There are no translations available.
Зубкова С.О.
поетеса
м. Нікополь, Україна
Поезія козацького края
(Патріотичні вірші)
Святослав
Світивсь усмішкою лукаво, А синь очей неначе жар, Пшеничні вуса з вітром грали, Й розмовою за душу брав. Князь Святослав – жіноча згуба! Хто перед воїном встояв? Любив жінок, дітей голубив І рідну землю захищав. Боги більш нам не дарували Князів, як воїн – Святослав, Він боронив свій Рід й державу, Й коріння рідне шанував... Він повернеться ще в Вкраїну, Рід за собою поведе, Не дасть стояти на колінах, І поважать навчить себе!
1999 р.
І воскресне
Темна ніч за вікном, серце мучить тривога, Чи прийде світлий день для Вкраїни-Русі... Заростає травою звитяжна дорога, Де водив Гордий Князь славні бої свої... Розтерзали Русі добру й лагідну душу, Затоптали в багно славу гордих синів, Захищали життям вони море і сушу – Хитрий ворог зробив з них покірних рабів. Повертайсь, Святославе, не сила чекати, Підніми із колін понівечений Рід, Розбуди гордий дух і звитягу, мій брате, Прожени з України лукавий набрід – І воскресне народ мій, піснями багатий, Бо робота і пісня є сутність його, Рідний звичай поверне в оновлену хату, – Чорні чари спадуть із народу мого!
2000 р.
Шануй
Твоя Батьківщина: зелені ліси, Безкраї степи, бистрі ріки, Широкий Дніпро, солов’їв голоси І люди душею великі... Солодким шматочком із віку була Земля твоя, щедра й багата... – Хозари і турки, татарська орда, «Обійми найстаршого брата»... За прагнення волі, вбивали твій Рід, Ділили всіма кольорами, Гноїли по тюрмах, та вижив нарід – Бо віра була завжди з нами. Свобода нарешті у край наш прийшла Жадана і гнана віками – Шануй її, сину, щоб нова «орда» її не вдягла у кайдани!..
2004 р.
Наш рід
Наш рід іде з Трипільської культури, Від Києва і Хортиці й Дніпра, Від писанки, веснянок і бандури, Від Лесі, від Тараса, від Франка... Криниця чиста – наша рідна мова, Чарівна пісня, лагідна душа, Високе небо, зірка вечорова, І Русь-Вкраїна – Богом нам дана! Дніпро те зна, знають ліси в Карпатах, Січ Запорізька й трави степові, Що Отчий край ми вмієм захищати, Наш гордий Князь казав: «Іду на ви!» Ми давній Рід, ми мали «Велес-книгу,» Писемність і культуру Древніх Вед, Ми перші стали засівати ниву, І щедро вчили цьому цілий світ... Крокуйте гордо у житті, нащадки, Без користі любіть, без нагород, І захищайте, завжди захищайте, Свою культуру, землю і народ!
2002 р.
Мій рідний край
Живу я у краю, де трави в росах, Де ліс зелений в далі голубій – Тут святості землі нога торкнулась боса, Тут вперше чула клекіт журавлів... Тут із легенд герої оживають, І Світлий Князь-Хоробрий виступа – Пісні народу пам’ять зберігають Про гордих козаків і вояків УПА. Тут степ широкий, море синє-синє, Високі гори, небо голубе, Жита по пояс, квіти на калині – Мій рідний край, як я люблю тебе!
2.000 р.
Пам'ять героїв
Як журавлі у вирій відлітають, Чому тривожить крик прощальний нас?.. Немов на них чекати тут благають, І зустрічати у весняний час... Нам душу крає туга журавлинна, З очей сльоза непрошена спада – Чому кричить, чом стогне птаха дивна, Коли наш край на зиму покида?.. Герої то, невизнані герої, Що гинули в страшнім вогні боїв, Не залишили край, землі святої – Вселились в птахів, в рідних журавлів... Тому їх смуток завжди душу крає, Що тяжко їм цю землю залишить... – Вони Святі, хоч не пішли до Раю – Птахами в Україні стали жить... Це Гонта, Залізняк, Іван Мазепа, Степан Бандера, вояки УПА, Князь Святослав, дівчата всіх ГУЛАГІВ – Їм наша вдячна память на віка...
2004 р.
Рушник
«Рідна мати моя», хто цю пісню не чув, Той не жив в Україні напевно... Не страждав, не кохав і в розлуці не був, І від неньки рушник не одержав... Вишивали рушник рідні руки матусь, В кожен хрестик всю душу вкладали: Чорний хрестик – журба, в чужині прихилюсь… А червоний... – Чи ж ви не кохали?.. Тож рушник ОБЕРІГ – він синів береже, І родину, і матір єдину – Береже наш народ, і століттями вже, Зберігає нам Рідну Вкраїну!..
2003 р.
День народження поета
Сьогодні День народження поета, Його на землю нашу Бог послав... В тяжкі часи писав він і в куплетах – Будить «хиренну волю» закликав... «Брати, казав, порвіть тяжкі кайдани, Громадою обух сокир сталіть» – Почули врешті, вийшли на майдани... Крізь страх, крізь морок пройдених століть... І цілий світ спостерігав за нами, Як із колін Вкраїна підвелась – Був серед нас на сонячнім майдані, Радів за нас поет-пророк Тарас... Пройдуть віки, але нізащо в світі, Ніколи не погасне Світоч наш... Допоки в синім небі сонце світить – В душі нащадків – житиме Тарас!..
2004 р.
Наші корені тут…
Щовесни зацвітають над Дніпром білі вишні, А в козацькій столиці найпишніші сади, В нас меди найсолодші і дівчата найкращі, Найхоробріші хлопці, наймудріші діли... Береже наше місто, береже рідне поле Запорізької волі всі клейноди святі, Бо колись рідне місто розтривожену волю, І Сірка і Богдана повело у світи... Підростають у краї молоді козачата, Вони славу козацьку пронесуть з роїду в рід, Пам’ятають героїв і стоять брат за брата, І в історії новій ще залишать свій слід. Бо тече в наших жилах кров козацька гаряча, Що дали нам у спадок наші горді батьки... – Наші корені тут! І ніколи, й нізащо – Не дадуть всохнуть їм молоді козаки!
2006 р.
Незалежність
Жертовник твій ми омивали кровю, Життя синів найкращих дарували, Хранили тебе в душах і з любовю В піснях, в легендах, в мріях зберігали... Ти йшла через «Валуївські укази» ГУЛАГИ, тюрми, брехні, забобони, Безправя, лицемірство і відрази, Голодомор і різні заборони... Ти повернулась знову в Україну Омріяна, оспівана віками, Стоятимем за тебе до загину – Не будем на своїй землі рабами!
2005 р.
* * *
Я душею люблю Україну: Тихий степ і шумливі ліси, Чорне море і синії гори, Сміх дітей і пташок голоси... Мову нашу у світі найкращу, Ніжну мову, як спів солов’я, Вдачу щиру і душу незламну – Україно, ти мати моя! Подивись на поля, де колосся Тихо шепче, від вітру шумить, На зелені ліси, переліски, На дубка, що край лісу стоїть... Поетична і щедра природа; Гарні, ніжні, чарівні жінки... Козаки войовничі і мужні, Чорнобриві сини – малюки... Небеса в нас найвищі у світі, Зорі в небі неначе міраж, У нас сонце ласкаве як мати, А земля... хоч на хліб її маж! Воду нашу ти пий – не нап’єшся, А повітря... неначе бальзам, Україно, дари твої щедрі – Я за тебе і душу віддам!..
1999 р.
Розмова
Раз у розмові літня жінка про Дніпро згадала... Її очі заблищали, як розповідала: «Така краса колись була тут, того не мав і Рай – Ревли пороги під водою і грав веселий водограй... Коса піщана розділяла собою береги, А верби воду цілували, від спеки берегли, Вода – пречиста і цілюща (з човна ковшом черпали) А плавні... звір і риба й птиця – усього вдосталь мали Тут гордий й мудрий жив народ, любив і труд і свято... Щасливі і старі й малі, дітей росло багато, Звучала рідна мова скрізь, бо іншу не вживали, А вечорами над Дніпром про три верби співали... А потім все змінилось враз... людей всіх відселили, А їх хати й сади вишневі водою затопили – І вже немає тут порогів, посохла берегом верба... Стоїть багно гниле-зелене на місці рідного Дніпра»... Сльоза з очей її побігла, немов свята вода Дніпра – Як не шануємо природу, не діждемо добра...
1999 р.
Скажи, мій батьку
Згадай лиш, Дніпре, – предки наші По берегах твоїх жили... Наш край за Рай земний вважали... Природу свято берегли... Казали древні, Бористене, Народи, що цю воду п’ють ... Життю і Родові радіють – І довго на землі живуть!.. Ті все благі часи змінились... І зайди у наш край прийшли – У людях віру в рідне вбили, А Рай на небі нам знайшли... Тепер води вже не нап’єшся Черпнувши ковшиком з човна, Розумні ж кажуть, що п’ємо ми – Коктейль ...із хімії й лайна! Скажи, наш батьку, які ліки Потрібні, щоб тобі ожить?.. І щоб ти зміг на повну силу – Народу нашому служить?..
Ніч на хортиці…
В ніч на Купала я... на Хортиці була… Святкове вогнище палало... В ту ніч, наснилося мені... – Чудес і див чимало... Був Святослав, наш витязь там, І Бог вітрів, там трави пестив... А сивий батько наш, Дніпро – Вирами воду креслив... Там хлопці з Мавками всю ніч, Навкруг багаття танцювали... А козаки, далеких літ... Історії розповідали... Про вольний дух і гордий норов... Про доброту і про любов... Що за Вітчизну, за Вкраїну – Свою пролить готові кров... Питали ще... який нащадок, Тепер на цій землі живе? Чи любить волю? Чи у спадок Любов до краю теж взяли?.. І я сказала їм, щоб знали, Що вільна матінка моя... І що сини за її Волю – Життя складуть до вівтаря... Всі мовчки слухали... сиділи, А після мовили мені: «Перед нащадками такими – Схиляєм голови свої!!!»
2000 р.
Розмова в автобусі, або російська душа…
До Запоріжжя автобус від’їхав, Поряд зі мною сидів чоловік – Чисто російською розповідь стиха, Він розпочав – за дорогу не стих: Що воював, знімав міни на греблі... І не шкодує, що тут залишивсь... Гарно тут жити...онуки окрепли... – Тільки шкода, що Союз розваливсь... Як тепер жить? (це нам добра наука!) – Родичі там... ( НАВІТЬ СЕРЦЕ БОЛИТЬ)… Чом не зробить, як підказував Жуков – Від Українців... Вкраїну звільнить!... В цьому вся сутність «найстаршого брата» - Спершу попроситься в хату чужу... Потім почне хазяїв виживати – Бачте сподобалось жить тут йому!...
9 травня 2002 р.
Глибока криниця
Глибока криниця... моя рідна мова – Черпай все життя, невичерпна вона... Є стільки відтінків у кожного слова – Піднімуть до хмар... і опустять до дна... Найперші, колись, наші пращури давні На мові своїй розмовляти могли... Бо знали вони – Божі діти ми славні... Знаннями і досвідом горді були! Багато є змін, і ті зміни не прості: Найперше, як сонце, КОЛЕСО було, А потім КОМГІЮТЕР і ЗОРЯНИЙ ПРОСТІР... І все це, із краю мого проросло... Я є Українка – і горда від того, Що наша земля для народів дала Все перше у світі – дала Першу мову... Й колискою Білої раси була!..
2003 р.
Пісня про виговського
Як на Україну цар кінноту кинув... Все Лівобережжя – знищили кати... Молодь мого краю гнали на чужину, У боях керівних – бились козаки... Дикою ордою Москалі скакали, Нищили й палили села і міста... Лише Конотопці ворога тримали – За Рід наш, за Волю стали – до кінця... Та таки діждали жадану підмогу, То Гетьман Виговський вояків привів, Заманив у пастку кінноту ворожу І порубав там – сто тисяч Москалів!.. Гетьманів відважних Україна знає, Тих, хто свою землю вдало боронив, У піснях, легендах в душах зберігаєм – Память про хоробрих й мужніх козаків!..
Київська русь
Із давніх – давен Русь у світі була. Багата, і сильна, і славна... Велика держава – сягала вона Кубані й Угорщини здавна... Але московити підступно взяли Свободу її, давню славу... Забрали історію нашу собі – Коріння і назву забрали. Тепер «Малороси», «Вкраїнці», «Хохли»… Так нас «брати старші» назвали... Рабами робили і вбити могли – Та ми із руїн воскресали... Свобода нарешті народу прийшла, Та правди нам й нині не кажуть... Ким Київська Русь в дні минулі була – «Манкурти убогі» ще правлять... Та вже оживає наш давній народ, І память, й душа оживає... Проснеться і гордість, бо будить нас Бог... Синів в усім світі шукає. В Америці, в Індії – скрізь по землі... Вкраїнці розселені всюди... В Сибіру й Кубані є горді сини... І свято єднання ще буде! Обнімемось, браття, – у нас одна кров... Забудем лихую годину... Нас всіх обєднає братерська любов В велику і горду родину!!!
2004 р.
Вітання
Вернувсь в Україну з далеку, Покинув місто на Неві, Бо кликали крилом лелеки... Й козацькі корені твої... Немає краще України: Карпати сині і ліси... Дніпро, степи, святі могили… І слава древньої Руси. Синів Вітчизна зустрічає: Любовю, радістю, добром... Козак прибув! – Тебе вітає Козацьке місто над Дніпром!
Сон…
Сниться сон мені – козаки (Молодий і старший) – Просяться до мене в хату Переночувати. Запросила їх до столу, Сим – тим пригостила... І з старішим... аж до ранку, Я проговорила... А козак був: пишні вуса, Вишиванка біла... І червоні шаровари – Не козак – картина!... Казав зна Богдан про мене, Кланяється низько... і хоче знать про козаків, Що мешкають близько. Я ж відверта і проста, І не дипломатка... То й сказала, як москаль вчив – Лише «правду матку». Козаки на вас не схожі... Шаровар й не знають, Оселедців вже не носять, Пістолів не мають... Всі вдягнулись в уніформу, У напіввійськову... Молоді є, й підтоптані, А які толкові!.. Папу Римського недавно В козаки призвали... Щоб у світі всі почули, І щоб шанували... Чорномирдін – козаком став... (чи москаль, чи турок...) – Сам казав, що не чекав Такий подарунок!.. І жінок приймати стали Під свою покрову... Алу Малу вже взяли Й Раю Кисельову... Та не в прості козаки... В генерали зразу, А навіщо там жінки, Не збагнеш відразу... Бо ж удома всі живуть, Владу поважають... То й в похід іти не треба – Вдома дружин мають?.. А говорять...любо слухать... (Ото дипломати!) – «Наш народ нема від кого Тепер захищати... Бо свобода в Україні!..» Лиш один писака... Написав – «народ бідує» Згинув десь... бідака... Почесав козак за вухом: «Невтішні новини»... Я ж сказати йому встигла... Менше половини. «Дякуютобі за правду, Я її ціную... Давай тебе на прощання, Сестро поцілую...» Я такого поцілунку... Все життя чекала, Котрий день себе картаю – Чом так рано встала!..
2001 р.
До дня Нікополя
Рідне місто, я щиро вітаю І тебе й твоїх гордих синів – Ти столиця козацького краю, Місце грізних козацьких боїв... Тут Дніпрові ревіли пороги, І Богдан колись Гетьманом став... І на «чайках» в далекі дороги Йшли сини, щоб народ волю мав! Горді діти твої не корились, Били турків, ляхів, москалів.. За свободу, за рід – мужньо бились... Жовто – синій наш стяг майорів! Все пізнали: і голод й розруху... Піднімали заводи з руїн, Будувались, долали посуху – Були прикладом дітям своїм! Та нарешті діждалися волі... Щастя й радість теж прийдуть в наш край… Рідне місто, геройської долі – Подвиг мужніх синів памятай!
2002 р.
Рідна пісне!
Рідна пісне, ти мого народу душа... Його мудрість, і гордість, і сила! Від негод берегла, і у бій нас вела, І сміятись, і плакать навчила... Ти плекала у душах надію людей, Піднімала на подвиг за волю, Пронесла рідну мову крізь морок ночей – Наче прапор, крізь гніт і сваволю... Убивали тебе і пани, і царі... Але ти з неживих воскресала... Ти з народом завжди, у добрі, і у злі – Недаремно народною стала.
Це твоє!..
І усе тут твоє, це твоя Батьківщина: І пшениці поля, і вишневі сади. І ліси, і степи, і прадавні могили – Де б не був, а завжди повертайся сюди! Стільки в світі країн є – багатих і сильних... Десь знайшов ти надійний притулок собі, А лиш тут, в цих степах, і під небом цим синім – Твоя Доля дала народитись тобі. Є у інших народів земля предковічна... А твоя лише тут, в Подніпровім краю... Її Бог дарував назавжди нам, навічно - То ж не зрадь, не сплюндруй... Рідну Землю свою!!!
Лютий, 2007р.
Ще не прийшов…
Ще не прийшов нам в Україну Той, хто б їй вірним сином став, Хто б захищав, як личить сину,– Від бід й недолі захищав... Хто б жив і радістю, й бідою Її великої сім’ї, Хто б заступив її собою, А не служив врагам її... Хто б мудрість, ум і владну силу – Все на Вівтар поклав... й тоді, Як відродив би Україну – Великим Сином став її!..
Україна
Для нас Україна: це чорна рілля, Земля рідна, батька хатина... Степи, і лани, і ліси, і моря, Річки, і велика родина... Тут завжди наш рід, наші предки жили, Що край свій життям боронили... Любов свою нам до Вкраїни дали – В степах їх святії могили... Немає більш в світі такої землі, Вросли ми у неї душею... Вона наша мати, ми діти її – І щастя й печаль наша з нею...
2004 р.
Запорожцям (жарт)
Ой Ви Славні запорожці, Скільки шалу в Вас було... Де скажіть «дракона зуби», Що жахавсь сам цар Петро... Бо тепер, в нащадків Ваших, (Вибачайте та скажу) Ні геройства, ні відваги, Ні чеснот, ні куражу. Лиш чини високі мають: (Есавул та генерал), А зубів ваших не мають – Без зубів пропав і шал. П’ють горілку, б’ють в пістолі (В вільний від роботи час) Де поділи Ви ті зуби – Поверніть їм, якщо в Вас.
2007 р.
Степова могила
Могила в степу шелестить ковилою, Стоїть тут багато віків, Живі в її пам’яті битви з Ордою, Геройство синів-козаків. А значно раніше князі тут бували Й старі сивочолі волхви... Могутню державу вони заснували І Руссю її нарекли. Була Русь велика, багата і славна. За звичаєм давнім жили, Любили свій Рід і пишались Ним здавна, – Онуками в Бога були... Цариця Московська, пізніш, проїжджала, Кріпацтво у край цей ввела, Козацтво, як вольності дух, скасувала. Шумить, шелестить ковила. А потім була ще й навала червона – Смерть й голод на щедрій землі. На все дороге нам була заборона – Терор нашій давній сім’ї... Все виніс наш Рід, але втратив чимало... Героїв могила взяла... Та Рідна Земля і Небес покривало Спасе!!! Шелестить ковила.
2006 р.
Не поет…
Не поет, Хто оспівує зорі ранкові І заховує в хвилі Дніпра, А не бачить народного болю – Бо не стогне народ від добра... Не поет, Хто в короткій віршованій мові, Ставить крапки лише й тра-ля-ля, Хто боїться у щирому слові Розповісти – чом плаче земля... Не поет, Хто розкаже про перше кохання, І напише як пахне полин, А не світить багаттям в тумані, Щоб піднявся народ із колін. Не поет, Котрий бачить і горе, й страждання, Та затято від страху мовчить, Котрий зрадив людські сподівання, В кого серце щодня не болить... – Не поет!.. «Старшому» брату Говориш ти, що ми брати, Європи рідні діти. – В нас мови схожі – кажеш ти, Що, брате, нам ділити? – Одной семьей в стране одной «Варить обеды станем», Сильнеє будем мы с тобой И воєн й бед не станет – Я згодна. В мовах схоже є (Ми ж вас старанно вчили), Французи й німці щось дали, Татари щось лишили... То ти такого «язика» Всім хочеш «притачати»? Чи ж браття витівка така – В нас мову відбирати? Є що ділить нам, «брате мій», Ти все своїм вважаєш... Ми ж любим волю, звичай свій. Ти – нищить лиш бажаєш... Лякаєш газом, мазутом, «Шаблями» став махати, Вкраїнське з’їли всі гуртом – Ти й ну шантажувати. Все мусить буть, як хочеш ти. Лякаєш щоб здалися, Хохлами ницими були – Москалю, не вдавися!
2008 р.
Розмова з гетьманом
Що робити нам, Богдане, У Державі знов «бедлам». Не хвилюйтеся так, пані, Я пораду добру дам. Не кричить даремно всує, Крик Вкраїну не спасе... Хай один у вас керує, Й за все відповідь несе. Отоді й спитати можна, Й нагороду добру дать... Як життя стане заможне Й справно буде керувать. Коли ж він не схоче дати, Що народу обіцяв – Треба добре покарати І погнать від владних справ... Покарать в науку треба, Нагрузити канчуки... Серед люду, проти неба... Як робили козаки. Древні мудрості навчають, Хочу я лиш нагадать: «Як сім няньок доглядають» – То нема з кого питать!
* * *
До виступу посла Грузії в Україні Мерзотник той, хто хліб Вкраїни їсть, А розмовляє мовою чужою... Сказав якокь один Вкраїни гість, Як, друже, згодна я 3 тобою! Бо той, хто тут живе тут народивсь, У кого тут коріння, тут родина, Хто мову знавши, не бажає говорить – Мерзотник! зневажає Батьківщину. Принижує, паплюжить звичай свій, Мавпує на чуже, на рідне «крутить носом», – З свого той не буде у «братів»! Залишиться хохлом чи малоросом.
2007 р.
* * *
Романтики – то світла двигуни, В житті душа їх спокою не знає, Їх мало, та наснагою вони Сильніші, хто лиш «землю заселяє»... Без них би світ із року в рік мілів, Лише пили та їли... ще б плодились. Не знали б, не хотіли, не могли – До нині ще б первісними лишились. Романтик осідлав колись коня, І зорі в небі першим він побачив... Романтик закохавсь одного дня! Він думав, він шукав – «інакше» бачив. Романтики навчились сіять хліб, Варить метал, за мріями літати.. Лише романтик співчувати міг, І міг він Рід свій кров’ю захищати. Всі кольори, і пахощі, і смак Лише романтики колись відкрили... Так мріяли літати наче птах – Що врешті-решт і космос підкорили.
Подвиг їх живе
Лякали ними з самого дитинства – Націоналісти, світу вороги... Брехали про безчинства і про вбивства... Та ким насправді, люди ці були? Вони жили на землях Подніпров’я Карпат зелених, степу і лісів... І захищали мужністю й любов’ю Свій Рідний край від бід і ворогів... Їх нищили у тюрмах і ГУЛАГАХ, Їх кості на Сибірських манівцях... Вони не крокували на парадах – Та подвиг їх живе у нас в серцях!!!
Джерело: Зубкова С.О. Поезія козацького края [Текст] / С.О. Зубкова – Нікополь. 2009 – 136 с.
Переведення в електронний вигляд: Мирончук М.С
На нашому сайті Ви маєте змогу ознайомитися з творами письменників та поетів Нікопольщини:
У разі використання матеріалів цього сайту активне посилання на сайт обов'язкове
|