Зараз на сайті

Сейчас 61 гостей онлайн
Besucherzahler singles
счетчик посещений


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
PDF Печать E-mail
Дніпровські плавні - Тваринний світ
02.07.2009 14:36
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна

Біографія

Малюнок та карикатура автора

Фото: Рудоманова О.Є.

Матеріал надано в авторській редакції                    

 

Жаба озерна (Rana ridibunda)
 
 
-    Тату, чому у Каховському водосховищі влітку вода зелена?
-    Це, мабуть, жаби від спеки танути починають...
 
Ця почута мною біля дитячого пляжу розмова, безумовно, стосувалася жаби озерної – найбільш чисельного виду земноводних Нікопольщини. Безліч цих істот населяли водойми Дніпровських плавнів, безліч їх і сьогодні мешкає по усьому Каховському водосховищу та дрібних наших річках і озерах. Тому, без сумніву, не потрібно навіть позначати на спеціальній мапі місця розповсюдження цього виду. Жаби озерні усе життя зберігають вірність своїй рідній водоймі, полюючи на березі за комахами та пірнаючи в воду у разі будь-якої небезпеки. Вони чудово відчувають себе у водах нашого, м’яко кажучи, не зовсім чистого рукотворного моря. Знахідки бідолашних тварин із кількома „зайвими” парами ніг (Олексіївська затока, липень 2006 року; центральний пляж, серпень 2008 року) красномовно свідчать про стан нашої екології.
 
Жаба озерна – найбільша наша земноводна істота. Вона досягає значних розмірів – 10-12 см. Зустрічаються навіть жаби з довжиною тіла 15-17 см (Новопавлівка, район м. Нікополя, 1990, 1999, 2003, 2005, 2006, 2007рр.). Виглядають вони завжди так, ніби їх призвали до армії та одягли у маскувальну уніформу із зеленими, оливковими, бурими та чорними плямами. Черево має світлий відтінок, хоча й вкрите чорними плямочками. Ці жаби можуть жити і на суші, але далеко від води все одно не віддаляються. Голос жаби озерної  – „уорр-уорр”, проте досить часто вони можуть кричати і як ставкові – „ке-ке-ке” та  „коакс-коакс-коакс”. Хорові співи цих тварин, які ведуть як денний, так і нічний спосіб життя, не рідкість.
 
 
 
 
Спостереження жаби озерної у водах Каховського водосховища. м. Нікополь. 2009 р.
 
   
Після зимівлі жаби озерні з’являються  в березні, а період розмноження у них досить тривалий і закінчується тільки влітку. Самка відкладає ікру грудками. Кількість ікринок коливається від 4000 до 9000. Менш ніж через 1 тиждень з’являються пуголовки, які за 3-4 місяці перетворюються на молодих жаб.
   
Їжа жаби озерної дуже різноманітна. Це, насамперед, різні безхребетні – жуки, мурахи, павуки, цвіркуни, мухи, голі гусениці, таргани, черв’яки , молюски. Живляться ці ненажери й набагато більшою здобиччю – маленькими рибками,  землерийками, молодими полівками, ящірками та вужами, пташенятами... Поїдають вони навіть своїх братів-земноводних: як пуголовок і жабенят, так і більш дрібних жаб. Серед їх головних ворогів – звичайний та водяний вужі, хижі птахи. А також люди, що вбивають жаб без будь-якої на те потреби!
   
В жовтні жаби озерні мігрують у більш глибокі водойми, які не промерзають до дна та незабаром ховаються на зимівлю, що триває до кінця березня.
 

Цікаві факти

  • До причин вимирання і зниження чисельності деяких видів жаб учені відносять знищення місця існування, часто пов'язане з меліорацією земель; розведення риб, які поїдають і ікру, і пуголовок; колекціонування людьми; забруднення вод; застосування пестицидів і фунгіцидів.
  • Так, осушення боліт на ізраїльсько-сірійському кордоні призвело до зникнення природного місця існування ізраїльської прикрашеної жаби. Це була єдина прикрашена жаба, виявлена на схід від Середземного моря. Вона була описана і класифікована на підставі знахідок двох дорослих особин і двох пуголовок у 1940 році. Через 16 років ізраїльська прикрашена жаба повністю вимерла.
 
Ізраїльська прикрашена жаба
  • У США вегаська леопардова жаба (вид ототожнений з плямистою жабою) стала рідкісною унаслідок меліоративних робіт і завезення в цей регіон форелі, яка з'їла як ікру, так і її пуголовок. Востаннє вегаську леопардову жабу бачили в 1942 році.
  • Золота панамська жаба (золотий ателоп), яка мешкала на дуже обмеженій території, стала жертвою колекціонерів. Щорічно туристи скуповували цих жаб в таких кількостях, що сьогодні їх навряд чи можна побачити.
  • Гастрономічні пристрасті деяких народів до жаб'ячих лапок також призводять до зникнення ряду видів.

 
 
 Фото: www.photosight.ru
 
 
Фото:  www.elvenpaws.livejournal.com
 
 
Фото:  www.fotki.yandex.ru
 

 
Трішечки гумору від автора статті
 
 


 
 
Переведення в електронний вигляд: Бутенко О.П.

 
Дізнатися більше про жабу озерну Ви можете тут:
 
 
 
 
 У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
Обновлено 21.01.2010 16:01
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting