуально.

Не варто голосно звати офіціанта, стукати вилкою, ложкою або ножем по келиху, викрикувати що-небудь. Краще всього дочекатися, коли офіціант буде поблизу від вас, і жестом показати, що він вам потрібний.

Сидячи за столиком не можна причісуватися, насвистувати, співати. Не потрібно грати предметами, які потрапили під руку.

Вважається нетактовним переговорюватися з тими людьми, які сидять за сусіднім столиком. Якщо виникла необхідність обговорити що-небудь з цими людьми, то краще всього на пару хвилин підсісти до них. Якщо мимо вашого столика проходять знайомі, то їх потрібно вітати, не встаючи з місця. Встати потрібно, якщо зав'язалася розмова.

Не треба читати в ресторані нічого, окрім меню.

Якщо ви прийшли зі супутницею, і якщо стіл великий, жінку слід посадити праворуч від себе, якщо стіл маленький, то навпроти.

У великій компанії розсаджуватися слід з урахуванням круга інтересів і віку (за умови, що це не банкет).

Якщо ви прийшли в компанії, але без супутниці, то приділяйте увагу жінці, яка сидить праворуч від вас. На танець можна запрошувати всіх жінок. Якщо ви запрошуєте на танець незнайому жінку, не варто бути нав'язливим і запрошувати її на танець більше двох разів.

Під час танців не можна палити. Розмовляти бажано, але не обов'язково. У випадку, якщо жінка знаходиться в ресторані зі своїм супутником, необхідно запитати у нього дозволу запросити пані на танець.

Покинути ресторан першим зазвичай пропонує ініціатор зустрічі.

 

На офіційному прийомі
 
Прийом вважається офіційним, якщо запрошеними є виключно офіційні посадові особи.
  • Чоловіки присутні на прийомі без дружин, а запрошені жінки через займане ними офіційне положення - без чоловіків.
  • Сніданок, на який чоловіки запрошуються з дружинами, вважається неофіційним незалежно від числа запрошених.
  • Обіди, на які запрошуються дружини відділів дипломатичних представництв, розглядаються як офіційні, оскільки дружини розділяють зі своїми чоловіками офіційне положення.
  • Офіційне запрошення відрізняється формою від неофіційного. На офіційному запрошенні указується титул (ранг) запрошуваного без згадки його імені і імені його дружини. У тексті запрошення вживається форма "має честь запросити". Якщо в запрошенні на офіційний прийом вказується вечірня форма одягу, то можуть бути надіті ордени.
  • Присутнім на офіційному прийомі, треба дотримуватися наступних правил:
  • Надавати відповідну увагу всім офіційним посадовим особам.
  • Надавати належну увагу всім знатним персонам, що не належать до офіційних представників.
  • До кожного присутнього слід звертатися, називаючи його звання або титул.

 

Театр, кіно
 
Ви зібралися в театр або на концерт. Прийдіть туди наперед, оскільки буде потрібно якийсь час, щоб здати верхній одяг в гардероб, привести себе в порядок і знайти місця.

Якщо ви прийшли з жінкою, в гардеробі ви повинні допомогти їй зняти пальто і взяти номерки.

У театральний, концертний або кінозал чоловік входить першим. При виході із залу чоловік поступається дорогою пані. Якщо виходять дві пари, першим йде чоловік, потім дві пані і за ними другий чоловік. Розсаджуються так само: жінки посередині, чоловіки - по краях.

Якщо ви знаєте, що ваші місця в середині ряду, постарайтеся сісти наперед, не чекаючи останнього дзвінка, щоб не турбувати інших глядачів. Якщо ви все-таки прийшли, коли всі вже сидять на місцях, треба ввічливо попросити пропустити вас. Якщо потривожили вас, не робіть незадоволене обличчя і не висловлюйтеся в адресу тих, хто запізнився. Ви не повинні чекати, поки у вас попросять дозволу пройти, а встати наперед, помітивши тих, хто йде по вузькому проходу. Ввічливим людям, які встали, щоб пропустити вас, неодмінно подякуйте.

Проходити до свого місця потрібно лицем до людей, які сидять. Жінка проходить першою, але сідає праворуч від партнера. Чоловік допомагає сісти своїй супутниці, притримуючи відкидне сидіння крісла, і лише тоді сідає сам.

Встаючи і сідаючи, прагніть не шуміти. Сидіння крісла треба опускати безшумно. Встаючи, притримуйте його рукою, щоб воно не ударилося об спинку крісла. Займати обидва підлокітники неввічливо, оскільки ваш сусід може теж захотіти опертися ліктем. Не слід спиратися на спинку переднього крісла або упиратися в неї ногами.

Програму і бінокль краще придбати самим, а не позичати у сусіда. Театральний бінокль передбачений для того, щоб дивитися на сцену. Не розглядайте в нього глядачів в залі. Якщо ваші місця на балконі, не кладіть на бар'єр балкона біноклі, сумочки, програмки або інші предмети - їх потрібно тримати на колінах.

Якщо ви побачили вільне місце, яке зручніше за ваше, не займайте його, оскільки власник місця може просто запізнюватися. Якщо ви трохи запізнилися, то увійдіть до залу тихо, встаньте біля дверей або сядьте безшумно на найближче вільне крісло. Зазвичай тих, хто запізнився направляють на балкон.

Зустрівши в театрі старого знайомого або подругу, яких не бачили багато років, не варто голосно окликати їх, вітатися, перекидатися репліками. Не прийнято виходити з ряду, щоб поздороватися з кимось, потерпіть до антракту.

Після початку спектаклю або фільму потрібно припинити всі розмови. Перервану розмову можна продовжити в перерві або після спектаклю. Під час вистави не слід розмовляти або коментувати дії, які відбуваються на сцені. Навіть якщо спектакль виявився нецікавим, ви повинні сидіти мовчки або покинути зал, бажано під час перерви. Під час спектаклю прагніть не заважати своїм сусідам. Не барабаньте пальцями, не відбивайте такт ногою, не підспівуйте, не клацайте замком сумочки, не шарудіть цукерковими папірцями або програмою.

Якщо ви відмітили, що актор помилився, не висловлюйте своє обурення вголос. Непристойно супроводжувати аплодисменти вигуками і тупотом. Щирі аплодисменти - краща подяка акторам.

Під час антракту, не роздивляйтеся тих, хто прогулюється у фойє.

Якщо ви прийшли в театр з супутницею, не залишайте її надовго одну. Не робить цього і жінка.

Непристойно їсти у фойє і в залі - краще сходити в буфет. У буфеті поклопочіться про свою супутницю і принесіть для неї те, що вона замовить.

У театрі і на концерті дотримуються всіх основних правил хорошого тону, прийнятих в суспільних місцях: будьте люб'язні і попереджувальні з оточуючими. Не біжіть через дві сходинки в буфет, а тим більше не вибігайте із залу до антракту, щоб зайняти чергу. Небажано спізнюватися і після антракту - якщо не встигли пройти на своє місце до підняття завіси, сядьте на будь-яке вільне місце або поверніться до виходу, не заважаючи іншим.

У наш час при відвідинах театру або концерту одяг не має великого значення. У кінотеатрі зазвичай не знімають верхній одяг. У теплу пору року можна піти в повсякденному одязі. Правда, якщо ви йдете на прем'єру фільму і тим більше, якщо вас запросили, надіньте нарядне плаття (костюм). Добре, якщо у вас є час переодягнутися перед спектаклем або концертом. Тоді для чоловіка бажаний темний костюм, світла сорочка з краваткою, а для жінки - нарядне плаття. Жінці в цьому випадку підійде невелика шкіряна або спеціальна театральна сумочка.

Звичайно, ніхто вас не зупинить, якщо ви прийдете в театр в джинсах, спортивній майці і сандалетах босоніж, але це буде неповагою не тільки по відношенню до акторів, але і до оточуючих.

Уникайте міцних парфумів.

У кіно ми буваємо значно частіше, ніж у театрі. І не дивлячись на те, що обстановка в кінотеатрі демократичніша і менш урочистіша, при відвідинах кінотеатру слід керуватися тими ж правилами.

 
Як і що подарувати

Жодна людина не залишається байдужою при отриманні подарунка. Якщо навіть ви не любите отримувати подарунки, ви напевно любите їх дарувати.

З раннього дитинства в людині треба виховати бажання робити подарунки. Дитина повинна навчитися не тільки приймати, але і віддавати, навчитися вибирати і дарувати. У подарунку виявляється смак, фантазія, винахідливість, такт дарувальника і головне - його увага до іншої людини.

Подарунок часто має чисто символічне значення. Це своєрідна форма виразу відчуттів. Невеликий знак уваги, скромний подарунок, зроблений з любов'ю, може знайти величезну цінність для того, кому він піднесений.

Ціна подарунка повинна відповідати матеріальним можливостям того, хто дарує. Щедрість не по кишені так само безглузда, як і скупість при відомих оточуючим значних можливостях. Тут знову ж таки на допомогу повинне прийти відчуття такту. Нерідко спроможна людина ставить дорогими подарунками іншу людину в ніякове положення, примушуючи його відчувати «себе зобов'язаним».

Подарунки повинні відповідати можливостям, потребам, характеру, смаку, інтересам і способу життя тих, кому вони призначені. Якщо це можливо, то краще делікатно з'ясувати, що хотів би отримати той, кому збираються робити подарунок. При врученні подарунка не варто довго розповідати, з яким трудом він був куплений або придбаний. Навіть якщо ви об'їздили все місто у пошуках потрібної речі, не повідомляйте про це. І вже звичайно ніколи не кажіть про ціну подарунка, цим ви тільки підкреслите вашу невихованість.

Всі подарунки, окрім квітів, слід вручати в упакованому вигляді, відразу після привітання.

Фрази, які несуть в собі особливе емоційне забарвлення і відображають відчуття того, хто вітає, можуть бути наступними:
  • Вітаю вас (тебе) від щирого серця!
  • Сердечно вітаю вас (тебе)!
  • Гаряче вітаю вас (тебе)!
У офіційній обстановці вживають фрази:
  • Дозвольте привітати вас...
  • Прийміть мої привітання...
  • Прийміть мої найщиріші привітання.
  • Від імені (кого, чого) дозвольте вас привітати з...
При врученні подарунка багато хто засмучується і не знає, що сказати. В цьому випадку можна скористатися стандартними виразами:
  • Я хочу подарувати вам (тобі)...
  • Дарую вам (тобі)... з нагоди вашого (твого) дня народження (Нового року, 8 Березня і так далі).
У неофіційній обстановці доречні фрази типу:
  • Ось тобі наш (мій) подарунок.
  • Це вам (тобі) наш (мій) подарунок.
  • Це вам (тобі) від нас (мене).
У офіційній обстановці:
  • Дозвольте вручити вам подарунок.
  • Прийміть наш (мій) скромний подарунок.
Приймати подарунок теж потрібно достатньо тактовно. Якщо подарунок вручають особисто, то його відразу ж треба розпакувати, при цьому подякувати тому, хто подарував. Неввічливо відкласти подарунок убік, не поглянувши на нього.

Подарунок - це завжди знак уваги, тому важливо не тільки подякувати за нього, але і підкреслити, що ви хотіли саме цю річ (книгу, парфуми, плаття і тому подібне), і що ця річ вам дуже подобається.

Якщо подарунок зроблений своїми руками, треба подякувати двічі.

Коли дарують цукерки, фрукти, сигарети, то ними прийнято пригощати всіх присутніх.

Якщо подарунок вам не сподобався, не варто вголос виражати своє незадоволення, все одно треба тепло подякувати того, хто зробив подарунок.

Чек з каси віддають в тому випадку, якщо річ продана з гарантією і її можна у разі потреби обміняти.

Якщо подарунок був посланий поштою або переданий через третю особу, необхідно подякувати тому, хто дарує, пославши йому короткий лист, листівку або зателефонувавши по телефону. Це треба зробити протягом двох-трьох днів після отримання подарунка.

Відмовитися від подарунка можна лише тоді, коли він настільки цінний, що примушує вас відчувати себе боржником, або коли він порушує правила хорошого тону. В цьому випадку ви повинні подякувати за увагу і мотивувати свою відмову.

Отримувати подарунки від дітей удвічі приємно, особливо, якщо вони зроблені своїми руками. Милі карлючки дитини приводять в захоплення навіть абсолютно сторонню людину, що вже говорити про мам, тат, бабусь і дідусів. Якщо ви отримаєте такий подарунок, обов'язково висловіть своє захоплення вмінням і увагою дитини і подякуйте їй.

Своїм близьким робити подарунки легше, тому що відомо, в чому вони мають потребу і що принесе їм найбільшу радість.

Членам сім'ї можна дарувати будь-які подарунки, починаючи від квітів і закінчуючи автомобілями.

Предмети домашнього вжитку - це подарунок, який завжди приймається з радістю. Звичайно, якщо перед цим ви тактовно поцікавилися і врахували смаки і побажання господарів.

 
Ділові подарунки

Ділові подарунки роблять з метою встановлення контакту, створення атмосфери доброзичливості. Їх не слід розцінювати як підкуп, але як один із способів показати своє хороше відношення.

Згідно вимогам ділового етикету, при першій зустрічі спочатку роблять подарунки господарі. Якщо у вашу фірму приїхали зарубіжні партнери, то ви на знак пошани обов'язково повинні піднести їм скромні сувеніри. При подальшій співпраці подарунки з обох боків обов'язкові.

Діловий подарунок повинен бути недорогим. Навіть, якщо ви працюєте в процвітаючій фірмі, дорогих подарунків не слід робити ні гостям, ні товаришам по службі. Інакше своїм подарунком ви поставите їх в ніякове положення.

Для ділового подарунка підходять: авторучки, калькулятор, брелок для ключів, набір дрібного канцелярського приладдя, ножі для паперу і так далі.

Квіти можна дарувати у будь-якому випадку.

В урочистіших випадках, таких, як день народження, 8 Березня, вихід на пенсію, можна подарувати годинник, портфель, папку та і інше.

Діловими подарунками не можуть бути капелюхи, сорочки, шкарпетки і тому подібне. Виняток становлять краватки, шарфи і хустки.

До вибору подарунка необхідно віднестися серйозно. Головне при цьому врахувати смаки і інтереси людини, якій призначений подарунок. Він повинен відповідати його роду занять і специфіці роботи.

Красива упаковка подарунка - важлива деталь, оскільки вона створює перше враження про подарунок.

Під час ділового візиту в іншу країну доречно дарувати сувеніри, які відображають традиції, культуру вашої батьківщини. Це можуть бути невеликі скульптури, гравюри, настінні тарілки і тому подібне. При тривалій співпраці як подарунки можуть бути піднесені спиртні напої, солодощі, курильне приладдя, вироби з шкіри, скла, кераміки і металу.

Із спиртними напоями треба бути украй уважним. Напій, який ви хочете подарувати якій-небудь людині, повинен входити до числа його улюблених напоїв.

Ніколи не даруйте вживаних речей, виняток становлять антикваріат і коштовності.


Взято:
www.azps.ru
www.passion.ru 
 

На нашому сайті Ви можете дізнатися більше про діловий етикет:
 
 
Last Updated on Thursday, 16 September 2010 16:01
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting