Зараз на сайті

Сейчас 42 гостей онлайн
Besucherzahler singles
счетчик посещений


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
PDF Печать E-mail
Дніпровські плавні - Тваринний світ
04.01.2010 06:28
There are no translations available.

Тороп С.О.
Біолог
м. Нікополь, Україна
Біографія

Малюнок автора

Матеріал надано в авторській редакції

 

Водомір ставковий (Gerris Lakustris)
 
Чудовий дитячий письменник і натураліст Віталій Біанкі так описав цю справді казкову комаху в незабутніх «Пригодах мурашки».

«Сел муравьишка. Водомер прыгнул и зашагал по воде, как посуху. А солнце уж совсем низко.
– Миленький, шибче! – просит муравьишка. – Меня домой не пустят.
– Можно и пошибче, – говорит водомер.
Да как припустит! Оттолкнется, оттолкнется ножками и катит-скользит по воде, как по льду. Живо на том берегу очутился».
 
На планеті Земля, мабуть, не знайдеться водної гладі (невеликої калюжі, струмка, річки, озера і навіть моря), де не ковзали б по її поверхні ці дивовижні комахи. У тихих дрібних бухтах Каховського водосховища можна спостерігати цілі зграйки цих істот, що мешкали на Нікопольщині ще в часи Дніпровських плавнів.
 
Водоміри мають струнке тіло і широко розставлені середні і задні ноги. Вони відштовхуються від води середніми ногами, ніби-то ковзаючи довгими стрибками по її поверхні. Задні ноги виконують функцію керма. Передні ноги спрямовані вперед і використовуються для схоплювання здобичі. Часто спостерігачі приймають їх за вусики, а деякі люди навіть переконані, що у цих комах цілих чотири вусики. Довжина тіла водоміра ставкового не перевищує 10 мм. Груди у нього зверху чорні, а з боків проходять світлі, подовжні смужки. Стегна передніх ніг світлі з чорними подовжніми смугами.
 
Хоча водоміри важчі за воду, вони стрімко носяться по її поверхні, не провалюючись – їх лапки вккриті волосками, які не змочуються водою. Зазвичай стрибки цих комах дуже невисокі, але іноді, переслідуючи здобич або долаючи пререшкоди, вони можуть стрибати досить високо.
 
Основна їжа водомірів – комахи, які потрапляють на поверхню води. Восени водоміри залишають водоймища і влаштовуються зимувати під опалим листям або в інших затишних місцях.


Цікаві факти
Деякі представники родини несправжніх водомірів (Gerridae) – мешканці поверхні морів і океанів. Серед них морський водомір (Halobates), який зустрічається на відстані тисячі кілометрів від суші.

 
 
 Фото: J.K. Lindsey
 
 
Фото: J.K. Lindsey

 

Переклад в електронний вигляд: Бутенко О.П.


Дізнатися більше про водоміра ставкового Ви можете тут:

 

У разі використання матеріалів цього сайту посилання на сайт обов'язкове
Обновлено 04.01.2010 15:44
 
Нікополь Nikopol, Powered by Joomla! and designed by SiteGround web hosting